Reklama

Porady

Dietetyk radzi

Alternatywa dla słodyczy

Nektarynka jest idealną przekąską dla osób dbających o masę ciała.

Niedziela Ogólnopolska 26/2025, str. 62

[ TEMATY ]

zdrowie

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nektarynka jest odmianą brzoskwini zwyczajnej, dlatego przez niektórych jest mylona z brzoskwinią. Ma gładką skórkę, jest słodka i soczysta, dzięki czemu cieszy się coraz większą popularnością u konsumentów. Ma niską wartość energetyczną – 100 g owocu zawiera ok. 44 kcal. Słodki smak nektarynek sprawia, że są idealną alternatywą dla słodyczy. Pozwalają zaspokoić apetyt, nie przekraczając limitu kalorycznego. Nektarynki są bogate w witaminy A i C oraz składniki mineralne, a w szczególności potas, fosfor i magnez, zawierają również błonnik pokarmowy.

Nektarynki w 87% składają się z wody, są więc moczopędne i wspierają pracę układu moczowego. Charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym, przez co stanowią dobry wybór dla osób z cukrzycą. Owoce te ze względu na zawartość przeciwutleniaczy są zalecane kobietom w ciąży, gdyż przyczyniają się do prawidłowego rozwoju płodu. Dodatkowo mogą one sprzyjać wydłużeniu życia, ponieważ zmniejszają ryzyko chorób przewlekłych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nektarynka jest idealnym owocem sezonowym dla osób zmagających się z problemami trawiennymi, bo jest lekkostrawna. Jak wynika z badań epidemiologicznych, spożywanie żółtych, zielonych i czerwonych owoców, w tym nektarynek, wiąże się z proporcjonalnie mniejszym ryzykiem raka piersi; spożywanie co najmniej dwóch porcji w ciągu tygodnia może obniżyć ryzyko raka piersi u kobiet po menopauzie o 41%.

Reklama

Nektarynka sprawdzi się w formie przekąski, np. z dodatkiem orzechów. Można ją wykorzystać jako składnik koktajli, dodatek do owsianki, jako składnik obiadu na słodko czy dodatek do ciast.

Niestety, u niektórych osób nektarynka może dawać objawy reakcji alergicznej określanej jako zespół alergii jamy ustnej. Spowodowane jest to przez reagujące krzyżowo alergeny, które występują zarówno w pyłkach roślin, jak i w niektórych produktach. Układ odpornościowy rozpoznaje białka pożywienia tak jak pyłki, prowadząc do rozwoju zespołu alergii jamy ustnej. Objawami mogą być: świąd i pieczenie w jamie ustnej, drętwienie i zaczerwienienie ust oraz katar i drapanie w gardle.

Ponieważ nektarynki mają cienką skórkę, są narażone na gromadzenie większej ilości pestycydów. Z tego względu przed spożyciem należy je dokładnie, nawet kilkukrotnie, umyć pod bieżącą wodą.

2025-06-24 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skutecznie zapobiega chorobom

Kurdybanek jest cudownym ziołem, wzmacniającym system odpornościowy. Skutecznie chroni przed nękającymi nas wirusami.

Kurdybanek wiosną płoży się na polach, rośnie w lasach i pod krzewami, a kiedy kwitnie, ma drobne fioletowe kwiatki. Po zerwaniu wydziela specyficzny aromat. Zazwyczaj myślimy, że to niepotrzebny chwast, i bezmyślnie depczemy po nim, nie zdając sobie sprawy, że to darmowy lek, dany nam przez Stwórcę na nękające nas choroby cywilizacyjne.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grzegorz Ryś do kapłanów archidiecezji krakowskiej: Zapraszam do nawrócenia

2025-12-17 07:07

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

kardynał Grzegorz Ryś

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W Sanktuarium św. Jana Pawła II rozpoczęły się rekolekcje, na które kapłanów archidiecezji krakowskiej zaprosił kard. Grzegorz Ryś przed swoim ingresem do katedry na Wawelu. Metropolita krakowski-nominat nazwał to wydarzenie ponownym zaproszeniem do pracy w winnicy. Zaznaczył, że czyta je jako zaproszenia Pana Boga do osobistego nawrócenia. – Zapraszam Was też do tego nawrócenia. W takim wydarzeniu nie można być samemu – mówił do księży.

Na początku rekolekcji kard. Grzegorz Ryś powitał wszystkich kapłanów zgromadzonych w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Kardynał zwrócił uwagę na dzisiejszą Ewangelię, którą jest przypowieść o dwóch synach posyłanych przez ojca do pracy w winnicy. Zauważył, że każdy jest zaproszony do tej pracy, a przeszkodą, aby tę pracę podjąć jest poczucie własnej świętości i odmowa nawrócenia. – Najlepszym wejściem w pracę w winnicy jest doświadczenie nawrócenia – mówił, wskazując na dwa doświadczenia potrzebne do tej pracy – poczucie, że jest się synem Boga i grzesznikiem, który się nawraca.
CZYTAJ DALEJ

Święty Auksencjusz, biskup

2025-12-17 21:41

[ TEMATY ]

patron dnia

Domena Publiczna

Święty Auksencjusz

Święty Auksencjusz

Auksencjusz pochodził z Mopsuestii, miasta, które obok Tarsu, rodzinnego miasta św. Pawła Apostoła, należało do głównych miast Cylicji.

Ta rzymska prowincja stanowiła łącznik między Małą Azją a Syrią i Libanem (Fenicją). Z tego względu stanowiła ważny punkt strategiczny i handlowy. Chrześcijaństwo przyjęło się tu już w kilkanaście lat po śmierci i zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Auksencjusz był na dworze cesarza Licyniusza (306-323) dowódcą jego przybocznej straży. Był więc zaufanym cesarza.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję