Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na blogach piszą

Cała moja ufność do Boga rodzi się z wiary, że tylko On widzi całość rzeczy i całość naszego życia. My widzimy trochę i tylko ze swojej strony. Stajemy przecież często wobec różnych nieporozumień, bo każdy z nas widzi to samo, ale z innej strony. Jakoś podobnie jest z krzyżem. Najpierw widzimy swój, potem dopiero cudze. Trudno jest, dźwigając swój krzyż, zauważyć, że inni dźwigają jeszcze większy. Boli nas pewnie i to, że coś, co jest naszym krzyżem, inni odczytują jako złośliwość czy wrogość. Prawdę o naszych krzyżach również zna tylko Bóg, ale właśnie dlatego trzeba nam czasem zamilknąć wobec krzyża, nie tłumaczyć i nie oskarżać.
X. Andrzej blog

Czy demokracja naprawdę tak boi się świętości, że żaden polityk ery demokracji nie został ani świętym, ani błogosławionym? Słyszy się od czasu do czasu o politykach, że byli to wspaniali ludzie, przykładni katolicy, ale jest ich tak mało, że nie są zauważani. Skąd taka zmiana? Co się zmieniło, że teraz władcy nie stają się przykładami dla społeczeństw, ostoją moralności i wierności, a powodem do skandali i nadużyć? Jeżeli jakiś polityk przyznaje się do wiary, to jest to najczęściej jakaś hybryda poglądowa, mówiąca, że, owszem, jest katolikiem - ALE jest za aborcją, in vitro, zniesieniem celibatu…
Blog Tyborka

Rekolekcje watykańskie zakończone

Jan Paweł II wśród „kapłańskich medalionów”

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne dla Papieża i jego współpracowników prowadził włoski salezjanin - ks. Enrico Dal Covolo. Temat jego rozważań brzmiał: „Lekcje Boga i Kościoła o powołaniu kapłańskim”. Kaznodzieja mówił o pięciu typowych etapach powołania, według opowieści biblijnych: wezwaniu przez Boga; odpowiedzi człowieka; misji, jaką Bóg powierza powołanemu; zwątpieniu, pokusie, oporze, niepokojach osób powołanych; w końcu o uspokajającym umocnieniu przez Boga. Te kwestie rozważane były przed południem.
- Medytacje popołudniowe czerpią inspiracje z „lekcji Kościoła”, z których najznakomitsza jest lekcja kapłanów świętych czy przynajmniej wzorowych. Pięciu wybranych do tych „kapłańskich medalionów” to św. Augustyn, święty proboszcz z Ars - Jan Maria Vianney, anonimowy wiejski proboszcz Bernanosa, czcigodny Giuseppe Quadrio i czcigodny Jan Paweł II - powiedział dla „L’Osservatore Romano” ks. Dal Covolo.
Rekolekcje watykańskie trwały przez tydzień od niedzieli 21 lutego.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Reklama

To Chrystus ukazał prawdziwe człowieczeństwo, nieustannie ukierunkowane ku Bogu, niosąc w swej Męce całe ludzkie istnienie i cierpienie. Dlatego my, kapłani, nie możemy się izolować, jesteśmy obecni w udrękach tego świata, by je przemienić ku Bogu. Tak jak Chrystus płakał w obliczu śmierci i zniszczenia spowodowanego przez ludzi, jak wołał na krzyżu, tak też i nasze kapłaństwo nie ogranicza się jedynie do Mszy św., ale zawsze powinno w sobie nosić cierpienia naszego świata, tak bardzo oddalonego od Boga. Kapłaństwo nie jest dane na kilka godzin, ale realizuje się zarówno w cierpieniach i smutkach, jak też w radościach i posłuszeństwie.
Do duchowieństwa Wiecznego Miasta, 18 lutego 2010 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jeśli mamy w umyśle i w sercu Słowo Boże i jeśli wkracza ono w nasze życie, możemy odepchnąć wszelkiego rodzaju złudzenia kusiciela. Ponadto z całego opowiadania wyłania się wyraźnie obraz Chrystusa jako nowego Adama, pokornego Syna Boga i posłusznego Ojcu, w przeciwieństwie do Adama i Ewy, którzy w rajskim ogrodzie dali się zwieść duchowi zła.
Wielki Post jest jakby długim „wycofaniem się”, podczas którego można powrócić do siebie i wsłuchać się w głos Boga, aby przezwyciężyć pokusy Złego. Jest to czas duchowych zawodów, który należy przeżywać wraz z Jezusem, nie z dumą i zarozumiałością, lecz posługując się bronią wiary, to znaczy modlitwą, słuchaniem Słowa Bożego i pokutą. W ten sposób możemy dojść do świętowania Wielkanocy w prawdzie, gotowi do odnowienia przyrzeczeń naszego chrztu świętego.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 21 lutego 2010 r.

