Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pojadą do Lizbony

Młodzi z naszej diecezji przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży.

Niedziela bielsko-żywiecka 46/2022, str. VI

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Ks. Tomasz Koprianiuk

Młodzież z Mnisztwa prezentuje relikwie i logo

Młodzież z Mnisztwa prezentuje relikwie i logo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowe Dni Młodzieży w Portugalii odbędą się od 1-6 sierpnia 2023 r. Poprzedzą je Dni w Diecezjach. – Dla mnie ŚDM zaczęły się w 1991 r. Wtedy uczestniczyłem w nich po raz pierwszy na Jasnej Górze. Od 1997 r. jako ksiądz jestem na każdym kolejnym i zapraszam młodych, żeby ze mną pojechali. ŚDM to wielkie międzynarodowe spotkanie młodych z całego świata – tłumaczy diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM ks. Andrzej Wołpiuk. Zorganizował już grupę, która weźmie udział w spotkaniu. W ramach Dni w Diecezjach będą stacjonować w diecezji Coimbra 200 km na północ od Lizbony, gdzie studiuje wielu Polaków. – Wylatujemy 23 lipca z Krakowa. Lecimy do Lizbony, Fatimy, Coimbry i następnie znów do Lizbony. Tam zostajemy do 9 sierpnia. Po czym wracamy do Krakowa. W pakietach mamy fundusz solidarnościowy, aby pielgrzymi z Afryki czy Azji mogli również polecieć na ŚDM. Mamy też opłacone ubezpieczenie, noclegi, wyżywienie, transport w Coimbrze, zwiedzanie Fatimy i Lizbony oraz zakupiony pakiet pielgrzyma – polski, na który składa się m.in.: koszulka, flaga oraz chusta – precyzuje kapłan.

Reklama

Także w parafii w Milówce zorganizowano wyjazd dla młodzieży ze szkół średnich i starszej. Planują w drodze do Lizbony zatrzymać się w Lourdes i Avila oraz podjechać do Fatimy. Wracając, chcą zobaczyć Barcelonę. Młodzi diecezjanie mogą dołączać do następnych grup tworzonych przez kapłanów naszej diecezji. Informacji udziela ks. Andrzej Wołpiuk: xandrzejw@gmail.com. Dostępne są też na Facebooku: sdm.bielsko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Logo

ŚDM 2023 mają już swoje logo. Jak wyjaśnia ks. koordynator, składa się na nie krzyż, czyli znak Chrystusa, w kolorze zielonym – nadziei, jako symbol tego, że krzyż i Chrystus niosą ludziom nadzieję. Żółta ścieżka oznacza drogę człowieka z Chrystusem, nawiązuje do idei pielgrzymowania. – Patronką ŚDM i naszą nauczycielką będzie Matka Boża w sposób szczególny czczona w Portugalii jako Pani z Fatimy. Jej twarz jako młodej dziewczyny została wpisana w logo. Maryja, gdy się objawiła w Fatimie, prosiła pastuszków o odmawianie Różańca, czyli Różaniec jest także obecny w czasie naszego pielgrzymowania do Matki Bożej. Widzimy go na logo, na ścieżce odwołującej się do doświadczenia pielgrzymki – precyzuje kapłan. Przy tym zachęca do codziennej modlitwy dziesiątką Różańca za spotkanie w Lizbonie w ramach akcji: #dychadlalizbony. Prosi też o modlitwę każdego 23. dnia miesiąca, który jest oficjalnym dniem modlitwy za dzieło ŚDM.

Peregrynacja

Po naszej diecezji peregrynują relikwie bł. Carlo Acutisa, jednego z patronów ŚDM 2023. Do przyszłego roku będą gościć na dekanalnych spotkaniach młodych i w parafiach, do których zaproszą je kapłani z młodzieżą. Ks. Andrzej Wołpiuk, przebywając w Warszawie na spotkaniu koordynatorów ŚDM, wysłuchał świadectwo o. Zachariasza Hessa o jego fascynacji postacią błogosławionego Włocha. O. Hess zainicjował peregrynację relikwii w Polsce, chcąc w ten sposób pokazywać młodzieży przykład ich rówieśnika, który już w tak młodym wieku żył Bogiem, wzrastając w świętości. Ks. A. Wołpiuk wraz z diecezjalnym duszpasterzem młodzieży ks. Kamilem Kuchejdą postanowił, że pozyskają relikwie dla Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży i peregrynacja odbędzie się także w naszej diecezji. O. Hess przywiózł relikwie włosów z Asyżu, ks. koordynator zorganizował relikwiarz. Dzięki temu mógł je pierwszy raz zaprezentować publicznie na inauguracji roku formacyjnego w żywieckim amfiteatrze. Następnie relikwie trafiły do parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Cieszynie-Mnisztwie, gdzie powstało Diecezjalne Centrum Przygotowań do ŚDM i gdzie ks. Andrzej jest administratorem. Od 26 października wyruszyły w diecezję. Zagoszczą 20 listopada w Bielsku-Białej na os. Karpackim na ŚDM w diecezji z udziałem bp. Romana Pindla.

2022-11-07 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzież z Polski na spotkaniu w Lizbonie: Kościół żyje, jesteśmy tego świadectwem

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Piotr Jaskólski

„Kościół żyje, jesteśmy tego świadectwem” – mówiła jedna z polskich uczestniczek Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Świątynia świętego Józefa w stolicy Portugalii była miejscem katechezy, którą wygłosił ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk.

Głoszone katechezy opierają się na tematach trzech ostatnich orędzi, jakie Ojciec Święty skierował do młodych ludzi. Zagadnienia maryjne są powiązane z ogólnym hasłem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, które brzmi: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Zachęcają one uczestników do tego by marzyć i pracować na rzecz nowego świata, tak jak Maryja jako młoda kobieta. – Wstaliśmy i podjęliśmy trud przyjazdu do Lizbony. Warto zastanowić się dlaczego i jaka była nasza motywacja – pytał ks. Łukasz Labusga.
CZYTAJ DALEJ

Redemptoryści odcinają się od wspólnoty, która planuje święcenia biskupa bez zgody Rzymu

2026-07-10 14:01

[ TEMATY ]

redemptoryści

Karol Porwich/Niedziela

Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (CSsR) opublikowało oświadczenie, w którym stanowczo odcina się od sedewakantystycznej wspólnoty Synowie Najświętszego Odkupiciela (FSsR), mającej siedzibę na wyspie Papa Stronsay w archipelagu Orkadów. Dokument został wydany w związku z planowaną na 25 lipca konsekracją biskupią założyciela wspólnoty, ks. Michaela Mary’ego, która ma się odbyć bez mandatu papieskiego.

W oświadczeniu opublikowanym 7 lipca w Rzymie przełożony generalny redemptorystów, o. Rogério Gomes CSsR, podkreślił, że „Synowie Najświętszego Odkupiciela (FSsR) nigdy nie byli częścią Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (CSsR), ani też nigdy nie byli prawnie powiązani z Zarządem Generalnym Redemptorystów”.
CZYTAJ DALEJ

Mozambik: nadal nie wyjaśniono okoliczności śmierci bp. Osório Afonso

2026-07-10 18:59

[ TEMATY ]

śmierć

Mozambik

bp. Osório Afonso

Vatican Media

Bp Osório Citora Afonso

Bp Osório Citora Afonso

Biskup Osório został zamordowany, ponieważ kochał życie. Jest męczennikiem wiary, a Kościół męczenników jest Kościołem silnym i niewzruszonym - mówi miesiąc po zabójstwie biskupa diecezji Quelimane przewodniczący Konferencji Episkopatu Mozambiku, bp Inácio Saure. Dodaje, że Ojciec Święty uważnie śledzi tę sprawę i zachęca, by tę tragedię przemienić w drogę nadziei.

Miesiąc po śmierci bp. Osório Citora Afonso, zamordowanego w swojej rezydencji, przewodniczący Konferencji Episkopatu Mozambiku (CEM), bp Inácio Saure, wiceprzewodniczący abp João Carlos Hatoa Nunes oraz emerytowany arcybiskup Beiry, Claudio Dalla Zuanna, spotkali się z papieżem Leonem XIV oraz z przedstawicielami różnych dykasterii Stolicy Apostolskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję