Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowa inwestycja

Niedziela sosnowiecka 41/2017, str. 3

[ TEMATY ]

kopalnia

Jarosław Ciszek

Podczas poświęcenia szybu Grzegorz

Podczas poświęcenia szybu Grzegorz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla Jaworzna, ale i dla całego regionu. Spółka Tauron Wydobycie przekazała 18 września teren pod budowę nowego szybu górniczego Grzegorz na terenie kopalni Sobieski w Jaworznie. Wydobycie węgla z nowego szybu ma się rozpocząć w 2023 r. A łączna wartość przedsięwzięcia ma wynieść ok. 550 mln zł

W uroczystości przekazania terenu, a także wytyczenia osi szybu, uczestniczyła premier RP Beata Szydło, a także wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, prezesi Tauron PE Filip Grzegorczyk i Tauron Wydobycie Zdzisław Filip, a także przedstawiciele spółek energetycznych grupy Tauron, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz miast: prezydent Jaworzna Paweł Silbert wraz z zastępcami – Moniką Bryl i Tadeuszem Kaczmarkiem. Nową inwestycję poświęcił bp diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Budowa szybu oznacza w praktyce budowę nowej kopalni. „Mamy do czynienia z niezwykle ważnym wydarzeniem. Od wielu lat górnictwo było raczej likwidowane. Dziś mamy do czynienia z nową inwestycją, budową nowego szybu. Ufam, że będziemy świadkami bardzo udanego mariażu obszaru wydobycia z energetyką. To jest efekt ciężkiej pracy zarówno górników, jak i energetyków. Ale chcę bardzo mocno podkreślić, że decyzja o rozpoczęciu tej inwestycji to decyzja stricte biznesowa”, powiedział Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu.

Reklama

Władze koncernu wyjaśniają, że sukcesywnie inwestują w aktywa górnicze, aby zapewnić stabilne i efektywne wydobycie węgla kamiennego z myślą o długofalowym zaopatrzeniu grupy Tauron. Dzięki budowie nowego szybu w kopalni Sobieski, czas jej efektywnej pracy ma wydłużyć się co najmniej o 50 lat, a węgiel przezeń wydobywany ma m.in. zasilić nowy blok o mocy 910 MW w elektrowni w Jaworznie, który zacznie pracę w 2019 r.

Pierwszy etap obejmuje m.in. budowę szybu ze stalową wieżą szybową o konstrukcji umożliwiającej jej adaptację na okres głębienia, wykonanie instalacji mrożeniowej, magazynu i obiektów niezbędnych na czas głębienia szybu. Rozpoczęcie głębienia szybu metodą górniczą planowane jest do półtora roku od daty przekazania terenu robót, a cały przedmiot umowy ma być wykonany w ciągu pięciu lat. „Dla Tauronu to gwarancja dostarczenia dedykowanego węgla dla nowobudowanego bloku w całym okresie jego przewidywalnej eksploatacji. Dla pracowników Tauronu Wydobycie oraz mieszkańców Jaworzna i okolic to gwarancja stabilnych miejsc pracy na wiele lat”, podkreślił Zdzisław Filip, prezes Tauron Wydobycie.

Szyb Grzegorz ma mieć dwa poziomy – na głębokościach 540 m i 800 m. Wysokość docelowej wieży szybowej, która powinna być dobrze widoczna z pobliskiej autostrady A4, to 53 m. Zgodnie z ogłoszoną w ubiegłym roku strategią, ogółem w ciągu czterech lat grupa Tauron przeznaczy na inwestycje w segmencie wydobycia węgla ok. 1 mld zł! Prace dotyczą wszystkich trzech zakładów skupionych w spółce Tauron Wydobycie: Sobieski, Janina i Brzeszcze. Przypomnijmy, że w kopalni Janina kontynuowana jest budowa nowego poziomu wydobywczego 800 m pod ziemią. Po zakończeniu etapu pogłębiania szybu Janina VI trwa drążenie wyrobisk służących do udostępnienia tego poziomu. W ramach tego projektu modernizowany jest także zakład przeróbki mechanicznej węgla wraz z przebudową infrastruktury do składowania produktów i zagospodarowania odpadów. Inwestycje w Janinie mają potrwać do 2020 r. W kopalni Brzeszcze, zgodnie z założeniami programu inwestycyjnego, oddano do użytkowania nowo pozyskany kompleks ścianowy. Kontynuowane są prace związane z przebudową i rekonstrukcją wyrobisk, które docelowo pozwolą na uniezależnienie się od części kopalni przekazanej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Cały program inwestycyjny w Brzeszczach rozpisany jest do 2025 r.

Tauron Wydobycie, obok Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i kopalni Bogdanka, należy do największych producentów węgla w Polsce. Po zakończeniu inwestycji w kopalniach spółki, około 70 proc. węgla zużywanego przez grupę Tauron ma pochodzić z własnych źródeł.

2017-10-04 10:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najmłodsza ofiara pacyfikacji

Niedziela częstochowska 49/2019, str. V

[ TEMATY ]

rocznica

stan wojenny

kopalnia

bohaterowie

wujek

Maciej Orman/Niedziela

Antoni Macierewicz składa hołd zamordowanym górnikom

Antoni Macierewicz składa hołd zamordowanym górnikom
Pochodził z Niedośpielina. Był cieślą w kopalni „Wujek”. Zginął jako 19-latek trafiony 16 grudnia 1981 r. kulami ZOMO i wojska. W intencji Andrzeja Pełki oraz za wszystkich górników zamordowanych podczas strajku w „Wujku” i poległych za ojczyznę wierni modlili się 1 grudnia w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Niedośpielinie.
CZYTAJ DALEJ

Drużyna baseballowa traci mecz, ponieważ jej zawodnicy odmówili założenia koszulek wspierających LGBT

2026-06-22 08:15

[ TEMATY ]

LGBT

Adobe Stock

Mniej niż dziewięciu z 28 zawodników drużyny York Revolution w Pensylwanii zgodziło się wystąpić w tęczowych strojach. Klub przegrał mecz walkowerem i zamiast wesprzeć swoich zawodników, przekazał 10 000 dolarów organizacji LGBT.

Profesjonalna drużyna baseballowa York Revolution z Pensylwanii (Stany Zjednoczone) została zmuszona do przegrania meczu w czwartek 18 czerwca, po tym jak większość jej zawodników odmówiła założenia tęczowych koszulek zaplanowanych na „Noc Dumy”.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję