Reklama

Rozważania wokół „Karty Ekumenicznej”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

S. Bogumiła Halina Borucka MSF

16 czerwca br. w siedzibie Kurii Metropolitalnej w Lublinie odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiej Rady Ekumenicznej z członkami Lubelskiej Archidiecezjalnej Rady Ekumenicznej. Polską Radę Ekumeniczną reprezentowali abp Abel, ordynariusz prawosławnej diecezji chełmsko-lubelskiej, ks. Roman Pracki, przewodniczący Regionalnego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej oraz ks. Dariusz Chwastek z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Stronę katolicką reprezentowali bp Artur Miziński oraz ks. prał. Józef Szczypa, przewodniczący Archidiecezjalnej Rady Ekumenicznej. Obecni byli również przedstawiciele innych wyznań. Spotkanie zostało poświęcone omówieniu zagadnień związanych z dokumentem Karta Ekumeniczna. Wytyczne dla wzrastającej współpracy pomiędzy Kościołami w Europie.
Na początku abp Abel przypomniał zebranym krótką historię pracy nad redakcją tego dokumentu, która rozpoczęła się w 1997 r. podczas obrad II Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego w Grazu. Tam zostały sformułowane wskazania: „Polecamy, aby Kościoły opracowały wspólny dokument, zawierający podstawowe obowiązki i prawa w zakresie ekumenizmu. Służyć on powinien wypracowaniu ekumenicznych wskazań, przepisów i kryteriów, pomocnych dla Kościołów, zarówno dla ich przełożonych, jak i członków, przy rozróżnieniu pomiędzy prozelityzmem a chrześcijańskim świadectwem, jak również pomiędzy fundamentalizmem a szczerą wiernością, służącą pomocą właściwej współpracy w duchu ekumenicznym pomiędzy Kościołami większościowymi i mniejszościowymi”. Końcowa wersja Karty Ekumenicznej została podpisana na zakończenie spotkania ekumenicznego w Strasburgu w kwietniu 2001 r. Podczas przeszło czteroletnich konsultacji dochodziło do sporów odnoszących się do poszczególnych zapisów tekstu. Faktem pozostaje natomiast, że dokument został przyjęty w pierwszą niedzielę po wspólnej Wielkanocy 2001 r.
Co w swym przesłaniu zawiera Karta Ekumeniczna? Już krótkie wymienienie samych zagadnień, które zostały w niej ujęte, daje obraz intencji stojących u jej fundamentów. W preambule czytamy, że dokument wyrasta z ewangelicznego pragnienia jedności:. „dziękujemy naszemu Bogu w Trójcy Jedynemu, że przez Ducha Świętego kieruje nasze kroki ku coraz głębszej wspólnocie. [...] Chcemy z pomocą Ewangelii zaangażować się na rzecz godności osoby ludzkiej stworzonej na obraz i podobieństwo Boga, i jako Kościoły przyczyniać się wspólnie do pojednania narodów i kultur. W tym też duchu przyjmujemy tę Kartę jako wspólne zobowiązanie do dialogu i współpracy”. Karta stanowi - jak wyjaśnił ks. dr Sławomir Pawłowski - deklarację intencyjną Kościołów w Europie, które w ważnych sprawach pragną przemówić jednym głosem. Jest ona świadectwem wspólnego wyznania wiary w Trójjedynego Boga i w jeden Kościół; jest wyrazem woli naśladowania Chrystusa i głoszenia orędzia zbawienia, a także pełnienia czynów miłości. Dokument posiada charakter samozobowiązania się Kościołów w Europie do kontynuowania dialogu ekumenicznego, wspólnej modlitwy i działania, wspólnego kształtowania Europy w duchu jej chrześcijańskich korzeni. Sygnatariusze Karty zobowiązują się jednać narody i kultury, troszczyć się o biednych, chronić przyrodę, pogłębiać relacje z judaizmem, z islamem i pielęgnować dialog z innymi światopoglądami. W dobie pogłębiającej się laicyzacji kontynentu europejskiego Kościoły pragną położyć nacisk na poszanowanie życia, wartości małżeństwa i rodziny oraz gotowości do przebaczenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja Częstochowska: Nowi członkowie Rady Kapłańskiej oraz nowi Dziekani i Wicedziekani

2025-12-22 14:33

[ TEMATY ]

rada kapłańska

Archidiecezja Częstochowska

Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski, wręczył dekrety nominacyjne nowym członkom Rady Kapłańskiej Archidiecezji Częstochowskiej na kadencję 2026-2031, a także nowym Dziekanom Regionów oraz Dziekanom i Wicedziekanom dekanatów.

Ks. Marian SZCZERBA – Wikariusz Generalny
CZYTAJ DALEJ

Sąd do 15 stycznia odroczył posiedzenie ws. ewentualnego aresztu dla Ziobry

2025-12-22 12:21

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Adobe Stock

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa odroczył do 15 stycznia posiedzenie w sprawie ewentualnego aresztu dla byłego ministra sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry, któremu Prokuratura Krajowa zarzuca m.in. ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

O decyzji sądu, która zapadła na posiedzeniu niejawnym, poinformował prok. Piotr Woźniak, kierujący w Prokuratorze Krajowej śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w wydawaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. O odroczenie posiedzenia wnioskowali pełnomocnicy Ziobry, uzasadniając, że w przedstawionym przez prokuraturę materiale dowodowym są „dość istotne braki”.
CZYTAJ DALEJ

Premier Meloni odwiedziła muzeum Jana Pawła II w Kolegium Polskim w Rzymie

2025-12-23 08:27

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Giorgia Meloni

Premier Włoch

Foto Presidentza del Consiglio

Premier Włoch w Muzeum św. Jana Pawła II w Kolegium Polskim w Rzymie

Premier Włoch w Muzeum św. Jana Pawła II w Kolegium Polskim w Rzymie

Nie wszyscy wiedzą, że kardynał Karol Wojtyła miał swoją siedzibę w Rzymie – małe mieszkanie w Kolegium Polskim na wzgórzu awentyńskim. Na parterze budynku zajmował się mały apartament z salonem, gabinetem oraz sypialnią z łazienką. Za każdym razem, gdy przyjeżdżał do Rzymu, kardynał zatrzymywał się właśnie tutaj - 14 października wyjechał stąd na drugie konklawe w 1978 r. i już nigdy tu nie mieszkał. Prawdę mówiąc wrócił, ale nie jako mieszkaniec Kolegium tylko jako Papież. Jego ubrania, dokumenty, zapiski i różne przedmioty pozostały w tym małym apartamencie.

Niestety, stary budynek Kolegium wymagał remontu, a prace postępowały powoli. Kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz Jana Pawła II, spotkał się w tym roku z premier Włoch Giorgią Meloni i rozmawiał z nią, między innymi, o problemach związanych z remontem Kolegium i pomieszczeń, w których przez lata mieszkał kardynał Wojtyła. Premier zgodziła się wesprzeć renowację Kolegium i utworzenie muzeum Jana Pawła II w Rzymie dla upamiętnienia Roku Świętego 2025. W ten sposób w stolicy Włoch w odrestaurowanym Kolegium polskim powstał niewielkie, ale wyjątkowe muzeum poświęcone człowiekowi, który przez prawie 27 lat był Biskupem Rzymu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję