Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Za prześladowanych

Niedziela sosnowiecka 30/2019, str. 1

[ TEMATY ]

prześladowania

Archiwum Rycerzy Kolumba

Podczas peregrynacji w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi

Podczas peregrynacji w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Codziennie miliony chrześcijan na całym świecie doświadczają różnorakich prześladowań i dyskryminacji, lecz rzadko ten fakt jest zauważalny w naszym codziennym życiu. Dla uciskanych chrześcijan bardzo ważne jest wsparcie i zrozumienie okazywane ze strony współwyznawców z całego świata. Z inicjatywy Rycerzy Kolumba w Jurysdykcji Polskiej odbywa się peregrynacja obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. W diecezji sosnowieckiej obraz nawiedził m.in. parafie pw.: św. Stanisława, św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi, Miłosierdzia Bożego, Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Sosnowcu oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu.

– Obraz na zamówienie Rycerzy Kolumba wykonał słynny ikonograf Fabrizio Diomedi. Natomiast melchicki arcybiskup Aleppo Jean-Clément Jeanbart poświęcił kilkadziesiąt kopii tej ikony. W oparciu o ten obraz Zakon Rycerzy Kolumba na całym świecie rozpoczął nowy program modlitewny w intencji chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie. Peregrynacja w naszej diecezji jest okazją nie tylko do wsparcia modlitewnego, ale również zachętą do poczynienia refleksji, czy i my w różnych sytuacjach bylibyśmy gotowi do dania świadectwa wiary – opowiada Wielki Rycerz Wojciech Owczarek.

To już nie pierwsza peregrynacja prowadzona z inicjatywy Rycerzy Kolumba po nawiedzeniu obrazu Matki Bożej z Guadalupe, Świętej Rodziny, Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia i relikwii św. Brata Alberta. „Pamięć Maryi jest szczególnym źródłem poznania Jezusa. Pamięć Maryi najwierniejszym odbiciem Bożej tajemnicy. Ona jest Pierwszym Świadkiem tajemnicy Wcielenia i Odkupienia na Kalwarii. Stała się również świadkiem działania Ducha Świętego w misji Apostołów i przez cierpienie męczenników” – napisał w liście przed peregrynacją arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo. Świadomość problemów, które narastają w Kościele na całym świecie jest szczególną okazją, by jeszcze bardziej szturmować niebo i samemu dawać piękne świadectwo wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-07-24 11:33

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: przedszkolak ukarany za… słowo „Alleluja”

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

prześladowania

chrześcijanin

Włochy

Bożena Sztajner/Niedziela

W jednym z miasteczek na północy Włoch doszło do absurdalnej sytuacji. Wychowawczyni w przedszkolu postanowiła ukarać jednego z podopiecznych za to, że przy innych dzieciach wypowiedział słowo „Alleluja”. Lokalna gazeta prowincji Massa-Carrara „Il Tirreno” donosi o skandalicznym zachowaniu wychowawczyni z tamtejszego liceum. Czym przewinił uczeń? Podczas zabawy krzyknął radośnie „Alleluja!”. Zachowanie malucha oburzyło nauczycielkę. Powiedziała dziecku, że takie rzeczy może mówić „wyłącznie w kościele”.
CZYTAJ DALEJ

Święta na trudne czasy

Niedziela legnicka 5/2005

Archiwum parafii

Św. Maria de Mattias, obraz w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie-Kiedrzynie

Św. Maria de Mattias, obraz w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie-Kiedrzynie

Jako dziecko sprawiała rodzicom (zwłaszcza mamie) kłopoty, bo miała żywy temperament, wciąż skakała i biegała, gdzieś się spieszyła. Jako nastolatka była nieco płaczliwa i trochę rozchwiana emocjonalnie. Jako kobietę dojrzałą cechowała ją impulsywność i pewna nietolerancja wobec innego niż jej sposobu myślenia i działania. A jednak właśnie ją Pan Bóg chciał widzieć jako Założycielkę Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa. Stała się Świętą na niespokojne, trudne czasy, w jakich żyjemy.

Maria de Mattias urodziła się 4 lutego 1805 r. we włoskiej miejscowości Vallecorsa w rodzinie mieszczańskiej. Będąc młodą dziewczyną, zastanawiała się, co ma do zrobienia w życiu, jakie jest jej miejsce na ziemi. Często płakała, wzdychała, męczył ją niepokój. Z domu rodzinnego wyniosła umiłowanie modlitwy i Pisma Świętego, czytała książki o duchowości chrześcijańskiej, żywoty świętych. To wszystko otwierało ją na działanie Ducha Świętego. „Pewnego dnia - napisze potem - poczułam lekkość, jakby unosiły mnie jakieś ramiona”. Poczuła, że jej serce całkowicie zmieniło się i zostało napełnione odwagą, słyszała głos swojego Pana, zrozumiała, że jest kochana. Kiedy doświadczyła Bożej miłości, musiała rozeznać, jak na nią odpowiedzieć. Inspirowana przez św. Kaspra del Bufalo założyła w Acuto 4 marca 1834 r. Zgromadzenie Adoratorek Przenajdroższej Krwi. Zmarła w Rzymie 20 sierpnia 1866 r. Jej doczesne szczątki odbierają cześć w rzymskim kościele Przenajdroższej Krwi, który jest połączony z domem generalnym Zgromadzenia. 18 maja 2003 r. Jan Paweł II ogłosił ją świętą.
CZYTAJ DALEJ

Nigeria: nie ustają prześladowania chrześcijan

2026-02-03 20:26

[ TEMATY ]

Nigeria

prześladowania chrześcijan

nie ustają

Adobe Stock

Nie ustają prześladowania chrześcijan w Nigerii

Nie ustają prześladowania chrześcijan w Nigerii

Kolejne porwania, ataki na świątynie i rosnąca niepewność mieszkańców północnej Nigerii pokazują skalę kryzysu bezpieczeństwa w kraju. W Agwarze spalono kościół metodystyczny i zaatakowano posterunek policji, w innych regionach trwają działania zbrojne przeciwko ugrupowaniom dżihadystycznym. Katoliccy biskupi ostrzegają, że bez odpowiedzialności politycznej i wzmocnienia instytucji państwo nie wyjdzie z spirali przemocy.

Atak w Agwarze
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję