Ks. mjr Mariusz Tołwiński pochodzący z Ciechanowca został pierwszym proboszczem nowo utworzonej wojskowej parafii personalnej pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku-Białej. Uroczystość instalacji miała miejsce w niedzielę, 19 października, w bielskim kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, pełniącym rolę świątyni garnizonowej
Uroczystościom przewodniczył dziekan krakowskiego dekanatu wojskowego ks. ppłk Mirosław Sułek, który odczytał dekret biskupa polowego Wojska Polskiego generała dywizji Tadeusza Płoskiego. Wzięli w nich udział kapłani na czele z dziekanem bielskiego dekanatu ks. prał. Janem Sopoickim i gospodarzem świątyni ks. prał. Józefem Oleszką, przedstawiciele bielskich władz miasta, powiatu, środowisk kombatanckich oraz kompania honorowa 18. Bielskiego Batalionu Szturmowo-Desantowego w Bielsku-Białej, w którym od 2002 r. posługuje ciechanowiecki kapłan. - Moje kapłaństwo jest ściśle związane z Bożym Miłosierdziem - wyznał podczas kazania ks. mjr Tołwiński. - Zawsze marzyłem, by w takiej właśnie parafii pełnić posługę kapłańską. Dziś to marzenie się spełniło. Na zakończenie nowo mianowany proboszcz otrzymał w darze od dowódcy bielskich komandosów kielich mszalny.
Erygowanie nowej personalnej parafii wojskowej wiąże się także z zadaniem wybudowania kościoła. - To wielkie wyzwanie, by dla miasta Bielska i przede wszystkim dla środowiska wojskowego zbudować nową świątynię. Na pewno nie stanie się to natychmiast. Do tego trzeba przygotowania. Ale z czasem zbudujemy świątynię, aby Chrystus Miłosierny mógł w Bielsku zakrólować - podkreślił ks. mjr Tołwiński.
Wojskowa parafia personalna w Bielsku-Białej - a więc związana nie z miejscem, ale osobą proboszcza - liczy ponad tysiąc czynnych i emerytowanych żołnierzy 18. bielskiej jednostki mieszkających na całym Podbeskidziu. Do momentu powstania nowej świątyni żołnierze uczestniczyć mogą w Eucharystii sprawowanej w każdą niedzielę w kaplicy garnizonowej na terenie bielskich koszar, a od pierwszej niedzieli listopada - w drugiej Mszy św. dla wojska w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej o godz. 15. Z gościnności tej świątyni parafia wojskowa będzie korzystać także jeśli chodzi o prowadzenie kancelarii parafialnej.
Wojskowa parafia personalna podlega jurysdykcji biskupa polowego. Dekret o erygowaniu wojskowej parafii w Bielsku-Białej bp Płoski podpisał 6 października, w dniu święta 18. Bielskiego Batalionu Szturmowo-Desantowego.
Księdzu Mariuszowi na nowym etapie posługi kapłańskiej życzymy błogosławieństwa Bożego i opieki Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, patronki diecezji drohiczyńskiej, a także wytrwałości i życzliwości parafian.
Australia odnotowuje bezprecedensowy skok liczby eutanazji. Od 2019 roku w ten sposób życie zakończyło ponad 7200 osób, z czego aż 3329 przypadków miało miejsce od połowy 2024 do połowy 2025 roku. Obecnie eutanazja stanowi od 1 do nawet 3 proc. wszystkich zgonów w kraju, a eksperci ostrzegają, że statystyki te będą rosły, gdy przepisy będą dalej liberalizowane.
Jak donosi „The Australian”, najwięcej przypadków odnotowano w Queensland, gdzie mimo krótkiego czasu obowiązywania przepisów (od stycznia 2023 r.), eutanazja doprowadziła do śmierci 2110 osób. W Nowej Południowej Walii, gdzie prawo to działa zaledwie od listopada 2023 roku, wspomagane samobójstwo stało się przyczyną zgonu 1426 osób. Najstarszy system w Wiktorii wykazuje 1683 zgony ogółem. Szybki wzrost w ostatnim roku tłumaczy się mniejszymi rygorami prawnymi w stanach, które najpóźniej przyjęły te regulacje.
W katastrofie lotniczej w Ekwadorze zginął katolicki misjonarz udający się do pracy wśród rdzennych społeczności Amazonii. Salezjanin, ks. Enio Esteves zginął 26 stycznia wraz z pilotem i wolontariuszem, poinformowała rzymska agencja prasowa Fides. Według doniesień mediów, do eksplozji małego samolotu doszło w chwili lądowania.
Pochodzący z Timoru Wschodniego misjonarz mieszkał w Ekwadorze od 2009 roku i pełnił posługę w różnych parafiach, ostatnio w Wasakentsa. Salezjanie uhonorowali go jako oddanego kapłana, który poświęcił swoje życie pracy wśród rdzennych ludów Shuar i Achuar. Pogrzeb odbył się 28 stycznia w miejscowości Macas. Ekwadorska prowincja zgromadzenia salezjanów złożyła kondolencje rodzinie zmarłego i podziękowała misjonarzowi za jego niestrudzoną posługę, szczególnie na rzecz rdzennej ludności.
14 stycznia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Placu Chopina w Nowym Tomyślu doszło do zdarzenia polegającego na kradzieży ewangeliarza. W toku prowadzonych czynności policja zatrzymała 41-letnią kobietę, mieszkankę powiatu nowotomyskiego. W związku z kradzieżą oraz zniszczeniem mienia grozi jej kara do pięciu lat pozbawienia wolności.
Jak ustalili funkcjonariusze, pierwszym źródłem informacji był zapis z kościelnego monitoringu, na którym widoczna jest osoba wchodząca do świątyni, a następnie opuszczająca ją z księgą liturgiczną. Dalsze ustalenia wykazały, że ewangeliarz został zniszczony poprzez spalenie.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.