Reklama

Niedziela Podlaska

Powstaniec 1863

W Sokołowskim Ośrodku Kultury miał miejsce przedpremierowy pokaz filmu Powstaniec 1863 ukazujący postać ks. gen. Stanisława Brzóski.

Niedziela podlaska 4/2024, str. I

[ TEMATY ]

Sokołów Podlaski

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Spotkanie było okazją do wysłuchania reżysera filmu - Tadeusza Syki oraz odtwórcy głównej roli - Sebastiana Fabijańskiego

Spotkanie było okazją do wysłuchania reżysera filmu - Tadeusza Syki oraz odtwórcy głównej roli - Sebastiana Fabijańskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czwartek 11 stycznia spotkanie zgromadziło wielu gości, szczególnie z regionu sokołowskiego, dla których postać ks. Brzóski jest bardzo bliska. Obecny był bp Piotr Sawczuk, duchowni, włodarze miasta i powiatu, dyrektorzy szkół i instytucji.

Zanim przybyli mogli zobaczyć film, słowa powitania skierował dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński. Z nieukrywanym wzruszeniem dziękował wszystkim zaangażowanym w tę produkcję filmową. Wymieniał osoby i instytucje, dzięki którym powstało to dzieło. Swoimi doświadczeniem dzielili się również: reżyser filmu Tadeusz Syka oraz odtwórca główniej roli Sebastian Fabijański. Zgodnie podkreślali wyjątkowość postaci ks. Brzóski, który okazał się nie tylko bohaterem lokalnym, regionalnym, ale śmiało można o nim mówić jako o bohaterze narodowym. Zwracano uwagę na jego miłość do Boga, Ojczyzny i drugiego człowieka. To kapłan, który był blisko ludzi i dla ludzi. Film w ciekawy sposób ukazuje profil duchowy bohatera, który przede wszystkim jest kapłanem, a dopiero w dalszej kolejności walczącym powstańcem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po zakończeniu seansu widownia nagrodziła twórców gromkimi brawami. Była również okazja do zadawania pytań i dzielenie się swoimi doświadczeniami.

Reklama

Na uwagę zasługuje fakt zaangażowania się sokołowskiej społeczności w realizację filmu. Swojego wsparcia w jego produkcję udzieliła również diecezja drohiczyńska. Specjalnie z okazji premiery przywieziona została ze skarbca Jasnej Góry szabla oficerska ks. Brzóski oraz pokazany został Order Orła Białego, którym bohater został odznaczony przez Prezydenta RP.

Film wszedł do kin 12 stycznia.

Ks. Stanisław Brzóska urodził się 30 grudnia 1832 r. w szlacheckiej rodzinie w Dokudowie. Po szkole w Białej Podlaskiej udał się do Kijowa, aby tam rozpocząć studia. Po trzech latach powrócił jednak w rodzinne strony, aby wstąpić do seminarium duchownego w Janowie Podlaskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1858 r. Jako duszpasterz pracował w Sokołowie Podlaskim oraz Łukowie. Po raz pierwszy został aresztowany 10 marca 1861 r. za patriotyczne kazanie. W więzieniu spędził 3 miesiące. W pierwszą noc Powstania Styczniowego dowodził atakiem na łukowski garnizon. Uczestniczył w wielu bitwach z Rosjanami, m.in. w Siemiatyczach, pod Włodawą i Sławatyczami. Aresztowano go 25 kwietnia 1865 r. i skazano na karę śmierci. Publicznej egzekucji dokonano na rynku w Sokołowie Podlaskim 23 maja. Obecnych było ok. 10 tys. ludzi. Był ostatnim walczącym powstańcem. W 2008 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

2024-01-23 14:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce wielu historii

Niedziela podlaska 31/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

Sokołów Podlaski

mazowieckiszlaktradycji.com

Marian Pietrzak prowadzi muzeum od ponad 23 lat

Marian Pietrzak prowadzi muzeum od ponad 23 lat

Marian Pietrzak to jeden z najbardziej znanych mieszkańców Sokołowa Podlaskiego. Od ponad 23 lat prowadzi muzeum, w którym upamiętnił historię regionu i jego mieszkańców. Dlaczego to robi?

Sześć książek i tomik wierszy dedykowany dwóm największym miłościom – ziemi podlaskiej i żonie Jadwidze, z którą ślub wziął w 1957 r. Religijny, długowieczny pisarz, radny i społecznik, to tylko część określeń, którymi można opisać urodzonego 29 sierpnia 1932 r. Mariana Pietrzaka – z wykształcenia ślusarza i technika ekonomii, który poświęcił życie ocaleniu od zapomnienia listów, gazet, pomników i innych dóbr historycznych związanych z Podlasiem, a szczególnie Sokołowem Podlaskim i najbliższą okolicą.
CZYTAJ DALEJ

Nie wiesz co robić w wakacje? Zobacz, gdzie i jak będzie się bawić młodzież katolicka

Blisko 120 tys. młodych weźmie udział w wydarzeniach ewangelizacyjnych, nie liczących tych, którzy pójdą na pielgrzymki - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. W czasie wakacji odbędą się m.in. Jezuickie Dni Młodzieży, Paradiso czy Festiwal Życia w Kokotku.

W okresie wakacyjnym duszpasterstwa diecezjalne i zakonne przygotowały dla młodych szereg propozycji w różnych częściach kraju.
CZYTAJ DALEJ

Polscy metropolici na czuwaniu w Rzymie przed włożeniem paliuszy

2026-06-28 19:56

Vatican Media

Od lewej: abp Andrzej Przybylski, kard. Konrad Krajewski i kard. Grzegorz Ryś

Od lewej: abp Andrzej Przybylski, kard. Konrad Krajewski i kard. Grzegorz Ryś

Masz doświadczenie miłosierdzia, możesz na nie otwierać. Nie masz, to nawet nie próbuj - powiedział kard. Grzegorz Ryś, metropolita krakowski podczas Eucharystii w rzymskim kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika 28 czerwca w trakcie czuwania w intencji nowych metropolitów. Mszy świętej przewodniczył kard. Konrad Krajewski, metropolita łódzki. W koncelebrze był m.in. abp Andrzej Przybylski, metropolita katowicki. Jutro otrzymają oni paliusz z rąk Leona XIV.

Wszyscy trzej metropolici otrzymają w uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, otrzymają z rąk Papieża Leona XIV paliusz, znak jedności z biskupem Rzymu i troski o Lud Boży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję