Reklama

Wskazania św. Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Między Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie i Panamie, przed XV Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”, które odbędzie się w październiku 2018 r. w Watykanie, ukazała się książka ks. Daniela Buni pt. „Kościół w dialogu z młodymi”. Jest to rozprawa doktorska napisana pod kierunkiem bp. dr. hab. Antoniego Długosza w seminarium naukowym z homiletyki w sekcji licencjacko-doktoranckiej w Częstochowie, przedstawiona na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w 2017 r. Autor zaprezentował studium pastoralno-homiletyczne na podstawie nauczania św. Jana Pawła II podczas Światowych Dni Młodzieży – jak brzmi podtytuł książki.

Reklama

Recenzentami rozprawy byli ks. prof. dr hab. Zbigniew Marek SJ i ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski. Pierwszy z nich stwierdził, że walorem badawczym rozprawy jest nie tylko pokazanie treści nauczania Jana Pawła II kierowanego do młodych podczas Światowych Dni Młodzieży, ale też wskazanie kreślonych przez Papieża wyzwań związanych z codziennym duszpasterstwem. Drugi recenzent zwrócił uwagę na umiejętność ks. Buni bardzo prostego i jasnego prezentowania poglądów Jana Pawła II, a także twórczego posługiwania się teologicznymi źródłami w oparciu o przyjętą w pracy metodykę. Tę umiejętność młody teolog przejął pewnie od ks. dr. Stanisława Jasionka, z którym współpracował przy redagowaniu kilku książek naukowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zachętę i inspirację ks. Daniel Bunia otrzymał nie tylko od bp. Długosza i od ks. Jasionka, ale również od ks. dr. hab. Mariana Dudy, pastoralisty, który jako przewodniczący Komitetu Organizacyjnego VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie (1991 r.) był czynnie zaangażowany w przygotowanie spotkania młodych z Janem Pawłem II. Ks. Duda bowiem dialog Kościoła z młodymi widzi jako przedłużenie dialogu Jezusa z ewangelicznym młodzieńcem.

Bp Długosz w przedmowie do omawianej publikacji napisał, że autor z wielką precyzją przedstawia treści, którymi św. Jan Paweł II dzielił się z młodymi podczas Światowych Dni Młodzieży, a w odróżnieniu od autorów istniejących już opracowań papieskiego nauczania analizuje je z perspektywy pastoralno-homiletycznej. Promotor wyraża nadzieję, że przedstawiona pozycja będzie impulsem dla współczesnej katechezy, teologii moralnej, pastoralnej i kaznodziejstwa.

W czasie refleksji nad młodymi w Kościele, gdy zbliżamy się do synodu biskupów i podejmujemy wiele inicjatyw duszpasterskich, wskazania wynikające z nauczania św. Jana Pawła II są ze wszech miar potrzebne i użyteczne.

Ks. Daniel Bunia, „Kościół w dialogu z młodymi”. Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „Regina Poloniae”
ul. Ogrodowa 24/44
42-200 Częstochowa
tel. 34 368 05 60, 602 888 665
e-mail: cwa@cwa.com.pl

2018-05-09 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Zbigniew Wołkowicz został wybrany Administratorem Archidiecezji Łódzkiej

2025-12-20 22:07

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bp Zbigniew Wołkowicz został wybrany Administratorem Archidiecezji Łódzkiej

Bp Zbigniew Wołkowicz został wybrany Administratorem Archidiecezji Łódzkiej

Kolegium Konsultorów Archidiecezji Łódzkiej wybrało biskupa Zbigniewa Wołkowicza – biskupa pomocniczego tejże diecezji na Administratora Archidiecezji Łódzkiej.

Jak wyjaśnia Oficjał łódzkiego Sądu Metropolitalnego - Kolegium Konsultorów - jest to gremium kapłanów, którzy są wyłaniani spośród rady kapłańskiej. Z kolei rada kapłańska to jest gremium, w skład którego wchodzą ci kapłani, którzy są z wyboru, ci, którzy są z urzędu i ci, którzy są mianowani przez biskupa diecezji. Z tej grupy wyłania się właśnie kolegium konsultorów, które zwykle ma około 8-9 kapłanów. Wchodzą w jego skład zawsze biskupi pomocniczy i inni kapłani, którzy wchodzą w skład też rady kapłańskiej. – zauważa ks. prof. Grzegorz Leszczyński.
CZYTAJ DALEJ

Postać Świętego Józefa. Zbyt mało doceniana

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Agata Kowalska

Święty Józef

Święty Józef

Rozważania do Ewangelii Mt 1, 18-24.

Niedziela, 21 grudnia. Czwarta Niedziela Adwentu.
CZYTAJ DALEJ

Australia: Minutą ciszy uczczono ofiary ataku terrorystycznego na plaży Bondi w Sydney

2025-12-21 13:01

[ TEMATY ]

Australia

atak terrorystyczny

PAP/EPA/DEAN LEWINS

Dziesiątki tysięcy osób zgromadziły się w niedzielę na plaży Bondi w Sydney, by minutą ciszy uczcić ofiary ataku terrorystycznego przed tygodniem na osoby uczestniczące w obchodach żydowskiego święta Chanuka. W zamachu zginęło 15 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

David Ossip, przewodniczący Żydowskiej Rady Deputowanych Nowej Południowej Walii, przemawiając do zebranego tłumu, powiedział, że atak „odebrał nam (Żydom) niewinność”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję