Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 39/2020, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 40. rocznicę narodzin Solidarności

38. Pielgrzymka Ludzi Pracy trwała w dniach 19-20 września. Główne uroczystości odbywały się na szczycie jasnogórskim.

– Kochani bracia i siostry, ludzie ciężkiej fizycznej pracy, jesteście dzisiaj tutaj, bo chcecie być wierni przesłaniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności, który przyprowadził was tu po raz pierwszy w 1983 r. po smutnym czasie stanu wojennego i drugiej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski – powiedział do pielgrzymów o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. – Przywiódł was wtedy przed oblicze Maryi, bo doskonale wiedział, że aby nie dać się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężać, trzeba być blisko serca Matki. To Ona wskazuje na szacunek dla wysiłku drugiego człowieka, na potrzebę samoograniczenia w konsumpcji, racjonalnej oszczędności i na poszanowanie każdej własności. Uczy nas solidarności i wrażliwości na potrzeby innych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski, a homilię wygłosił abp Adam Szal, metropolita przemyski. – Dziś dziękujemy za 40 lat istnienia NSZZ „Solidarność”, dziękujemy także Opatrzności za to, że w dziejach naszej ojczyzny byli ludzie, ojcowie, matki, siostry i bracia, którzy kierowali się nie tylko dobrem swoim, tym najbardziej prozaicznym – wysokością wynagrodzenia i warunkami pracy, ale także chcieli, by były poszanowane godność ludzka oraz aspekt duchowy ludzkiej pracy – podkreślił abp Szal.

W dorocznej modlitwie udział wzięła rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki: siostra Teresa oraz bracia Józef i Stanisław z bliskimi. List do pielgrzymów wystosował prezydent Andrzej Duda.

Leśnicy zachowali tradycję

24. Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska odbyła się 19 września pod hasłem: „Leśnicy wdzięczni za Cud nad Wisłą 1920 – 2020”. W dorocznej modlitwie uczestniczyło zawsze kilka tysięcy osób. W tym roku, ze względu na pandemię, liczba uczestników pielgrzymki została ograniczona jedynie do zaproszonych gości. Obecni byli m.in.: Michał Woś, minister środowiska, Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz Krystyna Szyszko, małżonka śp. ministra środowiska Jana Szyszko. – Tematem pielgrzymki jest szczególna wdzięczność za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, za Cud nad Wisłą – przypomniał bp Tadeusz Lityński, krajowy duszpasterz leśników. – Jako środowisko leśników stajemy w tym duchu wdzięczności za to świadectwo odwagi, poświęcenia i wielkiej miłości do ojczyzny całego środowiska związanego z polskimi lasami.

Jesteśmy im winni pamięć, szacunek, ale też dar modlitwy.

Trudny czas ludzi morza

38. Pielgrzymka Ludzi Morza odbyła się 19 września z udziałem przedstawicieli tego środowiska.

– W tym roku jest taki dodatkowy nurt dziękczynienia za 100-lecie Zaślubin Polski z Morzem, 100-lecie Uczelni Morskiej (Uniwersytetu Morskiego), 100-lecie Cudu nad Wisłą, a także 40-lecie Solidarności – powiedział o intencjach pielgrzymowania bp Ryszard Kasyna, delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza. – To jest coroczne dziękczynienie za wszelkie dobro, za pracę, za posługę, myślę tu o kapelanach, za budowanie wspólnoty ludzi morza, i jednocześnie zawierzenie na kolejny rok, kolejny czas, który Pan Bóg daje, pomimo różnych trudów.

2020-09-23 09:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę, 8 września, odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

Jasna Góra

odpust

Karol Porwich/Niedziela

- To święto przypomina nam, że Bóg od początku powołuje każdego z nas do wyjątkowych zadań w Jego planie zbawienia – mówi o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry i zaprasza na obchody Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 8 września. Msza św. odpustowa sprawowana będzie na Szczycie o 11.00. Przewodniczyć jej ma biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. Udział w niej wezmą uczestniczy pielgrzymki Związku Harcerstwa rzeczypospolitej. Nocne czuwanie modlitewne przed swoim patronalnym świętem podejmą członkowie Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski.

Święto Narodzenia Matki Bożej, nazywanej też w tradycji polskiej Siewną to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt. 8 września wspominana jest pierwsza papieska koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej z 1717 r., a także rocznica oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi z 1946 r., której dokonał tu Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Augusta Hlonda. Również Jasnogórska Bazylika jest pod wezwaniem Narodzenia Maryi.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Nocne czuwanie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz Ruchu Czystych Serc 27/28 czerwca

2026-06-26 20:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nocne czuwanie

Karol Porwich/Niedziela

Nocne czuwanie w intencji kanonizacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, za Kościół i Polskę już jutro. Oprócz Instytutu Prymasa Wyszyńskiego modlitwę podejmą przedstawiciele Ruchu Czystych Serc oraz redaktorzy i czytelnicy czasopisma „Trwajcie w miłości” w ramach swojego dorocznego spotkania na Jasnej Górze. Nocne czuwanie rozpocznie Apel Jasnogórski, a zakończy Msza św. o północy.

Jak przypomina Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, tegoroczne czuwania wpisują się w 70-lecie Jasnogórskich Ślubów Narodu, a nawiązując do obecności osób związanych z Ruchem Czystych Serc zwróciła uwagę, ze drugi z punktów przyrzeczeń związany jest właśnie z czystością serca, czyli wiernością łasce uświęcającej. Jasnogórskie Śluby Narodu to nie tylko historyczny akt z 26 sierpnia 1956 roku, ale konkretne zobowiązanie – osobiste i wspólnotowe, stąd tematyka czuwań.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję