Reklama

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgia w domach?

Francuscy katolicy nadal są pozbawieni możliwości uczestniczenia we Mszy św. Mimo że od 11 maja br. na nowo zaczęły funkcjonować szkoły i spora część biznesu, kościoły pozostaną zamknięte co najmniej do 1 czerwca br. Biskupi znad Sekwany z bólem musieli się zgodzić z tym zarządzeniem, ale zaproponowali, aby w regionach, gdzie epidemia nie jest tak dokuczliwa, kapłani mogli sprawować Eucharystię w domach wiernych, którzy sobie tego życzą.

The Irish Times

Dechrystianizacja

Według najnowszych statystyk, w tradycyjnie katolickiej Irlandii w 2019 r. liczba zawieranych małżeństw sakramentalnych (43,6%) praktycznie zrównała się z liczbą ślubów cywilnych (41%). Pozostałe związki małżeńskie zawierano w innych wspólnotach religijnych. W 1990 r. tylko niecałe 4% ślubów miało charakter świecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ta zmiana zachowań służy teraz jako argument przeciw nauczaniu religii katolickiej w szkołach publicznych. Adwokaci tzw. świeckiego państwa postulują szybkie usunięcie nauczania religii ze szkolnego programu.

Pew Research Center

Kazania pod lupą

Reklama

O czym najczęściej wygłasza się kazania w USA? O Panu Bogu, oczywiście. Taka odpowiedź jest bezpieczna, ale nie mówi wszystkiego. Sondażownia Pew Research Center postanowiła zbadać tematykę kazań w USA wiosną 2019 r. W tym celu przeanalizowano 6,4 tys. kazań wygłoszonych między 6 kwietnia a 1 czerwca 2019 r. w amerykańskich świątyniach chrześcijańskich: katolickich, protestanckich i ewangelikalnych. Badaniu poddano kazania, które znalazły się na stronach internetowych parafii i zborów. Szukano szczególnie treści związanych z ochroną życia nienarodzonych. Z analizy wynika, że w co 5. kościele czy zborze mówiono w tym czasie o aborcji. Nie zawsze był to główny temat kazania, ale był on nieustannie obecny w przekazie z ambony. Szczególnie często temat aborcji podejmowali duchowni katoliccy, ewangelikalni i pastorzy afroamerykańscy. Znacznie rzadziej nawiązywali do tego tematu duchowni starych wspólnot protestanckich – prezbiterianie i luteranie. Co ciekawe, temat ten częściej był poruszany w mniejszych parafiach niż w tych większych.

Register

Kłopoty finansowe

Pandemia sprowadziła kłopoty finansowe na parafie i diecezje praktycznie na całym świecie. Nie ominęły one również Watykanu. Największym ciosem dla finansów Stolicy Apostolskiej było zamrożenie ruchu turystycznego. Pusty plac św. Piotra oznacza także puste Muzea Watykańskie, a to z kolei – brak wpływów z biletów. Ponad jedna czwarta rocznego budżetu najmniejszego państwa świata, tj. 80 mln euro, pochodziło do tej pory z biletów do Muzeów Watykańskich. Wpływ na pogorszenie się sytuacji finansowej ma także niska cena ropy na giełdach. Włosi chętnie tankowali paliwo na watykańskich stacjach z racji niższego podatku. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku sklepów. Szacuje się, że straty Watykanu z powodu koronawirusa mogą sięgnąć 80 mln euro.

Za Spiżową Bramą najwięcej wydaje się na emerytury i pensje pracowników. Jak Watykan może zapełnić dziurę budżetową? Wyjścia są dwa: albo pożyczyć pieniądze, albo sprzedać niektóre nieruchomości. Obecny czas nie jest jednak dobrym momentem na sprzedaż – wartość nieruchomości jest niska.

UCA News

Znowu przeszkadzają im krzyże

Chiny są bliskie ogłoszenia, że wygrały walkę z koronawirusem. Komunistyczne władze ponownie wzięły się za usuwanie krzyży z kościołów. Tłumaczą, że budynki są nielegalnie zajmowane jako miejsca kultu. Akcja rugowania znaków chrześcijańskiej wiary trwa od 2018 r. Krzyże usunięto już z dziesiątków kościołów. Przez ostatnich kilka miesięcy proceder ten w związku z walką z epidemią nieco osłabł, ale teraz powrócił na nowo. Chrześcijanie – przeważnie świeccy albo chcący zachować anonimowość duchowni – alarmują, że w wielu miejscach wszczęto już procedury usunięcia krzyży ze świątyń, zarówno katolickich, jak i protestanckich. Usuwanie krzyży odbywa się zazwyczaj w asyście policji, która nie dopuszcza do ewentualnych protestów. Jeżeli nawet są tacy, którzy chcieliby publicznie wyrazić niezadowolenie z zaistniałej sytuacji, szybko są pacyfikowani przez siły reżimu. Świeccy katolicy są rozczarowani brakiem wsparcia ze strony konferencji biskupów Chin, co tylko przekonuje, że jest ona pod kontrolą komunistycznych władz.

2020-05-20 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co wiemy o życiu Chrzciciela?

2025-12-10 09:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Bożena Sztajner/Niedziela

Są sytuacje, które zapraszają do poważnych rozważań. Zmuszają człowieka do zastanowienia się nad tym, co było i co może się stać, co robił i czy miało to sens, a jeśli miało, to jaki. Pyta się też, czy nie utracił talentów otrzymanych od Boga, czy dobrze wykorzystał swój czas, czy życia nie zmarnował. Czy wykorzystał wszystkie możliwości, by czynić dobro, podnosić na duchu, pocieszać, umacniać tych, którzy byli w potrzebie?

Gdy Jan usłyszał w więzieniu o czynach Chrystusa, posłał swoich uczniów z zapytaniem: «Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» Jezus im odpowiedział: «Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto nie zwątpi we Mnie».Gdy oni odchodzili, Jezus zaczął mówić do tłumów o Janie: «Co wyszliście obejrzeć na pustyni? Trzcinę kołyszącą się na wietrze? Ale co wyszliście zobaczyć? Człowieka w miękkie szaty ubranego? Oto w domach królewskich są ci, którzy miękkie szaty noszą. Po co więc wyszliście? Zobaczyć proroka? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: „Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby przygotował Ci drogę”. Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on».
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV przed „Anioł Pański”: naszą nadzieją jest Jezus

2025-12-14 12:15

[ TEMATY ]

Leon XIV

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Jezus jest naszą nadzieją, zwłaszcza w godzinie próby, kiedy wydaje się, że życie traci sens, a wszystko jawi się nam mroczniejsze, brakuje nam słów i uciążliwe jest dla nas słuchanie bliźniego” - powiedział Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Dzisiejsza Ewangelia prowadzi nas do więzienia na widzenie z Janem Chrzcicielem, który jest przetrzymywany z powodu swojego nauczania (por. Mt 14, 3-5). Mimo to nie traci on nadziei, stając się dla nas znakiem, że proroctwo, nawet skute łańcuchami, pozostaje wolnym głosem w poszukiwaniu prawdy i sprawiedliwości.
CZYTAJ DALEJ

Abp Adrian Galbas zapowiedział synod w archidiecezji warszawskiej

2025-12-14 12:33

[ TEMATY ]

Archidiecezja Warszawska

Abp Adrian Galbas

Archidiecezja Warszawska

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

"Chciałbym byśmy niebawem podjęli w diecezji dzieło synodu, poprzedzone presynodem" - powiedział abp Adrian Galbas podczas Mszy Świętej w Archikatedrze Warszawskiej.

W pierwszą rocznicę ingresu do Warszawy abp Adrian Galbas zapowiedział rozpoczęcie synodu w Archidiecezji Warszawskiej, który będzie poprzedzony presynodem. Metropolita warszawski ogłosił tę decyzję podczas Mszy Świętej kończącej obchody jubileuszu 500-lecia obecności Krzyża Baryczków w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję