Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Gryfino

Jabłoń bł. rodziny

Relikwie tej rodziny odbyły wzruszającą trasę peregrynacji po dekanatach, klasztorach, wspólnotach i instytucjach miłosierdzia naszej archidiecezji.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 21/2024, str. III

[ TEMATY ]

Gryfino

Archiwum UG Gryfino

Papież ma swoje dęby a bł. Ulmowie jabłoń

Papież ma swoje dęby a bł. Ulmowie jabłoń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas uroczystości bierzmowania młodzieży parafii Narodzenia NMP odbyła się niezwykle piękna w swojej wymowie ceremonia zasadzenia pamiątkowego drzewa jabłoni symbolizującego pamięć o Polakach ratujących Żydów w czasie II wojny światowej, w tym bł. rodziny Ulmów. Wydarzenie jest związane z akcją „Po owocach ich poznacie”. Patronat nad akcją sprawuje Komitet ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów powołany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Akcja „Po owocach ich poznacie” nawiązuje do zainteresowań Józefa Ulmy, który pasjonował się sadownictwem i prowadził szczepienia drzew jabłoni.

Jest bardzo prawdopodobne, że zasadzone drzewo pochodzi od jabłoni, którą sprowadził do podkarpackiej Markowej bł. Józef Ulma. Po Mszy św. tuż obok świątyni dokonano wkopania drzewka w asyście bp. prof. Henryka Wejmana, ks. dziekana kan. Stanisława Helaka oraz minister Grażyny Ignaczak – Bandych z Kancelarii Prezydenta RP oraz grupy dzieci i młodzieży. Zgromadzeni goście w swoich przemowach podkreślili wartość zdrowej, patriotycznej rodziny, godnego, chrześcijańskiego wychowania dzieci oraz świadectwa wiary w postaci szacunku dla ludzkiego życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Gryfińskie drzewko jabłoni będzie więc na zawsze przypominało o bohaterskiej postawie tej świętej rodziny oraz zachęcało do naśladowania jej charyzmatu życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-05-21 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na zawsze nasz

Niedziela szczecińsko-kamieńska 19/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Gryfino

Ks. Robert Gołębiowski

Świątynię okadzają ks. prob. Henryk Krzyżewski (od lewej) i ks. dziekan Stanisław Helak

Świątynię okadzają ks. prob. Henryk Krzyżewski (od lewej) i ks. dziekan Stanisław Helak

Uroczystość w Gryfinie ukazała bogactwo ducha tutejszych wiernych zjednoczonych wokół prawd Bożych oraz mądrze i godnie kierowanych miłujących ich sercem ks. proboszcza Henryka Krzyżewskiego oraz ks. Tadeusz Łapyra – wikariusza.

Kościół jest wspólnotą wszystkich ochrzczonych w imię Trójcy Przenajświętszej. W tej wspólnocie troszczymy się o budowanie własnej świętości i o godne zmierzanie do wieczności. Fundamentem życia człowieka wierzącego jest każdorazowa Eucharystia. Materialny wymiar każdej świątyni ma więc ogromne znaczenie dla kształtowania naszych postaw. Błogosławione znaczenie, szczególnie w naszej archidiecezji, mają kolejne uroczystości odbudowy po wojennych zniszczeniach, a także budowy od podstaw nowych kościołów, które jednoczyć mają wiernych na modlitwie uwielbienia Boga. Zwieńczeniem tej prawdy o kościołach są ich konsekracje. Podniosłą uroczystość konsekracji świątyni przeżyła 27 kwietnia parafia oddana Niepokalanemu Sercu NMP w Gryfinie.
CZYTAJ DALEJ

Ks. W. Węgrzyniak: Już od dłuższego czasu intryguje mnie ten szczególny rodzaj homo sapiens, jakim jest minister oświaty Barbara Nowacka

2026-08-26 07:38

[ TEMATY ]

komentarz

Marta Książek

Minister edukacji Barbara Nowacka

Minister edukacji Barbara Nowacka

Po usunięciu jednej godziny religii, wyrzuceniu jej z siatki godzin i wprowadzeniu edukacji zdrowotnej, cała Polska mogła zobaczyć, że na edukację zdrowotną zapisało się w roku 2025/2026 30% uczniów, licząc wszystkie poziomy edukacji. Na religię w roku 2024/2025 chodziło 75% uczniów. W roku 2025/26 pewno parę procent mniej.

Wprowadzić edukację zdrowotną jako przedmiot obowiązkowy, bo się sprawdził, bo jest potrzebny, bo dzieci i młodzież sobie tego życzą... Gdyby jeszcze na tym się skończyło, to wielu by rozumiało, że jak masz władzę, to siłą robisz po swojemu, mając nadzieję, że przeciwnicy nie będą krzyczeć. Ale to trzeba być homo sapiens. Nie wiem, czy to jest kwestia nieprzepracowanych traum dzieciństwa, osobistej urazy, dysfunkcji niektórych ośrodków, czy od lat pielęgnowanej nienawiści, ale pani minister nie potrafi się odnaleźć w tej kategorii.
CZYTAJ DALEJ

Pełna przygód podróż relikwii świętej Moniki z Ostii do Rzymu

2026-08-27 16:45

[ TEMATY ]

relikwie

Rzym

św. Monika

Ostia

@Vatican Media

Kościół św. Augustyna, kaplica św. Moniki

Kościół św. Augustyna, kaplica św. Moniki

Odkrycie doczesnych szczątków matki biskupa Hippony, w pobliżu kościoła św. Aurei, niedaleko pozostałości starożytnego portu w Ostii, datuje się na XV wiek. Relikwie zostały przeniesione do stolicy Włoch przez zakonników augustiańskich za zgodą papieża Marcina V. Obecnie przechowywane są w specjalnej kaplicy rzymskiej bazyliki św. Augustyna na Polu Marsowym.

W roku 387, w Ostii nad Tybrem, zmarła święta Monika, niezwykła postać starożytnego chrześcijaństwa i matka świętego Augustyna. Przez wieki jej grobowiec pozostawał otoczony opieką na terenie Ostii. Najcenniejszym świadectwem archeologicznym z tego okresu jest inskrypcja nagrobna w formie wierszowanego epitafium, sporządzona przez konsula Anicjusza Auchenia Bassusa. Fragment inskrypcji został odkryty w 1945 roku na płycie nagrobnej, na dziedzińcu przylegającym do obecnego kościoła św. Aurei w Ostii, gdzie prawdopodobnie został wtórnie wykorzystany w średniowiecznym grobie. Odkrycie to potwierdziło pierwotną lokalizację grobu świętej właśnie na tym obszarze cmentarnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję