Reklama

Niedziela Wrocławska

Oratorium Strachocińskie

Oratorium poświęcone biblijnej Pieśni nad pieśniami będzie można usłyszeć w parafii NMP Bolesnej we Wrocławiu-Strachocinie. Jego twórcą jest Tomasz Kozubek z Diakonii Muzycznej Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Wrocławskiej.

Niedziela wrocławska 42/2024, str. I

[ TEMATY ]

Wrocław

Archiwum organizatorów

Spotkanie organizatorów oratorium

Spotkanie organizatorów oratorium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oratorium jest oddolnym pomysłem realizowanym przez Fundację On Jest. – Pieśń nad pieśniami to szczególna księga, którą chcemy przedstawić muzycznie, angażując do tego aż 60 artystów. Wśród wykonawców w większości będą to członkowie chóru parafialnego ze Strachocina, ale są też zaproszone osoby, które posługują muzycznie w różnych miejscach we Wrocławiu, chcą śpiewać i służyć swoim talentem – mówi Elżbieta Woźniak-Łojczuk i dodaje, że w organizację przedsięwzięcia angażuje się jeszcze dodatkowo 10 osób.

– Sama idea oratorium jest taka, żeby pokazać miłość kobiety i mężczyzny, oblubieńca i oblubienicy, w świetle miłości Boga; żeby pokazać, jaki jest Boży plan wobec dwojga ludzi. Poprzez muzyczne piękno chcemy uchwycić piękno tej miłości. W pewnym sensie jest to też odpowiedź artystyczna na współczesne nurty, które zniekształcają obraz tej idealnej miłości według Bożego zamysłu, wykrzywiają tę miłość i proponują zupełnie inne podejście – mówi Tomasz Kozubek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Do powstania oratorium doszło trochę „przypadkowo”. – Choć wiemy, że nic się nie dzieje z przypadku. Pewnego dnia, gdy czytałem Pismo Święte, natrafiłem na Pieśń nad pieśniami i zauważyłem, że jej układ jest idealny pod oratorium. Występują tam „soliści”, czyli Oblubieniec i Oblubienica dialogujący ze sobą, jest chór, komentator wypowiedzi tych dwojga. Jest podział na części, bo sama Pieśń nad pieśniami to zbiór pieśni. Pomyślałem, że może warto spróbować uchwycić to w dźwięki – dzieli się p. Tomasz i dodaje: – Oratorium Strachocińskie to parę utworów, które są ze sobą powiązane. Tak naprawdę będzie to Pieśń nad pieśniami, w której przyjąłem taki podział, jak proponuje Biblia Tysiąclecia. A ona dzieli tę księgę na sześć części. Oprócz tego będzie utwór wprowadzający, inspirowany Księgą Rodzaju i sceną stworzenia pierwszych ludzi. Będzie też utwór finałowy, czyli Hymn o miłości z Listu św. Pawła do Koryntian. Te fragmenty z Księgi Rodzaju i Listu do Koryntian to taka obudowa klamrowa tych sześciu utworów z Pieśni nad Pieśniami.

Tematem zainteresował się również Krzysztof Stępień, członek diakonii muzycznej a zarazem organista strachocińskiej parafii. Zaproponował, by ubrać to już w oficjalne ramy i umówić konkretny termin premiery.

– A jest to duże przedsięwzięcie i potrzeba wielu prób, aby to wszystko pięknie wybrzmiało na chwałę Bożą – mówi p. Elżbieta i podkreśla, że na koncert zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Wrocławia, ale nie tylko Wrocławia. Premiera będzie miała miejsce 27 października o godz. 16. Wstęp jest wolny. Całość potrwa ok. godziny. Później organizatorzy zapraszają na krótką agapę.

2024-10-15 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: Msza św. w intencji miasta i tytuły honorowych obywateli dla duchownych

[ TEMATY ]

Wrocław

Tomasz Lewandowski

Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela - patrona stolicy Dolnego Śląska od lat jest obchodzona jako święto miasta. Z tej okazji wręczono dziś tytuły Honorowego Obywatela Wrocławia, a w katedrze władze wraz z mieszkańcami modlili się o Boże błogosławieństwo. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny.

W homilii proboszcz wrocławskiej katedry ks. Paweł Cembrowicz nawiązał do słów proroka Izajasza "Powołał Mnie Pan już z łona mej matki, od jej wnętrzności wspomniał moje imię". - W świetle tej wypowiedzi patrzymy na patrona naszego miasta i matki wrocławskich kościołów - św. Jana Chrzciciela oraz na życie jego rodziców - mówił kaznodzieja, dopowiadając, iż w świetle znaków towarzyszących narodzinom poprzednika Jezusa Chrystusa, wszyscy stawiali pytanie: "Kim będzie ten człowiek?". - Zachariasz dał synowi imię oznaczające "Bóg jest łaskawy" i rzeczywiście Bóg okazał się łaskawy dla rodziców Jana Chrzciciela ale także dla całej ludzkości - zaznaczył ks. Cembrowicz, podkreślając, iż do proroka przychodzili nie tylko wierzący Żydzi, ale także obcokrajowcy, okupanci.
CZYTAJ DALEJ

Donald Tusk – główny balast KO i koalicji rządzącej

2026-07-01 20:20

[ TEMATY ]

predykcje

PAP/Marcin Gadomski

Donald Tusk

Donald Tusk

Predykcja podziału mandatów na koniec czerwca, powstała w oparciu o siedem sondaży: Pollster (31 maja), United Surveys (14 czerwca), IBRiS (29 czerwca), Opinia 24 (11 czerwca), Social Changes (14 czerwca), CBOS (15 czerwca) i Research Partners (17 czerwca).

Jest to zatem szerokie spektrum ośrodków badawczych i uwzględniliśmy także te, których jakość próby i wyników budzi spore zastrzeżenia. Dodatkowo, poza jednym sondażem (IBRiS), pozostałe były przeprowadzanie jeszcze przed wybuchem „afery Szpitala Południowego”. To istotna uwaga, bowiem z pewnością dopiero lipcowa predykcja (w oparciu o lipcowe sondaże), pokaże istotną zmianę.
CZYTAJ DALEJ

Rok duszpasterski nie zaczyna się 1 stycznia. Zaczyna się od dobrego planu

2026-07-02 12:36

[ TEMATY ]

Kalendarz pastoralny

Red

Są rzeczy, po które sięga się raz i już się do nich więcej nie wraca. I są takie, które przez cały rok leżą na biurku, w torbie albo na plebanii zawsze pod ręką, zawsze gotowe do użycia, zawsze pomocne w spełnianiu obowiązków. Kalendarz pastoralny na rok 2027 jest właśnie takim małym przedmiotem, który pomaga w pracy, nie tylko duszpasterskiej.

Sięgamy po niego w trakcie planowania rekolekcji, podczas ustalania terminów spotkań, przygotowywania uroczystości czy zwyczajnego porządkowania obowiązków. Z czasem staje się osobistym zapisem całego roku – z notatkami, datami, pomysłami i wydarzeniami, które trudno byłoby odtworzyć z pamięci. Kalendarz pastoralny „Niedzieli” powstał właśnie z myślą o takim rytmie pracy. Łączy przejrzysty układ terminarza z kalendarzem liturgicznym, dzięki czemu najważniejsze informacje są zawsze tam, gdzie są potrzebne. Bez przełączania aplikacji, bez przeszukiwania internetu i bez kartek przyklejonych do monitora. To terminarz, który zawsze będzie przy nas, nawet jeśli zabraknie prądu albo zniknie sygnał Wi-Fi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję