Reklama

Krzyż jako order

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzyż to znak, który wyraża największe wartości. W dziejach naszego narodu łączy się także z hasłem: „Bóg - Honor - Ojczyzna”. Prawda krzyża wpisywała się i wpisuje również w męstwo tych wszystkich, którzy w imię obrony największych wartości poświęcali swoje życie. Prawdę, że krzyż wpisuje się w dzieje naszej Ojczyzny, pokazują także najwyższe odznaczenia polskie, w których umieszczony jest znak krzyża.

Order Virtuti Militari

Historia tego odznaczenia sięga XVIII wieku. To najwyższe polskie odznaczenie wojskowe (order), nadawane za wybitne zasługi bojowe, zostało ustanowione przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 22 czerwca 1792 r.
Na rewersie tego odznaczenia był umieszczony napis: VIRTUTI MILITARI (Cnocie wojskowej - dzielności żołnierskiej).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Order Odrodzenia Polski - Polonia Restituta

Jest to jedno z najwyższych polskich odznaczeń cywilnych nadawanych za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Odznaczenie to zostało ustanowione specjalną ustawą z dnia 4 lutego 1921 r.

Order Krzyża Wojskowego (OKW)

To jedno z najmłodszych odznaczeń w dziejach Rzeczypospolitej. Order ten ustanowiono ustawą z dnia 18 października 2006 r. Jest on przyznawany żołnierzom Sił Zbrojnych i osobom cywilnym za wybitne zasługi w działaniach przeciw terroryzmowi oraz uczestnikom wojskowych operacji pokojowych.
Order Orła Białego Najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe w dziejach Rzeczypospolitej Polskiej.

Krzyż Walecznych

Jego historia łączy się z dziejami II Rzeczypospolitej. Został ustanowiony rozporządzeniem Rady Obrony Państwa z dnia 11 sierpnia1920 r. Był on nadawany za czyny dokonane po odbudowie niepodległego państwa, po 11 listopada 1918 r. Krzyżem Walecznych zostały nagrodzone osoby za czyny bojowe dokonane w okresie wojny 1918-20, m.in. za walki w Legionach Polskich, w korpusach i formacjach tworzonych w Rosji i Francji oraz za walki w powstaniach wielkopolskim i śląskich oraz za działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). Krzyż Walecznych nadawano do 29 maja 1923 r.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Nazwał św. Jana Pawła II m.in. "bestią". Został skazany za obrazę uczuć religijnych!

2026-05-28 19:15

[ TEMATY ]

Kraków

św. Jan Paweł II

Agata Kowalska

Św. Jan Paweł II

Św. Jan Paweł II

Zgodnie z wyrokiem Sądu Rejonowego w Krakowie z 15 maja br. Franciszek Vetulani skazany został za obrazę uczuć religijnych i znieważanie Papieża Polaka. Archidiecezja krakowska publikuje komunikat dotyczący mężczyzny, który został skazany za obrazę uczuć religijnych poprzez „publiczne znieważenie (...) osoby Świętego Jana Pawła II”.

We wpisie, Franciszek Vetulani nazwał świętego m.in. "bestią", "najpodlejszym Polakiem", "kanalią" i "ojcem piekła kobiet", na dodatek jego kult określił "patologicznym".
CZYTAJ DALEJ

XXII Zawody Wędkarskie spławikowo-gruntowe w Dobiegniewie

2026-05-30 22:03

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Dobiegniew

Akcja Katolicka

Zarząd Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej wraz z Parafialnym Oddziałem AK przy parafii św. Józefa w Dobiegniewie, zapraszają na XXII Zawody Wędkarskie spławikowo-gruntowe im. Biskupa Adama Dyczkowskiego.

Zawody odbędą się w sobotę 13 czerwca 2026 nad jeziorem Wielgie w Dobiegniewie. Miejsce zbiórki uczestników - zjazd z drogi nr 160 (Dobiegniew – Choszczno), na końcu Dobiegniewa w ul. Majową, stąd ok. 50 metrów do miejsca zbiórki nad jeziorem, widoczne z drogi głównej. Godzina zbiórki - 7.30.
CZYTAJ DALEJ

Majówka u Boromeuszek

2026-05-31 18:36

ks. Łukasz Romańczuk

Zabawy dla dzieci i dorosłych

Zabawy dla dzieci i dorosłych

W Trzebnicy odbyła się XIII Majówka w Ogrodach Klasztornych. Jest to wydarzenie, które od lat przyciąga mieszkańców powiatu oraz gości z całego regionu. Tegoroczna edycja ponownie połączyła elementy rodzinnego pikniku, lokalnej kultury i działań na rzecz ochrony dziedzictwa klasztoru sióstr boromeuszek.

Od wczesnego popołudnia na uczestników czekały koncerty zespołów ludowych i wokalnych, animacje dla dzieci, konkursy oraz liczne warsztaty inspirowane dawnymi rzemiosłami klasztornymi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska średniowiecznego grodu św. Jadwigi, loteria fantowa oraz możliwość zwiedzania Muzeum Klasztornego i średniowiecznego cellarium.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję