W codziennym zabieganiu okresu przedświątecznego i pośród wielu szkolnych obowiązków społeczność Zespołu Szkół Publicznych w Łasinie znalazła czas, by zatrzymać się nad istotą świąt Bożego Narodzenia. Dzieci szkoły podstawowej oraz młodzież z gimnazjum pod kierunkiem katechetki Teresy Czyżak-Szram oraz nauczycieli 22 grudnia ub. r. przygotowali i wystawili jasełka.
Przesłanie przedstawienia, w które wkomponowane były treści biblijne, wymagało od uczniów umiejętności nie tylko aktorskich i wokalnych, ale także pantomimicznych. Sceny ukazały, jak ważne jest dostrzeganie drugiego człowieka, jego potrzeb i wspieranie potrzebujących. Proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łasinie ks. kan. Grzegorz Grabowski, burmistrz miasta i gminy Rafał Kobylski oraz dyrektor szkoły Ewa Szymanowicz, składając życzenia, nawiązywali do scen zaprezentowanych w jasełkach. Przyświecała im ważna myśl, która w rozpoczynającym się Roku św. Brata Alberta przypomina o istocie chrześcijańskiej postawy. – Bądźmy dobrzy jak chleb, który leży na stole i z którego każdy może sobie ukroić, nie tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia, ale w każdym naszym kolejnym dniu – podkreślano. Jak dzielimy się chlebem, tak samo swoim życiem, czasem, sercem dzielmy się z drugim człowiekiem. Tylko poprzez modlitwę możemy nabierać siły i mocy duchowej do tej ważnej misji chrześcijańskiej.
Rozstrzygnięto także konkurs na szopkę bożonarodzeniową. Podziękowano uczniom i nauczycielom, którzy od wielu lat włączają się do akcji przedświątecznej pomocy potrzebującym „I ty możesz zostać św. Mikołajem”.
W parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Blachowni coroczne jasełka stały się już tradycją. A w ostatnich latach nasi parafianie mogli oglądać nawet dwa przedstawienia różniące się scenariuszami i obsadą aktorską, bowiem jeden spektakl przygotowywali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Cisiu pod kierunkiem nauczycielki mgr Beaty Kowalczyk, a drugi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Blachowni pod kierunkiem s. Wiesławy ze Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek z parafii pw. św. Michała Archanioła w Blachowni przy współpracy z nauczycielami z tamtejszej szkoły.
15 stycznia 2017 r. w kościele Najświętszego Zbawiciela odbył się spektakl słowno-muzyczny pt. „Jasełka na strychu” Piękne przedstawienie owiane tajemniczością, podtrzymujące emocje widzów przykuwało uwagę wszystkich zgromadzonych w świątyni nawet tych naprawdę malutkich, trzymanych w ramionach rodziców. Jasełka w wykonaniu młodych artystów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Blachowni pozwoliły nam dorosłym cofnąć się do własnego dzieciństwa, do ulubionych przedmiotów, które mocą wyobraźni stawały się naszymi przyjaciółmi. Prawie każdy z nas pamięta ten czas dzieciństwa, kiedy tak bardzo chcieliśmy stać się dorośli. Na strychu szukaliśmy ukrytych „skarbów”, którymi byliśmy zafascynowani. I nadeszła upragniona dorosłość - czy nadal jesteśmy tak zafascynowani? A może czujemy zmęczenie, ciągły niepokój i ciążącą odpowiedzialność za najbliższych?
Adres listu wymienia obok Pawła Sostenesa - być może owego przełożonego synagogi, którego pobito przed trybunałem Galliona w Koryncie (Dz 18,17); jeśli to on, dawny reprezentant oskarżycieli pisze teraz jako „brat” i współnadawca. Sam Korynt tłumaczy wiele z dalszych rozdziałów: zburzony przez Rzymian, odbudowany jako kolonia z woli Cezara w 44 roku przed Chr., stał się stolicą prowincji Achai i miastem dwóch portów - Lechajon od zachodu i Kenchry od wschodu - węzłem handlu, migracji, kultów i ambicji ludzi, którzy dorobili się szybko i chcieli znaczyć. Do wspólnoty z takiego miasta Paweł pisze: „Kościołowi Bożemu, który jest w Koryncie, uświęconym w Chrystusie Jezusie, powołanym świętym” - świętość jest tu najpierw darem powołania, a dopiero potem zadaniem. Adres rozszerza się na „wszystkich, którzy na każdym miejscu wzywają imienia Pana naszego, Jezusa Chrystusa”: formuła „wzywać imienia Pana”, którą Joel odnosił do JHWH (Jl 3,5), zostaje przeniesiona na Jezusa - to jeden z najstarszych śladów kultu Chrystusa jako Pana i zarazem definicja chrześcijan w ogóle. Dziękczynienie jest kurtuazyjne i zarazem przenikliwe: Paweł dziękuje za ubogacenie „we wszelkie słowo i wszelkie poznanie” - logos i gnōsis to dokładnie te dary, które w Koryncie wybujały w powód podziałów i pychy; Apostoł najpierw za nie błogosławi, zanim zacznie je porządkować. Wspólnota „oczekuje objawienia się Pana” - życie chrześcijańskie ma horyzont adwentowy. A wszystko spina zdanie-kotwica: „wierny jest Bóg, który powołał was do współuczestnictwa (koinōnia) z Synem swoim”. Nadzieja Kościoła nie opiera się na jakości jego członków, lecz na wierności Tego, który powołał.
Sługa to jest ktoś czuwający, kto potrafi się skupić na tym momencie i to w taki sposób, żeby ten moment mógł pożywić innych - wskazał metropolita krakowski kard. Grzegorz Ryś w homilii podczas Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II, jak relacjonuje Vatican News.
Na początku homilii podczas Mszy św. koncelebrowanej przez ok. 60 kapłanów, kard. Ryś nawiązał do pytania Jezusa z dzisiejszej Ewangelii:
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.