Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wybory po wyborach

Po co zawracać sobie głowę wyborami w dalekim i małym Izraelu? A jednak! Pierwszy raz w Izraelu nie udało się sformować rządu, i to komu: wieloletniemu premierowi Beniaminowi Netanjahu. Co prawda jego partia Likud zdobyła 35 ze 120 miejsc w Knesecie – tyle samo, ile opozycyjna centrowa koalicja Niebiesko-Biali, ale Netanjahu miał większe szanse na stworzenie koalicji i jemu powierzono to zadanie. Teraz premierem powinien to zostać Beniamin Ganc, lider Niebiesko-Białych, jednak Likud przeforsował uchwałę o rozwiązaniu Knesetu i wygrał. W efekcie we wrześniu Izrael znów pójdzie do urn.

To niedobra dla relacji polsko-żydowskich wiadomość, bo głosowanie odbędzie się miesiąc przed wyborami do polskiego parlamentu. Już w tym roku w Izraelu wyborczo grano tzw. polską kartą, a zmagania tamtejszych partii miały wpływ na to, co się dzieje w Polsce. Wypowiedź szefa izraelskiego MSZ Israela Katza – że wielu Polaków współpracowało z nazistami i brało udział w zagładzie Żydów, a Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki – była prowokacją. Katz za nią nie przeprosił, Netanjahu, mający kłopoty z prokuraturą, nie zdymisjonował go, a relacje polsko-żydowskie bardzo się oziębiły. Jesienią znów należy liczyć się z prowokacjami. I warto się ich wystrzegać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Osąd rewolucji

Reklama

Informacje płynące z Korei Północnej są niepewne. Ostatnie – mrożą krew w żyłach. Według południowokoreańskich mediów, do obozu pracy został zesłany Kim Jong Czol, odpowiedzialny za przygotowania do szczytu szefa Korei Płn. Kim Dzong Una z prezydentem Donaldem Trumpem w Hanoi. Dziennik podał też, że stracony został Kim Hjok Czol, negocjator ds. atomowych i przedstawiciel Korei Płn. ds. kontaktów z USA, kierujący przygotowaniami KRLD do szczytu. Miał zginąć razem z czterema urzędnikami MSZ Korei Płn., oskarżony o szpiegostwo. Do obozu trafiły też Kim Song Hje – kierująca przygotowaniami do spotkania na szczycie w Hanoi w zespole Kim Jong Czola i Sin Hje Jong – tłumaczka spotkania w Hanoi, która miała popełnić znaczące pomyłki przy tłumaczeniu. Doniesienia na ten temat zdaje się potwierdzać dziennik „Rodong Sinmun” z Korei Płn., który napisał o osobach, których nie ominął surowy osąd rewolucji.

wd

* * *

Wykonali pracę

Powiększenie Unii Europejskiej jest w interesie Polski, tym ciekawsza jest więc informacja, że Komisja Europejska ponownie zarekomendowała krajom członkowskim rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Jak przekonuje szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, państwa te osiągnęły wyraźne postępy w reformach, a KE zaleciła państwom Unii rozmowy z tymi krajami w ubiegłym roku, na co zwróciła uwagę Mogherini na spotkaniu z dziennikarzami. – Opieramy się na solidnej ocenie. Oba kraje wykonały swoją część pracy – powiedziała i dodała, że poparcie dla członkostwa w UE w obu krajach jest bardzo duże. – Teraz jest czas, by pracę, która do niej należy, wykonała Unia – podkreśliła.

wd

* * *

Po Ibizie

Wynikiem politycznego trzęsienia ziemi w Austrii jest wybór na kanclerza pierwszej w historii kobiety. Misję utworzenia rządu otrzymała Brigitte Bierlein, dotychczas prezes Trybunału Konstytucyjnego. To efekt przegłosowania przez austriacki parlament wotum nieufności dla rządu Sebastiana Kurza (ÖVP). To pierwszy taki przypadek w powojennej historii Austrii. Rząd Bierlein ma być tymczasowy. Jesienią odbędą się w Austrii przedterminowe wybory parlamentarne. Koalicja rządowa rozpadła się z powodu afery korupcyjnej, tzw. afery z Ibizy, która skompromitowała polityków tej drugiej partii.

jk

* * *

Saakaszwili wraca

Polityczna zmiana na Ukrainie zmieniła też sytuację dawnego prezydenta Gruzji i byłego gubernatora obwodu odeskiego Micheila Saakaszwilego. Nowy prezydent tego kraju – Wołodymyr Zełenski przywrócił mu obywatelstwo odebrane w lutym 2018 r. przez ekipę poprzedniego prezydenta. Saakaszwili przyleciał do Kijowa z Warszawy. – Nie przyjechałem, żeby się mścić czy rujnować, wraz z milionami Ukraińców i z nowym prezydentem chcę uczestniczyć w budowie nowej Ukrainy – mówił Saakaszwili dziennikarzom. Na Ukrainie spędził on wiele lat – studiował, służył w wojsku, a całkiem niedawno pracował m.in. jako gubernator Odessy.

jk

2019-06-04 13:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mołdawia bez prądu - braki m.in. w większości dzielnic stolicy, Kiszyniowa

2026-01-31 14:03

[ TEMATY ]

Mołdawia

Agata Kowalska

Kiszyniów - stolica Mołdawii

Kiszyniów - stolica Mołdawii

System elektroenergetyczny Mołdawii doznał w sobotę poważnych zakłóceń z powodu problemów z siecią w sąsiedniej Ukrainie – podało ministerstwo energetyki na Telegramie. Prądu brak m.in. w większości dzielnic mołdawskiej stolicy, Kiszyniowa.

Resort podał w oświadczeniu, że zakłócenia w pracy sieci elektroenergetycznej Ukrainy spowodowały spadek napięcia w jednej z sieci Mołdawii. Jednocześnie podkreślił, że w części miejscowości już przywrócono dostawy prądu.
CZYTAJ DALEJ

Wiara mężczyzn umocniona wspólnotą

2026-01-31 19:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

mężczyźni

Amaro

ks. Rafał Witkowski

Kilkuset mężczyzn wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez Bractwo Świętego Józefa, które miało miejsce 31 stycznia w kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Gościem specjalnym był znany restaurator Wojciech Modest Amaro, który wygłosił świadectwo nawrócenia. Podzielił się ze zgromadzonymi doświadczeniem wiary i tym, jak Pan Bóg działa w jego rodzinie oraz jak prowadzi go w życiu. Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą, której przewodniczył biskup Tadeusz Lityński. Homilię wygłosił ks. prał. Henryk Zieliński z diecezji warszawsko-praskiej, redaktor tygodnika „Idziemy”. Mężczyźni, którzy przyjechali z różnych parafii z całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej mieli też okazję złożyć sobie życzenia i podzielić się opłatkiem.
CZYTAJ DALEJ

Zmarła Catherine O'Hara, znana z filmu "Kevin sam w domu".

2026-02-01 11:45

[ TEMATY ]

aktorka

Catherine O'Hara

Kevin sam w domu

PAP

Catharine O'Hara

Catharine O'Hara

W wieku 71 lat w szpitalu w Los Angeles zmarła Catharine O'Hara wybitna kanadyjska aktorka, komiczka i scenarzystka, która określiła siebie jako “dobrą katolicką dziewczynę”. Znana jest m. in. z roli matki Kevina McAllistera, w popularnym filmie z 1990 roku "Kevin sam w domu", jednym z ulubionych filmów wyświetlanych w święta Bożego Narodzenia. Często powtarzała, że miała szczęście urodzić się w rodzinie katolickiej, w której humor był cenny.

W wywiadzie dla magazynu “Parade” a także dla dziennika “New York Times” zaznaczyła, że
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję