Reklama

Głos z Torunia

Jesteśmy cenni

Wiekowa konkatedra chełmżyńska wypełniła się wiernymi, którzy przybyli, by uwielbiać Trójcę Świętą. Wśród pielgrzymów był bp Arkadiusz Okroj, który przybył do dawnej siedziby biskupów chełmińskich po raz pierwszy jako pasterz diecezji toruńskiej.

Niedziela toruńska 26/2025, str. V

[ TEMATY ]

Chełmża

Maciej Pieńczewski

Ingres do konkatedry to ważne wydarzenie w życiu diecezji

Ingres do konkatedry to ważne wydarzenie w życiu diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczyste obchody najważniejszego odpustu parafii chełmżyńskiej połączone były z ingresem nowego biskupa toruńskiego do konkatedry. Jak podkreślił bp Arkadiusz, jego ingres, czyli wejście do wspólnoty Kościoła diecezji toruńskiej, rozpoczął się w toruńskiej katedrze i będzie trwać, ponieważ przed nami wspólny czas odkrywania bogatej historii, wzajemnego poznawania się i budowania teraźniejszości w drodze ku pięknej przyszłości.

– Każda nawa, każdy obraz, każdy szczegół architektoniczny tej świątyni to modlitwa wieków, modlitwa naszych przodków, w którą wplata się dziś nasza modlitwa – mówił bp Okroj. Zaznaczył, że tajemnica Boga w Trójcy Świętej Jedynego ukryta jest w nas samych. Bóg, który żyje w relacji, który dzieli się miłością, objawia się w naszych rodzinach i w pięknej rodzinie Kościoła. Dla Boga jesteśmy cennym skarbem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pasterz diecezji podkreślił, że dla Boga taką samą wartość ma pięknie ubrana w wykrochmalony habit siostra zakonna i żebrak, który nie mył się od miesięcy. – Dla Niego wszyscy jesteśmy cenni – mówił. Dlatego tak ważne jest, byśmy pamiętali, że jesteśmy dla siebie braćmi i siostrami, i tego właśnie uczy nas życie we wspólnocie Kościoła. To tutaj tworzymy jedność, budujemy relacje oparte na szacunku. – Kościół to nie wiec polityczny, ale dom, w którym wzajemnie się szanujemy i odkrywamy piękno miłości – mówił.

Reklama

Oczywiście te wartości nie działają automatycznie. Trzeba podejmować je każdego dnia w wolności i budować, pielęgnować. To budowanie będzie możliwe wówczas, kiedy każdy z nas będzie troszczył się o relację z Bogiem, który wie, co to znaczy dzielić się sobą.

Na zakończenie Mszy św. odczytano dekret nominacyjny. Biskup toruński mianował proboszcza parafii chełmżyńskiej i prepozyta Kapituły Konkatedralnej Chełmżyńskiej ks. kan. Krzysztofa Badowskiego ojcem duchownym kapłanów diecezji toruńskiej i odpowiedzialnym za formację stałą kapłanów. Dziękując za dar spotkania, ks. kan. Badowski prosił zgromadzonych o modlitwę, by wiernie wypełniał powierzone mu nowe zadania.

Po Eucharystii Ksiądz Biskup rozmawiał z wiernymi. Odbyło się także spotkanie członków Kapituły Konkatedralnej Chełmżyńskiej z nowym pasterzem.

W uroczystości uczestniczyli: członkowie Kapituły Konkatedralnej Chełmżyńskiej, kapłani dekanatu chełmżyńskiego, przedstawiciele władz parlamentarnych z posłem Mariuszem Kałużnym oraz samorządowych z burmistrzem Pawłem Polikowskim, parafianie i wierni z dekanatu chełmżyńskiego.

2025-06-24 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość chrześcijanina

Niedziela toruńska 3/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Chełmża

Maciej Pieńczewski

W uroczystości włączyli się członkowie KSM-u

W uroczystości włączyli się członkowie KSM-u

To tutaj niemal 800 lat temu biskup Chrystian erygował pierwszą katedrę diecezji chełmińskiej, odbijającą się do dziś w malowniczych wodach jeziora. Nic dziwnego, że uroczystości inaugurujące Rok Jubileuszowy w diecezji odbyły się także w Chełmży.

Modlitewnemu czuwaniu w gotyckim kościele św. Mikołaja 5 stycznia przewodniczył bp Józef Szamocki wraz z biskupem seniorem Andrzejem Suskim. Wierni odmówili koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz wysłuchali fragmentów bulli „Spes non confundit”, ogłaszającej jubileusz.
CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas na opłatku w Sejmie: współpraca to umiejętność ludzi mądrych

2025-12-18 13:59

[ TEMATY ]

sejm

opłatek

PAP/Marcin Obara

"Życzę wam, byście uczyli się współpracy. Współpraca jest umiejętność ludzi mądrych, głupi nie są do niej zdolni" - powiedział abp Adrian Galbas w czwartek podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego parlamentarzystów w Sejmie.

Tradycyjne spotkanie opłatkowe parlamentarzystów w holu głównym Sejmu RP otworzyli gospodarze - Marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty oraz Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Marszałek Czarzasty w krótkim, osobistym wystąpieniu nawiązał do przewrotności historii, która sprawiła, że to on gości przedstawicieli Kościołów i kultywuje religijne tradycje w murach parlamentu. - Życzę wam pokoju, zdrowia i byście znaleźli spokój przy świątecznym stole. Przytulcie swoich bliskich. Życzę wam szczęścia, bo was kocham, lubię i szanuję - mówił do zgromadzonych.
CZYTAJ DALEJ

Przygotowanie do sakramentu pojednania i pokuty

2025-12-18 23:41

Biuro Prasowe AK

– Letnie serce potrafi śmiertelnie zasnąć – mówił ks. Krzysztof Wons SDS podczas ostatniego dnia rekolekcji w Sanktuarium św. Jana Pawła II, na które kard. Grzegorz Ryś zaprosił księży Archidiecezji Krakowskiej przed swoim ingresem do katedry na Wawelu.

Na początku ostatniego dnia rekolekcji przed ingresem kard. Grzegorz Ryś powitał wszystkich księży zgromadzonych w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Zapowiedział, że nauka rekolekcyjna będzie przygotowaniem do sakramentu pojednania i pokuty, a spotkanie stanie się również okazją do przekazania jałmużny na potrzeby mieszkańców Lwowa i Zaporoża.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję