Reklama

Świat

Kardynał Pizzaballa w Gazie: Odbudujemy wszystko

Łaciński patriarcha Jerozolimy przebywa z wizytą duszpasterską w parafii Świętej Rodziny w mieście Gaza. Jego obecność jest wyrazem pragnienia towarzyszenia wiernym w nadziei, solidarności i modlitwie.

2025-12-21 17:05

[ TEMATY ]

strefa gazy

Gaza

kard. Pizzaballa

Vatican Media

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łaciński patriarcha Jerozolimy, kardynał Pierbattista Pizzaballa, przed świętami Bożego Narodzenia odwiedza parafię Świętej Rodziny w Gazie. W te święta, podobnie jak w zeszłym roku, parafianie otrzymają wsparcie i wyrazy solidarności od kardynała. Łaciński patriarcha Jerozolimy przybył do Gazy na obchody Bożego Narodzenia w towarzystwie swojego wikariusza, prałata Williama Shomali, oraz niewielkiej delegacji.

Więź między parafią a patriarchatem łacińskim

W parafii kardynał będzie przewodniczył Mszy świętej. Jak podano w komunikacie, w tych dniach kardynał „dokona przeglądu aktualnej sytuacji parafii, interwencji humanitarnych, działań pomocowych i perspektyw na najbliższą przyszłość”. Zaplanowano spotkania z lokalnym duchowieństwem i parafianami, by zebrać informację na temat potrzeb społeczności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wizyta ta, jak wyjaśnia Łaciński patriarchat Jerozolimy, „oznacza początek obchodów Bożego Narodzenia w społeczności, która zmaga się z przeciwnościami losu. Potwierdza ona również silną więź między parafią Świętej Rodziny w Gazie a diecezją łacińskiego patriarchatu Jerozolimy”.

"Odbudujemy wszystko. Nasze życie jest tutaj"

Reklama

Od października 2025 roku w Strefie Gazy obowiązuje zawieszenie broni, które pozwoliło na zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej, ale nie zakończyło całkowicie aktów przemocy. W okresie przedświątecznym sytuację humanitarną mieszkańców Gazy pogorszyły silne burze i powodzie. ONZ raportuje, że ulewne deszcze i zimno dotknęły niemal 55 tys. gospodarstw domowych, powodując zalania namiotów, zniszczenia schronień i ewakuację setek rodzin z obszarów nadbrzeżnych.

ONZ alarmuje o konieczności zniesienia blokad – aby zaspokoić podstawowe potrzeby, do Gazy musi docierać co miesiąc ponad 62 tys. ton pomocy, co przy obecnych ograniczeniach jest niemożliwe. Szacuje się, że 69 proc. wszystkich budynków w Gazie zostało zniszczonych lub uszkodzonych. System edukacji przestał istnieć – większość szkół jest w ruinie, a obecne tymczasowe punkty nauczania pokrywają zapotrzebowanie jedynie 34 proc. dzieci.

Kardynał Pizzaballa przekazał chrześcijanom w Gazie przesłanie nadziei. „Odbudujemy nasze szkoły, nasze domy, odbudujemy wszystko. Nasze życie jest tutaj, jesteśmy tu zakorzenieni i pozostaniemy”.

Oceń: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Piątek w Jerozolimie: relikwiarz Krzyża na Golgocie

Wielkopiątkowej liturgii w Jerozolimie, odprawionej w porannych godzinach w bazylice Kalwarii i Bożego Grobu, przewodniczył łacińskiego patriarchy kard. Pierbattista Pizzaballa. Uczestniczyli w niej hierarchowie i wierni lokalnego Kościoła oraz pielgrzymi z różnych stron świata. Celebracja Męki Pańskiej na Kalwarii pokreśliła najistotniejszą charakterystykę jerozolimskiej liturgii, która oprócz sakramentalnego „dzisiaj” włącza w swoją modlitwę wskazanie geograficznego „tutaj”.

Wielkopiątkowa liturgia w Jerozolimie wyróżnia się dwoma elementami podkreślającymi miejsce celebracji. W kaplicy strzegącej skałę Golgoty patriarcha położył się na posadzce nie przed krucyfiksem, ale przed relikwiarzem Krzyża Świętego, który był następnie adorowany przez uczestników liturgii.
CZYTAJ DALEJ

Ostatnie dni na przekroczenie Drzwi Świętych. Kiedy będą zamykane?

2025-12-21 09:21

[ TEMATY ]

Watykan

Drzwi Święte

Vatican Media

Zbliżając się do końca Jubileuszu Nadziei, rzymskie bazyliki większe przygotowują się do zamknięcia Drzwi Świętych, przez które w czasie Roku Świętego przeszły 32 miliony pielgrzymów - informuje Vatican News. Zbliżające się dni są ostatnią okazją, by przekroczyć Drzwi Święte, które ponownie zostaną otwarte dopiero w 2033 r. W sensie duchowym, kiedykolwiek zdecydujemy się wrócić do Boga, nigdy nie znajdziemy zamkniętych drzwi - mówił kard. Baldassare Reina podczas otwarcia Drzwi Świętych w bazylice św. Jana na Lateranie.

Zgodnie z bullą Spes non confundit papieża Franciszka, Drzwi Święte w Bazylice św. Jana na Lateranie, w Bazylice Matki Bożej Większej i w Bazylice św. Pawła za Murami zostaną zamknięte do 28 grudnia br. Rok Święty, który powoli dobiega końca, dał pielgrzymom „żywe doświadczenie Bożej miłości, która wzbudza w sercu pewną nadzieję zbawienia w Chrystusie”, jak pisał argentyński papież w bulli ogłaszającej Jubileusz Zwyczajny roku 2025.
CZYTAJ DALEJ

Ponad 50 tys. lampek na choince w Watykanie

2025-12-21 19:25

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

Plac św. Piotra

Vatican Media

Ponad 50 tysięcy diod LED użyto do oświetlenia choinki na Placu św. Piotra. Zestaw ten został zaprojektowany tak, aby zapewnić niezwykle efektowny rezultat wizualny, zdolny godnie powitać licznych pielgrzymów spodziewanych w okresie świąt Bożego Narodzenia w Roku Jubileuszowym – informuje Gubernatorat Państwa Watykańskiego.

Choinka przed Bazyliką św. Piotra, odsłonięta przez s. Raffaellę Petrini, przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, od 15 grudnia zachwyca pielgrzymów i turystów przybywających do Watykanu. Jak informuje Gubernatorat, jej oświetlenie zostało specjalnie zaprojektowane, aby wywołać odpowiedni efekt wizualny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję