Reklama

Świat

Indie: kobiety ranne w obronie zniszczonego krzyża

Osiem osób zostało rannych podczas marszu protestacyjnego zorganizowanego 2 stycznia przez stowarzyszenie kobiet katolickich w Thiruvananthapuram – stolicy południowoindyjskiego stanu Kerala. Pochód, w którym wzięły udział głównie siostry zakonne i dziewczęta, był sprzeciwem wobec zniszczenia krzyża, wzniesionego na wzgórzu w miasteczku Kurisumala.

[ TEMATY ]

krzyż

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przywódca opozycji w tym stanie Ramesh Chennithala wyraził ubolewanie z powodu użycia siły, m.in. pałek, przez organy porządkowe przy rozpraszaniu manifestantów, w większości kobiet. Zażądał od miejscowych władz wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Podobnie przewodniczący stanowego komitetu Partii Kongresowej Pradeś w Kerali – M. M. Hassan potępił zajścia i oskarżył rząd stanowy o „rzucenie policji i stosowanie siły do powstrzymania agitacji ludowej”. Tego rodzaju zdarzenia nie mogą być w żadnym wypadku tolerowane – oświadczył polityk. Zwrócił ponadto uwagę, że wśród interweniujących nie było żadnej policjantki, chociaż w manifestacji szły głównie właśnie kobiety.

Spór chrześcijan z miejscowymi władzami trwa od sierpnia ub.r., gdy w miasteczku Kurisumala na górze Bonacaud znaleziono kilka zniszczonych krzyży. Nieco później w tymże miesiącu na spotkaniu z przedstawicielami diecezji Neyyattinkara stanowy minister leśnictwa wydał zezwolenie na postawienie nowego drewnianego krzyża, ale już w listopadzie został on ponownie zniszczony.

Gdy wiadomość o tym rozeszła się po całej Kerali, miejscowe katoliczki zaprotestowały, szczególnie przeciw opóźnianiu śledztwa w tej sprawie. Próbowały również sforsować barykady ustawione przez policję przed domem ministra i to wtedy doszło do starć z siłami porządkowymi, w których wyniku 8 kobiet odniosło rany i trafiło do szpitala. Odwiedził je tam miejscowy biskup Vincent Samuel, pocieszając je i dodając otuchy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2018-01-03 17:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykła historia dwóch krzyży

Niedziela Ogólnopolska 33/2022, str. 38-39

[ TEMATY ]

krzyż

Archiwum Bogdana Wyciechowskiego

Watykan 2003 r. Delegacja Solidarności Orlenu i Lotosu podczas audiencji u Jana Pawła II

Watykan 2003 r. Delegacja Solidarności Orlenu i Lotosu podczas audiencji u Jana Pawła II

Czy dokonana właśnie fuzja Orlenu i Lotosu byłaby możliwa, gdyby nie moc modlitwy? Czy pomogła w tym pielgrzymka do Watykanu związkowców z Płocka i Gdańska?

Choć z pewnością znajdzie się wielu takich, którzy gdy przeczytają te słowa, zaczną pukać się w czoło i drwić z idei Boskiej interwencji, to przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu ci sami ludzie tak samo pukali się w czoło, kiedy mówiło się o połączeniu dwóch polskich gigantów.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: najwyższą zasadą w Kościele jest miłość

2025-10-26 11:31

[ TEMATY ]

Kościół

miłość

Papież Leon XIV

najwyższa zasada

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Nikt nie jest powołany do rozkazywania, wszyscy są powołani do służenia; nikt nie może narzucać swoich idei, wszyscy musimy wzajemnie siebie słuchać; nikt nie jest wykluczony, wszyscy jesteśmy powołani do uczestnictwa; nikt nie posiada całej prawdy, wszyscy musimy szukać jej pokornie i szukać jej razem - wskazał Ojciec Święty podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra. Eucharystia stanowiła zwieńczenie Jubileuszu zespołów synodalnych i organów uczestnictwa.

Podziel się cytatem - wezwał Leon XIV. Nawiązując do ewangelicznej historii o faryzeuszu i celniku oraz ich postaw, Papież wskazał, że Kościół „nie stoi wyprostowany, triumfujący i dumny z siebie samego”, lecz „pochyla się, by umywać stopy ludzkości”; nie osądza, ale „staje się miejscem gościnnym dla wszystkich i dla każdego”; „nie zamyka się w sobie, ale trwa w słuchaniu Boga, aby w ten sam sposób móc słuchać wszystkich”.
CZYTAJ DALEJ

Papież wzywa do różańcowej modlitwy w intencji pokoju

2025-10-26 13:19

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

różańcowa modlitwa

w intencji pokoju

PAP

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Po odmówieniu „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zapewnił o swej modlitwie w intencji ofiar powodzi, które nawiedziły Meksyk a także wezwał do różańcowej modlitwy w intencji pokoju.

Drodzy Bracia i Siostry!
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję