Reklama

Niedziela Sandomierska

Nowy kapłan

Bp Krzysztof Nitkiewicz 8 grudnia udzielił święceń kapłańskich diakonowi Michałowi Zasowskiemu w kościele pw. św. Zofii w Bodzechowie. Eucharystię koncelebrowali kapłani z seminarium, księża z dekanatu szewieńskiego oraz kapłani znajomi kandydata do święceń

Niedziela sandomierska 52/2017, str. VII

[ TEMATY ]

święcenia

Ks. Adam Stachowicz

Bp Krzysztof Nitkiewicz udzielił święceń ks. Michałowi Zasowskiemu

Bp Krzysztof Nitkiewicz udzielił święceń ks. Michałowi Zasowskiemu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W modlitwie uczestniczyli alumni seminarium, rodzina oraz bliscy, harcerze i wierni z parafii. Podczas homilii bp Nitkiewicz mówił o oddaniu się Maryi Bogu przez wierne wypełnianie Jego woli. Zachęcił do powierzenia się opiece Niepokalanej i do jej naśladowania. – Wszyscy są do tego wezwani, a szczególnie poświęceni Bogu w sakramencie kapłaństwa. Drogi księże Michale, drodzy bracia kapłani. Niech nasze życie przepełnia pragnienie, aby stać się podobnymi do Maryi. Całej pięknej i niepokalanej. Maryi, która jest „weselem Izraela i chlubą naszego ludu”, jak śpiewamy w hymnie liturgicznym na dzisiejszą uroczystość. Każdy, kto należy do Boga, jest piękny i zło go nie zwycięży. Taki kapłan będzie wiernym sługą Chrystusa i dobrym pasterzem – chlubą nie tylko swojej rodziny i przyjaciół, lecz całego Kościoła – mówił bp Nitkiewicz.

– Podczas wizytacji kanonicznych spotykam wielu dobrych i świętych księży, oddanych bez reszty Bogu i ludziom. Oni nie uciekają z parafii zaraz po odprawionej Mszy św. czy po skończonej katechezie. Nie patrzą ciągle na zegarek, nie pytają: Co będę z tego miał? Nie są pretensjonalni i zajęci sobą. Są natomiast rozmodleni, pochłonięci pracą z młodymi i ze starszymi, usłużni. Potrafią dzielić się hojnie z innymi tym, co posiadają. Życzę ci księże Michale takiego właśnie przeżywania kapłaństwa – podkreślał Pasterz diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Dzisiejsze świecenia są wyrazem Bożej miłości. Pamiętaj zawsze o tym, że jesteś w sercu Boga, że On cię kocha bezgraniczną miłością. Wtedy łatwiej będzie ci walczyć z rozgoryczeniem, ze zniechęceniem czy z pokusą narzekania. Doświadczysz za to radości Maryi i sam staniesz się radością dla wielu – wskazywał Biskup.

Kaznodzieja przywołał naukę św. Jana Pawła, że bez Maryi duchowość kapłańska jest niepełna. – Powtarzaj za św. Janem Pawłem II: „Totus Tuus” Maryjo! Bądź zawsze przy Niej, tak jak Ona jest przy tobie. Proboszcz z Ars św. Jan Maria Vianney opowiadał, że jako czteroletnie dziecko otrzymał od swojej matki figurkę Maryi i nigdy się z nią nie rozstawał. U schyłku życia zwierzył się, że dzięki temu zanim poznał Matkę Bożą, już ją pokochał. Nie mógł spokojnie zasnąć, jeśli figurka Maryi nie znajdowała się obok jego łóżka i nie wypuszczał z rąk różańca – mówił Hierarcha.

– Ty również rozważaj życie Matki Bożej i przesłanie, jakie kieruje ona do Kościoła. Odmawiaj Różaniec i zachęcaj do tej modlitwy wiernych. Pielęgnuj nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca oraz inne formy kultu Matki Bożej. Swoją postawą ucz pobożności maryjnej młodych. Nic bowiem nie jest w stanie zastąpić obecności Maryi w naszym życiu duchowym. Bez Niej trudno przeciwstawiać się skutecznie złu i uznać Chrystusa za swojego Pana – mówił bp Nitkiewicz.

Kandydat do święceń złożył ślub posłuszeństwa Biskupowi. Po śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych przez gest nałożenia rąk oraz modlitwę konsekracyjną Biskup włączył do prezbiterium diecezji sandomierskiej nowego kapłana. Nałożenie stuły i ornatu, obrzęd namaszczenia rąk, przekazanie kielicha i pateny do sprawowania Eucharystii oraz pocałunek pokoju dopełniły i wyjaśniły obrzędy święceń.

Ks. Michał Zasowski pochodzi z parafii pw. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli.

2017-12-20 12:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłaństwo to nie umowa o pracę, ale o życie

Niedziela podlaska 27/2015, str. 5

[ TEMATY ]

święcenia

Ks. Artur Płachno

W poczet kapłanów diecezji drohiczyńskiej włączono diakonów Łukasza Wojewódzkiego, Emila Skobla i Krzysztofa Nagórne

W poczet kapłanów diecezji drohiczyńskiej włączono diakonów
Łukasza Wojewódzkiego, Emila Skobla i Krzysztofa Nagórne

W sanktuarium w Łazówku 20 czerwca bp Tadeusz Pikus udzielił święceń prezbiteratu trzem diakonom

Wszyscy tegoroczni neoprezbiterzy pochodzą z parafii diecezji drohiczyńskiej, ukończyli Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie, a na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie obronili prace magisterskie. Są nimi: ks. Krzysztof Nagórny z parafii Domanowo, ks. Emil Skobel z parafii Rudka oraz ks. Łukasz Wojewódzki z parafii Łazówek.
CZYTAJ DALEJ

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

[ TEMATY ]

lefebryści

Vatican Media

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

Autorzy dokumentu - przełożony generalny Bractwa, ks. Davide Pagliarani i jego najbliżsi współpracownicy - wyjaśniają, że obecna sytuacja Kościoła wymaga przedstawienia „kompleksowego wyznania wiary katolickiej”, które ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania. „Kościół cierpi dziś pod presją nowych sił, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, które popychają go we wszystkich możliwych kierunkach, z wyjątkiem - naszym zdaniem - tego właściwego” - napisali sygnatariusze.
CZYTAJ DALEJ

Jubileuszowa Głogowska Pielgrzymka Rowerowa w tym roku z akcentem Bożego Miłosierdzia

2026-06-25 11:20

[ TEMATY ]

Głogowska Pielgrzymka Rowerowa

Karolina Krasowska

Pielgrzymi wyruszą z Głogowa 2 lipca

Pielgrzymi wyruszą z Głogowa 2 lipca

W dniach 2 - 7 lipca odbędzie się szczególna, bo jubileuszowa XV Rowerowa Pielgrzymka Głogowska na Jasną Górę. Z tej okazji organizatorzy przygotowali pewną niespodziankę.

W tym roku, z okazji jubileuszu, pielgrzymka będzie o dwa dni dłuższa, ponieważ chętni uczestnicy będą pielgrzymować aż do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję