Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Misyjny medal

Za ofiarność w ewangelizacyjnej posłudze doceniony został kapłan naszej archidiecezji ks. kan. Marian Szostak.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 46/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Medal Benemerenti pro opere Evangelisationis

Archiwum Komisji ds. Misji EP

Wręczenie medalu Benemerenti pro opere Evangelisationis

Wręczenie medalu Benemerenti pro opere Evangelisationis

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Misje są od zawsze niezwykle ważnym elementem w służbie Kościoła. Troska o to, by docierać do wielu serc poszukujących Chrystusa stanowi zaproszenie do tego, by z ogromnym hartem ducha nieść Dobrą Nowinę na krańce świata, ale także, by pomagać w wymiarze ekonomiczno – materialnym.

W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze odbyła się 21 października uroczystość wręczenia medalu Benemerenti in Opere Evangelizationis Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Uroczystościom przewodniczył bp Jerzy Mazur, werbista, który odpowiada za pracę komisji misyjnej i jest także inicjatorem przyznawania medalu. Wzięli w niej udział także bp Jan Piotrowski i bp Leszek Leszkiewicz z kapituły medalu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wśród wyróżnionych znaleźli się nestorzy polskich misji, kapłani, świeckie misjonarki i katechetki, zasłużeni dla dialogu międzykulturowego i międzywyznaniowego, misyjnej promocji i dokumentacji oraz rozgłośnie radiowe. Kapituła obradująca pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego miała do wyboru 78 kandydatur, zgłoszonych przez diecezje oraz organizacje misyjne. Najwięcej kandydatów (37) zgłoszono w kategorii „Za zasługi w misyjnym dziele Kościoła”. Galę poprzedziła Msza św. w kaplicy Matki Bożej. W kazaniu bp Jan Piotrowski, przewodniczący kapituły medalu, podkreślił: – Powołanie do misji nie jest czymś z przeszłości ani romantycznym wspomnieniem minionych czasów, ale szlachetnym głoszeniem Chrystusa. Miejmy świadomość, że świat – daleki i bliski – ciągle potrzebuje Bożej łaski i nadziei.

Obecnie w 99 krajach posługuje 1800 misjonarek i misjonarzy. W tym gronie są księża diecezjalni, osoby świeckie, siostry zakonne i zakonnicy. Polscy misjonarze są najliczniej reprezentowani w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – jest ich tam 756.

Medale zostały przyznane 15 osobom i instytucjom. – Te wyróżnienia pokazują, że nie pozwalamy, by misjonarze pozostali sami – powiedział bp Jerzy Mazur. Medal został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 2017 r., w 50. rocznicę istnienia komisji. Na jego rewersie umieszczono słowa: „Podziel się Chrystusem”. Księdzu kan. Marianowi Szostakowi, kapłanowi archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, koordynatorowi zarządu gospodarstwami rolnymi archidiecezji, kapituła wyraziła wdzięczność za wydatne wspieranie polskich misjonarzy w 15 krajach misyjnych oraz osobistą hojność i ofiarność, dzięki której powstało wiele domów dla Pigmejów w Burundi, jak również studnia na Madagaskarze. Otrzymane przez ks. Mariana wyróżnienie wpisuje się w całokształt poczynań duszpasterskich, które związane są z troską o rozwój misji, a także z podjętymi ważnymi inicjatywami koordynowanymi szczególnie przez Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej.

2021-11-09 08:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzruszenie i bliskość. Papież spotyka niepełnosprawnych

2026-06-06 19:28

[ TEMATY ]

Leon XIV

Leon XIV w Hiszpanii

Vatican Media

Papież Leon XIV spotkał się z grupą około 40 osób z niepełnosprawnościami i chorych, którymi opiekują się różne katolickie organizacje charytatywne oraz Archidiecezja Madrytu – poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

Spotkanie miało miejsce w Nuncjaturze w Madrycie. Następnie Papież udał się z wizytą do pracowników oraz podopiecznych projektu społecznego CEDIA 24 HORAS, który służy m.in. bezdomnym.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Bliższy mi, niż ja sam sobie. Gospodarz mnie samego

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Fot. Graziako

Jasna Góra, Kaplica Serca Pana Jezusa (Kaplica Jabłonowskich)

Jasna Góra, Kaplica Serca Pana Jezusa (Kaplica Jabłonowskich)

Serce Jezusa, świątynio Boga; przybytku Najwyższego… Na pierwszy rzut oka te dwa wezwania wydają się mówić zasadniczo o tym, co już rozważaliśmy dwa dni temu, zatrzymując się przy prawdzie o nieskończonym majestacie Serca Jezusowego.

Oto ludzkie serce Zbawiciela mieści w sobie majestat Boga, a dla nas staje się obietnicą i rękojmią, że i nasze serca mogą tego doświadczyć. I rzeczywiście, nazwanie Najświętszego Serca „świątynią Boga” i „przybytkiem Najwyższego” mówi o zamieszkiwaniu Bożej obecności w sercu Człowieka z Nazaretu i w naszych sercach. Wezwania te zdają się jednak akcentować przede wszystkim stałość tego zamieszkania i obecności. Świątynia to przecież miejsce oddane Bogu na własność. Nie jest tu gościem, ale gospodarzem z pełnią praw przysługujących Mu z tego tytułu.
CZYTAJ DALEJ

Do Świątyni Opatrzności Bożej zostaną wprowadzone relikwie bł. Bolesławy Lament i bł. ks. Józefa Stanka

2026-06-07 08:40

[ TEMATY ]

relikwie

Święto Dziękczynienia

bł. Bolesława Lament

Ksiądz Józef Stanek

Archidiecezja Warszawska/facebook.com

„Dziękujemy za świadectwo wiary” – pod takim hasłem odbędą się w niedzielę obchody XIX Święta Dziękczynienia. W tym roku do Świątyni Opatrzności Bożej zostaną wprowadzone relikwie bł. Bolesławy Lament w 35. rocznicę jej beatyfikacji i bł. Józefa Stanka – męczennika II wojny światowej.

Z relikwiami błogosławionych wierni wyruszą w niedzielę z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przechodząc Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej. Zostaną uroczyście wniesione do świątyni podczas mszy św. o godz. 12, której przewodniczyć będzie przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję