Reklama

Aspekty

Liczenie wiernych

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko ‑ gorzowska

statystyka

Archiwum Aspektów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 18 października odbędzie się w całej Polsce tzw. liczenie wiernych. Zebrane w tym dniu dane zostaną później opracowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, który następnie przedstawi statystykę frekwencji na niedzielnej mszy św. oraz przyjmowania komunii św. dla całej Polski i dla poszczególnych diecezji.


Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Publikacji opracowanych danych za rok bieżący można się spodziewać za około 1,5 roku. W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej liczenie wiernych zostanie przeprowadzone podczas wszystkich mszy św., zarówno w kościołach parafialnych jaki filialnych.

Badania te są w Polsce prowadzone systematycznie od 1980 r. Najnowsze opublikowane dane dotyczą roku 2018. W niedzielnej mszy św. w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej uczestniczyło wówczas 27,3% zobowiązanych do tego wiernych (średnia dla Polski – 38,2%). Do komunii św. przystępowało natomiast 13,1% (średnia dla Polski 17,3%). Oznacza to, że po drobnym wzroście tych wskaźników w roku 2017 r., w następnym okresie zanotowano ponownie ich niewielki spadek.

2020-10-13 22:39

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ryszard Furtak nowym prezesem Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

diecezja zielonogórsko ‑ gorzowska

nowy prezes

ryszard furtak

Karolina Krasowska

Ryszard Furtak, nowy prezes Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej

Ryszard Furtak, nowy prezes Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej
- Bycie w Akcji Katolickiej nie jest mi obce dlatego, że jestem w jej strukturach od 1996 r., także znam tą pracę w Akcji Katolickiej. Przy wręczeniu dekretu wspólnie z biskupem zastanawialiśmy się jak rozwijać Akcję Katolicką w naszej diecezji, jak tchnąć ludzi do tego, żeby świeccy lepiej współpracowali z parafiami i ich proboszczami - powiedział nowy prezes.- Kadencja władz Akcji Katolickiej trwa 4 lata, także 4 lata przede mną. Uważam, że Zarząd AK został wybrany z takich ludzi, którzy znają pracę w AK. Także daj Boże, że damy radę ją rozwijać.
CZYTAJ DALEJ

Klub PiS złoży zawiadomienie dot. ustawiania procesów sądowych ws. Romanowskiego i Fundacji Profeto

2026-01-29 10:23

[ TEMATY ]

Fundacja Profeto

Ks. Michał Olszewski

Marcin Romanowski

PAP/Leszek Szymański

Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał Olszewski

Klub PiS złoży zawiadomienie do prokuratury dot. „ustawiania procesów sądowych przy przydziale sędziów i ławników” w sprawach b. wiceszefa MS i posła PiS Marcina Romanowskiego oraz dotacji dla Fundacji Profeto z Funduszu Sprawiedliwości – przekazał szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

W środę we wpisie na platformie X Błaszczak podkreślił, że PiS nie pozwoli na „ustawianie procesów sądowych” ani na „skandaliczne manipulacje przy przydziale sędziów i ławników” w sprawach dotyczących b. wiceszefa MS i posła PiS Marcina Romanowskiego oraz Fundacji Profeto. Jego zdaniem w sprawie Romanowskiego „ręcznie wybierano wygodnego sędziego zamiast losowania”, natomiast w sprawie ks. Olszewskiego i byłych urzędniczek „podmieniono ławników poza prawem”.
CZYTAJ DALEJ

Papież do Dykasterii Nauki Wiary: młodym nie przekazano wiary

2026-01-29 12:07

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Musimy na nowo odkryć radość ewangelizacji, która leży u podstaw życia Kościoła – powiedział Leon XIV na pierwszej w tym pontyfikacie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Dykasterii Nauki Wiary. Papież podkreślił, że jest to bardzo pilna kwestia, ponieważ w ostatnich dziesięcioleciach doszło do załamania międzypokoleniowego przekazu wiary. W spotkaniu uczestniczy abp Stanisław Gądecki - arcybiskup poznański senior, członek Dykasterii Nauki Wiary - informuje Vatica News.

Ojciec Święty przypomniał na wstępie, że Dykasteria Nauki Wiary ma pomagać Papieżowi i biskupom w głoszeniu Ewangelii, chroniąc integralności katolickiej wiary i moralności, czerpiąc z depozytu wiary i dążąc do jej coraz głębszego rozumienia w świetle nowych wyzwań. Temu miały też służyć ogłoszone w ostatnich latach dokumenty. Ich celem było ukazanie wiernym jasnego i aktualnego przesłania Kościoła w odniesieniu do nowych zjawisk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję