Początkowo miał przyjechać do naszej diecezji w maju na koncert „Gramy dla mamy”, który wpisany był w świętowanie 25. rocznicy istnienia Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Jednak dopiero co objęta funkcja dyrektora Caritas Polska przeszkodziła w wizycie. Co się odwlecze, to nie uciecze. Dyrektor Caritas Polska – ks. Marcin Iżycki zawitał do naszej diecezji 25 października. Wizyta dyrektora Caritas rozpoczęła się od spotkania z bp. Grzegorzem Kaszakiem w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Po spotkaniu z Pasterzem diecezji sosnowieckiej ks. Iżycki wraz z ks. Tomaszem Folgą – dyrektorem Caritas Diecezji Sosnowieckiej udał się do siedziby diecezjalnej Caritas, w budynku której mieszczą się również Przedszkole Radosna Wyspa oraz Stacja Opieki Caritas. Tam spotkał się z pracownikami organizacji oraz z podopiecznymi. Kolejnym punktem odwiedzin były Diecezjalny Dom Matki i Dziecka, gdzie do tej pory schronienie otrzymało 18 kobiet i 23 dzieci, oraz wyremontowane Schronisko dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, w którym aktualnie przebywa łącznie 43 podopiecznych. Dyrektorzy złożyli również wizytę w nowo powstającym Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Olkuszu. Placówka połączona będzie z istniejąca Jadłodajnią dla Ubogich. Na zakończenie ks. Tomasz Folga zaprezentował dyrektorowi Caritas Polska Noclegownię „Spokojna Noc” znajdującą się w Sosnowcu, nieopodal siedziby Caritas. Podczas spotkania nie zabrakło rozmów o prowadzonych akcjach i projektach oraz planach na przyszłość. A jest ich dużo, bo i potrzeb jest coraz więcej.
Wizyta ks. Iżyckiego był pierwsza oficjalną wizytą w naszej diecezji, ale mamy nadzieję, że nie ostatnią. Przypomnijmy, że ks. Iżycki został wybrany przez biskupów na funkcję dyrektora Caritas Polska w tym roku. Ks. Marcin Iżycki jest kapłanem diecezji warszawsko-praskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. Studiował na PWT w Warszawie, na UKSW, gdzie ukończył studia doktoranckie z misjologii, oraz w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2006-08 organizował Dzieło Pomocy „Ad Gentes”. W 2007 r. został mianowany dziekanem Służby Celnej w Ministerstwie Finansów, a w 2010 r. został delegatem biskupa ds. misji i dyrektorem wydziału misyjnego diecezji. Od 2013 r. ks. Iżycki pełni funkcję krajowego duszpasterza służb skarbowych i służby celnej w strukturach KEP.
Już po raz piętnasty, w słoneczne niedzielne popołudnie 27 maja 2018 r. zebrały się chóry, by oddać cześć Świętej Trójcy, a także Matce Najświętszej, Królowej Pokoju na górze Liwocz k. Jasła
Tradycja spotkań chóralnych rozpoczęła się w 2004 r. od koncertów „Surrexit Christus Alleluja”, odbywających się w zabytkowym kościele pw. św. Katarzyny i nowo wybudowanym pw. Matki Bożej Śnieżnej w Gogołowie, by od 2012 r. zagościć już na stałe w Kaplicy Królowej Pokoju na Liwoczu. Na jubileuszowym koncercie chóry śpiewały także pieśni patriotyczne z racji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Krajowe Duszpasterstwo Nauczycieli rozpoczęło nowennę „o triumf dobra i prawdy w polskiej szkole”. Dziewięciotygodniowa modlitwa za przyczyną bł. Natalii Tułasiewicz – patronki nauczycieli – to odpowiedź na szkodliwe reformy MEN takie jak wprowadzanie obowązkowej edukacji zdrowotnej, nieszanowanie praw rodziców i usuwanie religii ze szkół - informuje portal opoka.org.pl.
Jak podkreślają inicjatorzy, celem akcji jest duchowe wsparcie środowiska oświatowego przed rozpoczęciem roku szkolnego 2026/2027. W swoim apelu wskazują m.in. na planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiany w systemie edukacji, w tym wprowadzenie obowiązkowego przedmiotu „edukacja zdrowotna”, reformy „Kompas Jutra” oraz wcześniejsze zmiany dotyczące organizacji nauczania religii w szkołach.
Przed Bogiem nie musimy grać, przed Bogiem nie musimy udawać, przed Bogiem nie musimy zakładać maski. Możemy być sobą, możemy być autentyczni. Bo przecież jest w człowieku ogromne pragnienie, by stanąć przed kimś w prawdzie i być w tej prawdzie przyjętym, zaakceptowanym i kochanym - mówił bp Radosław Orchowicz do młodych, którzy uczestniczą w XVI Paulińskich Dniach Młodych w sanktuarium w Biechowie, a 17 lipca modlili się w katedrze gnieźnieńskiej, a następnie odwiedzili Lednicę.
Przed Bogiem nie musimy grać, przed Bogiem nie musimy udawać, przed Bogiem nie musimy zakładać maski. Możemy być sobą, możemy być autentyczni. Bo przecież jest w człowieku ogromne pragnienie, by stanąć przed kimś w prawdzie i być w tej prawdzie przyjętym, zaakceptowanym i kochanym - mówił bp Radosław Orchowicz do młodych, którzy uczestniczą w XVI Paulińskich Dniach Młodych w sanktuarium w Biechowie, a 17 lipca modlili się w katedrze gnieźnieńskiej, a następnie odwiedzili Lednicę.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.