Kuba - Watykan

Wywiad ambasadora

Na Kubie jest wolność religijna i wolność sumienia. W relacjach między rewolucją kubańską a Kościołem nigdy nie było większych problemów - twierdzi nowy ambasador tego kraju przy Stolicy Apostolskiej Eduardo Delgado Bermúdez.

Swoisty „negacjonizm” przebija niemal z wszystkich odpowiedzi, jakich kubański dyplomata udzielił w wywiadzie dla agencji Zenit. Konsekwentnie neguje on prześladowania Kościoła ze strony komunistycznego reżimu. Tym niemniej przyznaje, że na polu wolności religijnej dochodzi do stałego postępu. - Na przykład kiedyś katolicy nie mogli być członkami partii, a dziś już mogą - dodaje. Ostatecznie kubański dyplomata przyznaje, że na Kubie zdarzały się przypadki represji wobec katolików. Nie były one jednak podyktowane ich wiarą, lecz agenturalną współpracą z USA. Eduardo Delgado Bermúdez z entuzjazmem wyraził się również o Benedykcie XVI, a w szczególności o jego ostatniej encyklice. - „Caritas in veritate” niemal w stu procentach odzwierciedla poglądy mojego rządu - powiedział nowy kubański ambasador przy Stolicy Apostolskiej.

Rok Kapłański

Św. Jan Maria Vianney powiedział

Pan Jezus wycierpiał dla naszego zbawienia więcej, niż trzeba było, aby nas odkupić. To jednak, co zaspokoiłoby sprawiedliwość Ojca, nie zaspokoiłoby Jego miłości.
Bez śmierci Pana Jezusa wszyscy ludzie razem wzięci nie byliby w stanie odpokutować nawet jednego małego kłamstwa.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: Po podwójnym trzęsieniu ziemi nieznany jest los ponad 29 tys. osób

2026-06-25 21:25

[ TEMATY ]

Wenezuela

PAP/EPA/RONALD PENA R

Po dwóch następujących po sobie trzęsieniach ziemi, które w nocy ze środy na czwartek nawiedziły Wenezuelę, nadal nieznany jest los ponad 29 tys. osób. Aktualny oficjalny bilans ofiar to co najmniej 164 osoby zabite i ponad 970 rannych.

Po trzęsieniu ziemi uruchomiono stronę internetową, poprzez którą Wenezuelczycy mogą zgłaszać osoby, z którymi utracili kontakt. Według stanu na godz. 17.30 czasu polskiego, poprzez stronę zgłoszono ponad 30,6 tys. osób, z czego 1583 udało się zlokalizować i potwierdzić, że są bezpieczne, co oznacza, że los ponad 29 tys. pozostaje nieznany.
CZYTAJ DALEJ

Kolejni nowo wyświęceni polscy księża u Leona XIV

2026-06-25 20:18

[ TEMATY ]

abp Stanisław Budzik

Papież Leon XIV

polscy kapłani

@Vatican Media

Neoprezbiterzy Archidiecezji Lubelskiej wraz z ks. abpem Stanisławem Budzikiem

Neoprezbiterzy Archidiecezji Lubelskiej wraz z ks. abpem Stanisławem Budzikiem

Spotkanie z Leonem XIV, Eucharystia przy grobie św. Jana Pawła II oraz modlitwa o wierność powołaniu – to najważniejsze punkty pielgrzymki do Rzymu neoprezbiterów z archidiecezji lubelskiej i archidiecezji poznańskiej. W rozmowie z Vatican News podkreślają, że pierwsze tygodnie kapłaństwa chcieli przeżyć w sercu Kościoła, prosząc o papieskie błogosławieństwo na rozpoczynającą się posługę.

Do Rzymu pielgrzymowali nowo wyświęceni księża archidiecezji lubelskiej wraz z metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem oraz przełożonymi Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Centralnym punktem ich pobytu była audiencja generalna z Leonem XIV.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję