Reklama

Niedziela Legnicka

U tronu Matki

Niedziela legnicka 34/2016, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cel został osiągnięty! 10 sierpnia, w deszczowe przedpołudnie, pielgrzymi diecezjalnej 24. Pieszej Pielgrzymki do Częstochowy, osiągnęli Jasnogórski Szczyt.

Ze względu na deszczową aurę, wszyscy zostali zaproszeni do udziału we Mszy św. w murach bazyliki. W tym roku była to wspólna Eucharystia z pielgrzymami z archidiecezji wrocławskiej, którzy również tego dnia dotarli na Jasną Górę. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Jacek Kiciński, wrocławski biskup pomocniczy, a w gronie koncelebransów obecny był także biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W bazylice pielgrzymów powitał podprzeor jasnogórski o. Mieczysław Polak. – Źródłem i szczytem naszego chrześcijańskiego życia jest Eucharystia, dlatego swoje pielgrzymowanie pragniecie uwieńczyć Mszą św. – mówił o. Mieczysław. – Witam was wszystkich, którzy w te ostatnie dni przemierzaliście w upale i deszczu drogę do Częstochowy, wpatrzeni w krzyż pielgrzymkowy, niosąc w sercach intencje swoje i swoich najbliższych. Wewnętrznie przemienieni i odnowieni przez sakrament pokuty i codzienną Eucharystię, zjednoczeni modlitwą doszliście do celu pielgrzymowania, do Matki Bożej. Zawierzcie jej siebie i to wszystko, co wam serce podpowiada. Ona jest wielką chlubą Kościoła świętego. Zawsze wskazuje na Jezusa, do Niego prowadzi i czuwa nad nami.

Reklama

Po Mszy św. pielgrzymi legniccy mieli możliwość przejścia do Kaplicy Cudownego Obrazu, aby tam, przed obliczem Matki Bożej Królowej Polski, raz jeszcze wypowiedzieć wszystkie intencje, z którymi wędrowali.

Ks. Mariusz Majewski, organizator i główny przewodnik pielgrzymki, tak mówił o tegorocznym finale wędrowania: – Doświadczamy dziś szczególnie tego, co niesie ze sobą woda. W tym momencie może być dla nas jakąś uciążliwością, jednak ona daje życie. Bez niej nie ma życia. Dlatego, mamy dziś podsumowanie w tych szczególnych warunkach tematyki chrzcielnej, że stajemy wobec rzeczywistości życia. Jak nie ma życia bez wody, tak i nie ma życia bez chrztu, pełnego życia, życia wiecznego, wykraczającego poza rzeczywistość naszej codzienności.

Jak zawsze pielgrzymka, to nie tylko sami pielgrzymi, ale też ludzie, którzy ich otaczają, służąc swoją pracą. Pod adresem tych osób ks. Majewski również kierował swoje podziękowania: – Chciałbym też bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przebieg pielgrzymki i od strony duchowej – myślę tu o księżach – i od strony logistycznej, w którą szczególnie zaangażowali się ludzie świeccy. To szereg osób, które na wiele dni przed pielgrzymką zajmują się jej organizacją i bezpiecznym przebiegiem, abyśmy bezpiecznie ten czas przeżyli. Dziękuję też legnickiemu Radiu Plus za kolejne „Studio Pielgrzymkowe”, bo dzięki temu grupa duchowego uczestnictwa mogła być tak blisko nas, a my tak blisko nich. Dobrze, że jest to archiwizowane i dostępne na stronach internetowych, bo pielgrzymi po powrocie do domów będą mogli sobie do tego sięgnąć, przypomnieć i do tego powracać.

– Już dzisiaj zapraszam na XXV jubileuszową pielgrzymkę za rok. Szykujmy serca i nogi, aby wyruszyć na ten jubileuszowy pielgrzymkowy szlak – mówił ks. Mariusz Majewski.

2016-08-18 09:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 10 tys. osób na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Leśników na Jasnej Górze

O konieczności roztropnych działań w gospodarowaniu środowiskiem naturalnym mówił w homilii generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski do uczestników pielgrzymki leśników zgromadzonych na Jasnej Górze. Przybyło ponad 10 tys. pracowników leśnictwa, gospodarki wodnej, parków narodowych, przemysłu drzewnego i szkół leśnych. Wraz z nimi przybyli: minister środowiska Jan Szyszko i dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

Do uczestników pielgrzymki oraz Krajowej Narady Leśników w Częstochowie list wystosował prezydent Andrzej Duda. Podkreślił w nim, że środowiska naturalnego nie wolno nadużywać lub niszczyć. Przypomniał że świadoma i odpowiedzialna postawa wobec środowiska przyrodniczego ma w Polsce długą tradycję, gdy wraz z narodzinami nowoczesnego państwa polskiego rozpoczęły się starania, by na całym terytorium II RP jednolita administracja leśna prowadziła racjonalną gospodarkę zasobami polskich lasów w odróżnieniu od niekonsekwentnej, a często rabunkowej, gospodarki zaborców.
CZYTAJ DALEJ

Pieszo do Asyżu - część 6

2026-07-13 16:58

Ks. Łukasz Romańczuk

W drodze do Asyżu

W drodze do Asyżu

Szósty dzień zapowiadał się na bardzo intensywny. Widać było, że na pielgrzymów czeka trudny odcinek drogi. Rzeczywistość okazała się prawie inna, a na końcu padały słowa: “Jak było pięknie”.

Pierwsza część drogi przebiegała przez trzy miejscowości połączone ze sobą. W Gubbio znajduje się wiele kościołów, ale na trasie był tylko jeden, taki przy wejściu do parku. Widać, że miał swoją piękną historię, a jest także odwiedzany przez pielgrzymujących do Asyżu, o czym świadczą wpisy w księdze pamiątkowej. Zasadniczo mapa wskazywała, że nic szczególnego w tej części drogi nie miało być. W zasadzie nie było, oprócz tego, że na jednym wzniesieniu obok drzewa wisiała kartka w języku angielskim, aby w razie chęci na kawę, czy wodę zadzwonić w dzwonek. Mając świadomość drogi i dalszej leśnej drogi, nie było lepszej opcji jak skorzystać. Młody Włoch, prowadzący w tym miejscu dom agroturystyczny, z radością przygotował kawę, która dodała energii na dalszą drogę- ostro w górę. Na trasie, już poza cywilizacją, znajdował się Erem San Pietro in Vigneto. To było na 16 km. Bardzo piękne i gościnne miejsce, gdzie służbę dla pielgrzymów odbywają wolontariusze. Szef, pan Benedetto, na starcie częstuje zimną wodą i espresso. A w tym miejscu odpoczynku można było spotkać innych pielgrzymów m.in. z Chorwacji. Zaskoczyło mnie bardzo, gdy usłyszałem łamany język polski. Była to siostra zakonna, która wraz z grupą włoską podąża także do Asyżu. (Jeżeli dobrze zrozumiałem). Po krótkim odpoczynku przyszła pora na ostatni etap. Najtrudniejszy, ale bardzo malowniczy. Jezioro di Valfabbrica dodawało uroku pięknym, górskim widokom. Minusem było to, że ¾ tego etapu szło się ostro w górę. Pod koniec drogi czekała mnie miła niespodzianka. Wyczerpany kilkoma kilometrami w górę, nagle dotarłem do zabudowań. Starsze małżeństwo zaczęło machać do mnie, żebym usiadł i odpoczął. Skorzystałem z tego zaproszenia. Niestety niefortunnie promienie słoneczne, a było w tym momencie tylko 31 stopni, zaczęły nagrzewać moją sutannę, lecz udało mi się wygospodarować kawałek cienia pod parasolem. Pani gospodyni zaproponowała tradycyjną włoską kawę, z domu słychać było intro “Mody na sukces”, gospodarz wskazał mi źródełko z chłodną wodą dla pielgrzymów. Dowiedziałem się, że w ich parafii posługuje ksiądz z Polski, ksiądz Krzysztof i, że bardzo tego kapłana szanują, wręcz kochają. Miło słyszeć takie słowa. Nie można też nadużywać gościnności, więc po wypiciu kawy i krótkiej rozmowie poszedłem dalej, w górę, kończąc ten etap drogi. Na zakończenie dnia Eucharystia. Asyż coraz bliżej.
CZYTAJ DALEJ

Brazylia: Pielgrzymka do Sanktuarium Boga Ojca przyciągnęła 4 miliony wiernych!

2026-07-14 09:02

[ TEMATY ]

Brazylia

Sanktuarium Boga Ojca

Pielgrzymka do Sanktuarium Boga Ojca przyciągnęła 4 miliony wiernych!

Pielgrzymka do Sanktuarium Boga Ojca przyciągnęła 4 miliony wiernych!

Ponad 4,2 miliona pielgrzymów wzięło w tym roku udział w tradycyjnej pielgrzymce do Sanktuarium Boga Ojca w mieście Trindade w brazylijskim stanie Goiás, co po raz kolejny czyni to wydarzenie jednym z największych wyrazów wiary w Brazylii.

Wychodzę ze świadomości ojcostwa Ojca, miłości Ojca do nas i do wszystkich ludzi tutaj, bez rozróżnienia. Wszyscy jesteśmy kochani przez tego Ojca jednakowo, po prostu dlatego, że nas stworzył, a nie za to, co robimy. To jest sens. To właśnie czuję dziś w sercu – powiedział jeden z pielgrzymów portalowi EWTN News.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję