Reklama

Kościół

Święte recepty

Relacja z tymi, którzy są już w niebie, to prawdziwe lekarstwo na współczesne problemy: samotność, lęk, pustkę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdy z nas otrzymuje swojego patrona już na chrzcie św. Warto jednak pamiętać, że możemy się zaprzyjaźnić także z innymi świętymi, „specjalistami” w różnych dziedzinach życia. Niezależnie od tego, czy dotykają nas problemy zdrowotne, trudności w pracy, nauce, relacjach z innymi, czy stawiamy czoła kryzysowi w małżeństwie lub lękowi przed śmiercią, zawsze znajdzie się ktoś, kto przeszedł podobną drogę i może nam pomóc swoim wstawiennictwem.

– W historii świętych i błogosławionych można w nowym świetle zobaczyć działanie Boga w swoim życiu. W wilanowskiej Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie czcimy relikwie już dwadzieściorga dwojga Polaków, rozpoczęliśmy duchową inicjatywę: „Z Maryją i świętymi – nie jesteś sam”. Chcemy w ten sposób zaprosić wszystkich do budowania relacji ze świętymi przez codzienną modlitwę za ich wstawiennictwem, poznawanie ich życia, duchowości i naśladowanie ich cnót – mówi ks. Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz Świątyni Opatrzności Bożej.

Temu służy nowy serwis: swieci-patroni.centrumopatrznosci.pl , w którym możemy odnaleźć odpowiedniego opiekuna w wybranej sprawie lub dla konkretnej osoby. Możemy także zamówić intencję za wstawiennictwem świętych patronów na Msze św. zbiorowe sprawowane w dni wspomnień liturgicznych w wilanowskim sanktuarium, a także znaleźć zbiór ponad stu owocnych modlitw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-09-03 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Jezusem na Golgocie

Niedziela kielecka 15/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

patron

TER

Kościół w Dobrowodzie, wnętrze

Kościół w Dobrowodzie, wnętrze

Była świadkiem zmartwychwstania Jezusa. To ona trzeciego dnia po ukrzyżowaniu Chrystusa udała się wczesnym rankiem z dwiema innymi Mariami do grobu, w którym został pochowany Mesjasz. Św. Maria Magdalena patronuje kościołowi w Dobrowodzie

Święty Jan cytuje jej słowa, wypowiedziane przez nią do św. Piotra „Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono”. Ewangeliści św. Marek i św. Jan jej przypisali rolę pierwszej osoby, która zobaczyła zmartwychwstałego Jezusa. To ona w pobliżu pustego grobu spotkała Jezusa, myląc go z ogrodnikiem. To właśnie jej Jezus nakazał dodawać odwagi uczniom i głosić zapowiedź zbawienia.
CZYTAJ DALEJ

Zły porywa słowo tam, gdzie człowiek słucha jedynie uszami

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Jeremiasz kieruje te słowa do ludu naznaczonego niewiernością. Mimo to Pan woła: „Wróćcie, synowie odstępni”. Hebrajskie szûb oznacza powrót całym życiem: ponowne wejście pod panowanie Boga. Obietnica zebrania „jednego z miasta i dwóch z rodu” wskazuje drogę Reszty. Odnowa zaczyna się skromnie: Pan gromadzi tych, którzy odpowiadają na wezwanie, choćby byli nieliczni. Dalej pojawia się obietnica pasterzy według serca Boga. Pasterz oznacza w Biblii przywódcę, sędziego i nauczyciela; lud potrzebuje przewodników, którzy karmią wiedzą i roztropnością. Prorok zapowiada jednak coś jeszcze większego. Arka Przymierza przestanie być ośrodkiem pamięci: nie będzie się o niej mówić z dawną tęsknotą ani nie sporządzi się nowej. To zapowiedź niezwykła - uwaga przenosi się ze świętego przedmiotu na samego Pana. Jerozolima stanie się „tronem Pana”, a narody będą się tam gromadzić. Odnowa Izraela otwiera się na ludy. Koniec fragmentu wskazuje przeszkodę zasadniczą: upór złego serca. Dlatego nawrócenie pozostaje konieczne. Bóg podnosi swój lud z ruiny. Zbiera go, daje mu pasterzy i prowadzi ku obecności głębszej niż dawne znaki.
CZYTAJ DALEJ

Pierwsza pomoc to nie teoria, to uratowane życie. Poruszająca postawa studentki pod Jasną Górą

2026-07-24 11:12

[ TEMATY ]

pomoc

Karol Porwich/Niedziela

Pełen profesjonalizm, a do tego przysłowiowa „zimna krew” studentki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie - Weroniki Swodczyk (kierunku ratownictwo medyczne) miały wpływ na uratowanie życia ludzkiego. Dramatyczne wydarzenia rozegrały się pod Jasną Górą. Studentka nie zawahała się nawet na chwilę… - jej czyn doczekał się podziękowań (i pochwał) zamieszczonych na profilu Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie.

„19 lipca 2026 roku pod Jasną Górą w Częstochowie doszło do nagłego zatrzymania krążenia u pielgrzymującego na Jasną Górę mężczyzny. Jeszcze przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego świadkowie zdarzenia natychmiast podjęli resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO). W przypadku nagłego zatrzymania krążenia liczy się każda sekunda. Natychmiastowe rozpoczęcie uciśnięć klatki piersiowej oraz szybkie wezwanie zespołu ratownictwa medycznego wielokrotnie zwiększają szanse poszkodowanego na przeżycie i powrót do zdrowia. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której od podjętej decyzji, odwagi i gotowości do działania będzie zależało ludzkie życie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję