Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Contra in vitro”

Trzecie podejście

Senator PiS Kazimierz Jaworski podejmie próbę wprowadzenia jeszcze raz pod debatę polskiego parlamentu projektu „Contra in vitro” - tym razem jako przedłożenia senackiego.
- Pod projektem podpisało się 160 tys. Polaków. Wiemy, kto z posłów zdecydował się złożyć podpis pod projektem. Teraz trzeba dać szansę senatorom. Zbliżają się wybory i ci z wyborców, dla których tematyka ochrony życia nienarodzonych jest ważna, powinni mieć możliwość dowiedzieć się, kto jakie poglądy nie tylko deklaruje, ale i realizuje - mówi sen. Jaworski. - Gdyby udało się przekonać do wsparcia projektu sporą grupę senatorów, zyskując w ten sposób odpowiednią legitymację, wówczas zostałby on skierowany do legislacyjnego opracowania w komisjach. Celem jest wprowadzenie całkowitego, a nie połowicznego zakazu in vitro, tak jak mówi Kościół i sumienie - zaznaczył. - Nie próbowaliśmy jeszcze wykorzystywać drogi senackiej, a katolik ma obowiązek zastosowania wszelkich godziwych dróg i dopiero wtedy zgodzić się na kompromis - dodał sen. Jaworski.
Popierany przez senatora PiS projekt stowarzyszenia „Contra in vitro” polega na nowelizacji kodeksu karnego i wprowadzeniu tam zapisu, iż kto doprowadza do zapłodnienia in vitro, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Z Jasnej Góry

30. Pielgrzymka „Civitas Christiana”

Centralny punkt jubileuszowej pielgrzymki Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, która odbyła się na Jasnej Górze w dniach 28-29 maja, stanowiła Msza św. Eucharystii w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił bp Stanisław Budzik. W pielgrzymce uczestniczył Ziemowit Gawski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Podczas pielgrzymki zostało złożone wotum - złoty różaniec ufundowany przez członków i sympatyków Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W Roku Różańca od Jasnej Góry rozpoczął on wędrówkę przez wszystkie oddziały w Polsce. Uroczyste zakończenie peregrynacji różańca odbyło się podczas wieczornej Różańcowej Procesji Światła, którą poprowadził o. Piotr Polek, definitor generalny Zakonu Paulinów. Ważnym punktem pielgrzymki było posadzenie dębu katyńskiego, dla ocalenia pamięci pomordowanych na Wschodzie w 1940 r. i tych, którzy polegli 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Pod dębem umieszczona zostanie urna z ziemią przywiezioną z Cmentarza Wojennego w Katyniu. Posadzenie dębu katyńskiego stanowiło uzupełnienie ścieżki edukacyjno-dydaktycznej z najnowszej historii Polski: „Zło dobrem zwyciężaj”, otwartej w ubiegłym roku na Jasnej Górze i u podnóża Sanktuarium. W ramach pielgrzymki odbył się występ Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa”.

25. Festiwal Filmów i Multimediów w Niepokalanowie - laureaci

Wśród nagrodzonych - www.niedziela.pl

Grand Prix 25. Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie otrzymał film „Popiełuszko. Wolność jest w nas” Rafała Wieczyńskiego. W kategorii filmów fabularnych zwyciężył film „Nurunguvettangal” Leo Taddeusa z Indii. Za najlepszy dokumentalny film jury uznało „Historię Kowalskich” Arkadiusza Gołębiewskiego i Macieja Pawlickiego. Wśród filmów amatorskich najlepszy okazał się „Kikomeko2” ks. Stanisława Rafałki z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego Polska. W kategorii programów telewizyjnych zwycięzcą został Krzysztof Tadej za dwie notacje: „Żarty Karola Wojtyły - ks. bp Adam Dyczkowski” oraz „Czerwone noce na Wołyniu - o. Hieronim Warachim”. W kategorii programy edukacyjne i katechetyczne zwyciężyła Dagmara Drzazga z TVP Katowice za program „Lech Majewski. Świat według Breughela”. Wśród programów radiowych najlepszy okazał się „Polesia czar” autorstwa Jana Smyka z Polskiego Radia Białystok. Zaś w kategorii programów multimedialnych pierwsze miejsce zajął Dzianis Sałasz z Białorusi dzięki „Naszym kościołom”. W kategorii strony internetowe pierwszym miejscem nagrodzono www.opoka.org.pl, drugie miejsce ex aequo zajęły www.wiara.pl i www.niedziela.pl, a trzecie: www.fronda.pl oraz e-kai.pl.
W ciągu ćwierćwiecza jury Festiwalu obejrzało ponad 5 tys. filmów i programów z blisko 50 krajów świata. Na tegoroczny konkurs nadesłano 175 filmów i programów telewizyjnych oraz 40 audycji radiowych z 20 krajów, m.in. z Argentyny, Ghany, Tajwanu, Chin i Zambii.

Krótko

Pod adresem internetowym: www.popieluszko.pl Instytut Pamięci Narodowej uruchomił anglojęzyczną wersję portalu internetowego poświęconego ks. Jerzemu Popiełuszce.

Rozpoczął się drugi miesiąc nowenny w ramach przygotowań Kościoła w Polsce do wyniesienia na ołtarze Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II. W niedzielę 13 czerwca będziemy rozważać nauczanie z drugiej pielgrzymki Papieża do Ojczyzny, mającej miejsce w 1983 r.

Decyzją premiera Donalda Tuska ujawniono stenogramy rozmów, spisane z czarnych skrzynek tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku 10 kwietnia br. Spora część głosów jest niezrozumiała. Z zapisu wynika, że piloci do ostatniej chwili nie byli świadomi zagrożenia.

Kryzys w armii. Z wojska chce odejść prawie trzy tysiące żołnierzy, w tym kilkadziesiąt osób z 36. specpułku lotnictwa transportowego. Żołnierze obawiają się zmian prawnych regulujących ich przejście w stan spoczynku.

Obfite deszcze kolejny raz doprowadziły do podtopień na południu Polski. Znowu zagrożony był Sandomierz. Deszcze zalały też Warszawę, woda wdarła się na stacje metra. Duże szkody ma Piaseczno, gdzie rozlała się rzeczka Perełka.

Była asystentka Włodzimierza Cimoszewicza Anna Jarucka, która doprowadziła do wycofania się kandydata lewicy z wyborów prezydenckich w 2005 r., została skazana na półtora roku więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Sąd uznał ją winną sfałszowania dokumentu, w którym Cimoszewicz miał rzekomo uprawnić ją do zmiany jego oświadczenia majątkowego.

Alarm. Polskie dzieci są coraz grubsze. Odsetek chłopców z nadwagą lub otyłością wynosi teraz 18 proc., a dziewcząt - 14 proc. W ciągu dekady możemy dogonić USA i Niemcy. Okazuje się, że im mniej dzieci w rodzinie, tym większe zagrożenie otyłością. Największe - wśród jedynaków.

Nieskuteczna ustawa penalizująca posiadanie nawet niewielkich ilości narkotyków na własny użytek i mała dostępność do leczenia substytucyjnego - to najpoważniejsze mankamenty polskiej polityki antynarkotykowej - wynika z raportu specjalnego sprawozdawcy ONZ.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?”. Kardynał Ryś z medytacją na konsystorzu w Watykanie

2026-06-23 06:58

[ TEMATY ]

kard. Ryś

Piotr Drzewiecki

Rozważanie wprowadzające do tego tematu podczas planowanego w piątek 26 i sobotę 27 czerwca nadzwyczajnego konsystorza Kolegium Kardynalskiego wygłosi metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 czerwca o godz. 7.30 papież będzie przewodniczył Mszy świętej w Bazylice św. Piotra; a o godz. 9.30 w Auli Pawła VI rozpocznie obrady przemówieniem wprowadzającym, po powitaniu wygłoszonym przez kard. Giovanniego Battistę Re, dziekana Kolegium Kardynalskiego. Pierwsza sesja, poświęcona tematowi „W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?” przewiduje medytację biblijną kard. Grzegorza Rysia oraz prace w grupach. Po południu druga sesja będzie poświęcona tematowi „Kultura władzy a cywilizacja miłości”, do której wprowadzi kard. Víctor Manuel Fernández, opierając się na rozdziale V encykliki „Magnifica humanitas”.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

Mateusz Cieniawski

Księga henrykowska

Księga henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawicieli świata kultury, nauki i podkreślali wyjątkową rolę Wrocławia w ochronie polskiego dziedzictwa piśmienniczego.

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję