Reklama

Niedziela Kielecka

Wybudowaliśmy czwartą studnię w Afryce

Kolejna, już czwarta studnia została wybudowana w Afryce ze środków uzyskanych ze zbiórki „Makulatura na misje”. Tysiące mieszkańców Czadu cieszy się z dostępu do czystej wody dzięki mieszkańcom diecezji kieleckiej – informuje ks. Piotr Skraba z misji w Czadzie. Studnia na cześć śp. Biskupa Ryczana nosi imię „Święty Kazimierz”

Niedziela kielecka 46/2017, str. 8

[ TEMATY ]

Afryka

studnia

Ks. Piotr Skraba

Dzięki nam wreszcie mają czystą wodę

Dzięki nam wreszcie mają czystą wodę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kilku lat w naszej diecezji trwa akcja „Makulatura na misje”. Przed kościołami, ale także przed szkołami ustawiane są kontenery, do których ludzie dobrej woli oddają makulaturę. To dzięki tysiącom takich ofiarnych osób mogliśmy uzbierać odpowiednie fundusze, które umożliwiły nam wybudowanie studni dla katolickiej misji Ndjamena w Czadzie. Tamtejszej wspólnocie przewodniczy ks. Piotr Skraba. To już druga studnia wybudowana w Czadzie, dwie kolejne wybudowane zostały w Republice Środkowej Afryki. Ks. Piotr przysłał nam dokumenty potwierdzające wybudowanie studni, oraz zdjęcia prezentujące postęp prac i zakończenie odwiertu. – Składam ogromne podziękowania w swoim imieniu i imieniu parafian, którzy korzystają z wody ze studni wybudowanych ze środków „Makulatura na misje” – napisał ks. Piotr.

Pierwsza studnia, która została wybudowana w Czadzie nosi imię „św. Józefa” – jako wyraz podziękowania dla mieszkańców parafii św. Józefa z Kielc, którzy zebrali najwięcej makulatury w diecezji kieleckiej. A ostatnia – czwarta studnia w Ndjamena nosi imię „św. Kazimierza”, to symboliczne podziękowanie śp. bp. Kazimierzowi Ryczanowi, który zachęcił nas do prowadzenia w naszej diecezji projektu „Makulatura na misje” i troszczył się o jego realizację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Piotr z Afryki pisze: „W naszej diecezji są dzięki wam już studnie: św. Józef i św. Kazimierz, dodając żartobliwie, że: „pewnie i następni święci czekają”. Oczywiście słowa ks. Piotra są zachętą dla nas, abyśmy nadal zbierali makulaturę i pomagali Afrykańczykom. Nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, jak wielkim darem dla mieszkańców Afryki jest czysta woda. My wodę mamy na wyciągniecie ręki, oni muszą iść nieraz kilka kilometrów, by dotrzeć do rzeki. Ksiądz Piotr zapewnia o swojej modlitwie za wszystkich darczyńców, dodatkowo, raz w miesiącu za nich odprawiana jest Msza św.

Szanowni Państwo chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy z życzliwością odnosili się i odnoszą do naszej akcji „Makulatura na misje”.

Dziękuję wszystkim kapłanom diecezji kieleckiej, dyrektorom szkół, ale przede wszystkim, Wam, Szanowni Państwo, którzy niestrudzenie od lat zbieracie makulaturę, pomagając nam w tworzeniu wielkich dzieł misyjnych. Wszystkim składam serdecznie podziękowania „Bóg zapłać”, jestem przekonany, o prawdziwości słów Jezusa, który powiedział: „Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody” (Mt 10,42).

Jeżeli chcemy zobaczyć informacje o wybudowanych studniach w Czadzie, możemy to zrobić, wpisując w wyszukiwarkę: piotrskraba.pl/jak-zamienic-papier-w-wode-druga-studnia-zrealizowane/

2017-11-08 11:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbiórka Caritas i PAH na studnię w Somalii

[ TEMATY ]

pomoc

Afryka

Riccardo Niels Mayer / Fotolia.com

Caritas Archidiecezji Poznańskiej i Polska Akcja Humanitarna zbierają pieniądze na studnię w Somalii im. Jordana. W tym afrykańskim kraju aż 4,5 miliona osób nie ma dostępu do czystej wody.

Głównym problemem są nawiedzające Somalię częste susze, które doprowadziły do dramatycznego ograniczenia zasobów wody i słabych plonów, a w konsekwencji do powszechnego głodu. Ponad 6 milionów ludzi potrzebuje pomocy żywnościowej a 4,5 miliona osób nie ma dostępu do czystej wody. Prowadzi to do rozwoju wielu chorób, tj. cholera czy ostre biegunki. Caritas Archidiecezji Poznańskiej i Polska Akcja Humanitarna zbierają środki, aby wykopać studnię im. Jordana w Somalii i zapewnić lokalnej społeczności łatwiejszy dostęp do czystej wody. Koszt powstania studni to 70 tys. zł
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV wprowadza zmiany w uroczystościach Bożego Narodzenia. Tego nie było od czasów Jana Pawła II

2025-12-23 11:12

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

zmiany

uroczystości

Papież Leon XIV

PAP

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV, który po raz pierwszy będzie przewodniczył uroczystościom Bożego Narodzenia, wprowadził do nich zmiany. Przywrócił poranną mszę 25 grudnia, która nie była odprawiana od czasów pontyfikatu Jana Pawła II. Papież dokona też zamknięcia Roku Świętego, zainaugurowanego przed rokiem w Wigilię przez Franciszka.

Przed intensywnymi uroczystościami Leon XIV wypoczywa w podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo, z której wróci do Watykanu we wtorek wieczorem. Takie krótkie wyjazdy w poniedziałek są już stałym punktem tygodniowego programu 70-letniego papieża, który przyznał, że potrzebuje odpoczynku i gdy czas mu na to pozwala uprawia sport.
CZYTAJ DALEJ

Wszystkie nowe wpisy na liście niematerialnego dziedzictwa to tradycje katolickie

Niedźwiedzie wielkanocne z Góry, procesja Bożego Ciała z tradycją dywanów kwietnych w Skęczniewie, procesja emaus i turki w parafii Dobra oraz wykonywanie pisanek techniką drapaną - krasek z Krasnegostawu zostały wpisane do krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To pokazuje, jak wielki wpływ na kulturę polską wywierała i dalej wywiera wiara katolicka.

O czterech nowych wpisach na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego poinformowało we wtorek ministerstwo kultury. Niedźwiedzie wielkanocne z Góry (woj. wielkopolskie) to tradycja, sięgająca 1913 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję