Reklama

Niedziela Małopolska

To był zaszczyt!

Do chóru i orkiestry polskiej wersji hymnu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie przesłuchano kilkaset osób. Wyłonieni szczęśliwcy spotkali się w Krakowie, by nagrać Powietrze już drga. Premiera utworu odbędzie się 24 lipca.

Niedziela małopolska 27/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

hymn

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Uczestnicy projektu nagrali też teledysk

Uczestnicy projektu nagrali też teledysk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polska wersja piosenki Ha pressa no ar zostanie zaprezentowana w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie w 5. rocznicę otwarcia krakowskich ŚDM. Na koncercie po raz pierwszy zaśpiewany zostanie hymn kolejnego międzynarodowego spotkania katolickiej młodzieży. Premierę będzie miał również teledysk nakręcony m.in. na Wawelu i krakowskim rynku – w miejscach związanych z osobą św. Jana Pawła II – inicjatora Światowych Dni Młodzieży.

Wspólne dzieło

Tytuł utworu inspirowany jest słowami z Ewangelii wg św. Łukasza, które są hasłem przewodnim kolejnych ŚDM: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1, 39). Słowa do oryginalnej wersji napisał portugalski ksiądz Joao Paulo Vaz, a muzykę skomponował nauczyciel Pedro Ferreira. Aranżację polskiej wersji przygotował Hubert Kowalski, krakowski kompozytor i producent muzyczny. Za tłumaczenie tekstu na język polski odpowiedzialni byli ks. Marcin Filar i Marcel Gawron.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na przesłuchania, w ramach internetowego konkursu, zgłosiło się ponad 200 osób. Wybrano najlepszych wokalistów i muzyków z 20 diecezji. – To było dla mnie totalne zaskoczenie. Wysłałam zgłoszenie w ostatniej chwili i nie myślałam, że zostanę wybrana… Ucieszyłam się, że mój śpiew się spodobał, że zostałam zaproszona do tego projektu – mówi Monika Magda, studentka germanistyki na UJ.

Najpierw modlitwa, potem śpiew

Reklama

Majowe i czerwcowe spotkania młodzieży z całej Polski służyły nie tylko odkrywaniu muzycznych potencjałów – uczestnicy przedsięwzięcia stworzyli także wspólnotę modlitewną. Wyjątkowym wydarzeniem było wspólne przeżycie czuwania przed Niedzielą Zesłania Ducha Świętego. – Utkwiły mi w pamięci słowa, które powiedział pan Hubert Kowalski. Podkreślił, że to Duch Święty uzdalnia do tego, żebyśmy mogli tworzyć, działać, abyśmy czuli własną wartość. Nieważne kogo spotkamy w naszym otoczeniu, co powiedzą o nas, o występie. Mamy po prostu daną wartość od Boga i dzięki Duchowi Świętemu możemy ją odnaleźć w sobie – podkreśla Monika.

Z uczestnikami spotkał się bp Robert Chrząszcz, który powiedział do młodzieży: – Ten śpiew, który wykonacie, ma być potężny jak w Exsultecie. Chodzi o to, aby wydobył się on nie z waszych gardeł, ale z serc i miał moc przemiany innych, szczególnie tych zatwardziałych.

Po duchowym umocnieniu przyszedł czas na nagrania w profesjonalnym studio w Alwerni. Młodzi zostali też zaproszeni na wycieczkę po Krakowie z przewodnikiem.

Przyjdź na koncert

Efekty pracy młodych muzyków i wokalistów będzie można usłyszeć 24 lipca podczas koncertu w ramach obchodów 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

– Wielu z nas, uczestników projektu, z niecierpliwością czeka na ten koncert. To będzie kolejne cenne spotkanie, które pomoże naładować akumulatory po czasie izolacji. To była niezwykła przygoda. Podniosła nas na duchu i dodała sił do działania, za co jesteśmy wdzięczni – dodaje Monika.

Projekt realizowany jest przez Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MSWiA: służby przygotowują się do zabezpieczenia ŚDM

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

BOŻENA SZTAJNER

Przygotowania do XXXI Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 były tematem spotkania wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego oraz komendantów służb nadzorowanych przez MSWiA.

Komendanci Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej oraz Szef Biura Ochrony Rządu omówili stan przygotowań formacji do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Serce Jezusa godne chwały poza nabożeństwem

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Karol Porwich/Niedziela

Serce Jezusa, wszelkiej chwały najgodniejsze… Znów natykamy się na „oczywistą oczywistość”, że Jezusowi należy się wszelka chwała. Nikogo z nas nie trzeba do tego przekonywać. Warto jednak i w przypadku tego wezwania „pozmagać się” z tym, co wydaje nam się tak oczywiste, że niemal banalne.

Serce Jezusa, wszelkiej chwały najgodniejsze… Znów natykamy się na „oczywistą oczywistość”, że Jezusowi należy się wszelka chwała. Nikogo z nas nie trzeba do tego przekonywać. Warto jednak i w przypadku tego wezwania „pozmagać się” z tym, co wydaje nam się tak oczywiste, że niemal banalne.
CZYTAJ DALEJ

Meksyk: kaplice na wszystkich stadionach Mundialu

2026-06-05 15:20

[ TEMATY ]

modlitwa

mistrzostwa świata

Adobe.Stock

Na głównych stadionach piłkarskich Ameryki Północnej i Środkowej, które znajdą się w centrum uwagi świata podczas Piłkarskich Mistrzostw Świata FIFA rozgrywanych w dniach 11-19 lipca, znajdzie również swoje miejsce religia, przynajmniej w Meksyku. Wszystkie trzy tamtejsze areny Mundialu - Estadio Azteca w Mieście Meksyk, Estadio Akron w Guadalajarze i Estadio BBVA Bancomer w Monterrey - mają kaplice lub specjalnie wyznaczone sale modlitewne, z których mogą korzystać zawodnicy i personel.

Na historycznym Estadio Azteca w Mieście Meksyk, który jako pierwszy stadion w historii, już po raz trzeci będzie gościł Mistrzostwa Świata (po 1970 i 1986 roku), oficjalnie nazwanym Estadio Banorte na cześć swojego sponsora, znajduje się sala modlitewna w pobliżu wejść dla zawodników. Jest ona prosto urządzona i tak mała, że mieści jedynie dwa klęczniki ustawione przed wizerunkiem Matki Boskiej z Guadalupe.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję