Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 6/2025, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żyją z Bogiem i dla Boga

Tak mówi się często o osobach konsekrowanych, które w sposób szczególny naśladują Chrystusa, składając śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Jasna Góra przesiąknięta jest modlitwą, pracą zakonników i zakonnic, którzy choć mają różne chryzmaty i pełnią różne posługi, służą Królowej Polski. Dzień Życia Konsekrowanego (2 lutego) był szczególną okazją do modlitwy w ich intencji.

Wybrani przez Maryję

– Zakonnikiem się jest, a nie bywa. Żyjemy Ewangelią i ślubami, które składaliśmy. Jesteśmy we wspólnocie, służymy ludziom, ale najważniejsze w naszym charyzmacie jest bycie „sam na sam” z Bogiem, czyli moja prywatna relacja z Nim – zauważył o. Adrian Urbanek i dodał, że jego powołanie utwierdziło się tu, na Jasnej Górze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Brat Mariusz Rowicki podkreślił, że zaszczytem dla niego jest posługa kapłanom celebrującym Msze św. Przyznał, że jest wdzięczny mamie, która od najmłodszych lat przyprowadzała go do Maryi i wyprosiła mu łaskę powołania.

Żeby życie było dowodem na istnienie Boga...

Reklama

Siostra Teresa Maria Kaczmarek, zmartwychwstanka, powiedziała, że Dzień Życia Konsekrowanego jest dla niej refleksją i powrotem do źródeł. – Moje powołanie zrodziło się w czasach komunistycznych. Kiedy na studiach wpajano nam, że Bóg nie istnieje, zaistniało we mnie pragnienie, żeby swoim życiem udowodnić, iż On naprawdę jest – wspomniała. Dlatego w jej posłudze w sanktuarium wyjątkowy wymiar mają dla niej osobiste rozmowy z pątnikami, które dają jej poczucie, że prowadzi „duszpasterstwo chwili obecnej”.

W służbie Królowej

– Życie zakonne polega na dążeniu do świętości, zachowaniu rad ewangelicznych i reguły życia – zaznaczyła s. Gesualda, uczennica Boskiego Mistrza. Posługuje ona w jasnogórskiej zakrystii, dbając o czystość i piękno szat liturgicznych oraz ołtarzy. Jak przekazała, służba i obecność Maryi wypełniają jej życie i otwierają ją na spotkanie z drugim człowiekiem.

Apostołka Życia

– Jako apostołki Jezusa Ukrzyżowanego mamy się opiekować drugim człowiekiem jak duchowe matki. Ten rys duchowości wpisuje się w moją posługę w Centralnym Ośrodku Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego na Jasnej Górze – wyznała s. Joanna Cybułka. Nie tylko sama codziennie modli się w intencji dzieci nienarodzonych i zagrożonych aborcją, ale też zachęca innych do podjęcia tego zobowiązania. – Modlitwa daje życie, odwagę i siłę, dlatego otaczamy wsparciem nie tylko rodziców, prosząc o szczęśliwe rozwiązanie, ale i wszystkie kobiety, które straciły dzieciątko, by znalazły ukojenie – podkreśliła.

Za ojczyznę i parlament

Już po raz trzydziesty szósty w święto Ofiarowania Pańskiego na Jasnej Górze odbywała się pielgrzymka parlamentarzystów, w której uczestniczyli posłowie i senatorowie z różnych ugrupowań, a także pracownicy Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu.

Reklama

W homilii krajowy duszpasterz parlamentarzystów ks. Andrzej Sikorski oznajmił, że jesteśmy w szczególnym czasie dla Polski – rozpoczęło się przewodniczenie naszego kraju w Radzie Unii Europejskiej, jesteśmy tuż przed wyborami prezydenckimi, dlatego ta pielgrzymka jest przede wszystkim czasem modlitwy za ojczyznę i parlament.

– Dla mnie ważna jest dzisiaj szczególnie modlitwa za rodzinę i za Polskę – powiedział wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak. – Modlimy się też o to, by nie zdominowały nas złe emocje, lecz byśmy umieli pracować wspólnie – zauważył. – Dzisiejszy dzień jest dla nas również szczególnym czasem zadumy nad wartościami, na których została zbudowana Unia Europejska. Czy będzie w niej na tyle siły, by pozostała im wierna? – zastanawiała się europoseł Jadwiga Wiśniewska. Przekonywała, że nie można odcinać się od chrześcijańskich korzeni.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w intencji ojczyzny i polskiego parlamentu, na zakończenie której posłowie i senatorowie z różnych klubów odczytali Akt Zawierzenia Matce Bożej.

2025-02-04 13:42

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: żołnierze złożą wotum Matce Bożej Częstochowskiej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

wotum

żołnierze

Karol Porwich/Niedziela

Dziś podczas Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Matki Bożej przedstawiciele Dowództwa 2 Korpusu Polskiego - Dowództwa Komponentu Lądowego złożą na Jasnej Górze wotum - miniaturę sztandaru. Jest to podziękowanie Hetmance Żołnierza Polskiego za opiekę. A także zawierzenie Ojczyzny i całego dowództwa.

- Podczas wieczornej modlitwy Polaków pragniemy ofiarować Królowej Polski miniaturę naszego sztandaru, na którym widnieje Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Żołnierze nieprzerwanie służą Kościołowi i ludziom, dlatego pragnęliśmy złożyć ten dar w jasnogórskim sanktuarium – mówiła podpułkownik Ewa Szałańska Szef wydziału zabezpieczenia kierownictwa Dowództwa 2 Korpusu Polskiego - Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję