Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa

Odpust u św. Franciszka

Niedziela częstochowska 41/2015, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

św. Franciszek

Anna Cichobłazińska

Abp Wacław Depo blogosławi relikwiami św. Franciszka z Asyżu

Abp Wacław Depo blogosławi relikwiami św. Franciszka z Asyżu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość odpustową parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie przeżywała w niecodzienny sposób. Z powodu gruntownego remontu świątyni Msza św. została odprawiona w dolnym kościele. Eucharystii w intencji wspólnoty parafialnej przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Proboszcz parafii ks. prał. Roman Szecówka postawił na ołtarzu relikwiarz z relikwiami patrona parafii św. Franciszka, przywiezionymi z Asyżu. Pod koniec Mszy św. ucałowali je kapłani przybyli na uroczystość i wierni parafii.

Reklama

Zbliżający się synod poświęcony rodzinie znalazł w tym dniu odniesienie w czytaniach i homilii Księdza Arcybiskupa, który mocno podkreślił, że rodzina nie jest ślepym darem natury. – Jesteśmy ikoną Boga na świecie. Dlatego naszym zadaniem jest trwanie przy Ewangelii – mówił Metropolita Częstochowski. Odwołał się również do pojmowania przez współczesnych daru świętości. – Przyjmuje się, że świętość nie jest dostępna dla wszystkich, ale na płaszczyźnie wiary świętość jest dostępna każdemu ochrzczonemu człowiekowi. Można zaprogramować świętość przez chrzest. Świętość jest darem i zadaniem, i sprzeczna jest z postawą człowieka zadowalającego się małością rzeczy doczesnych. Drogi do świętości są wielorakie, nieraz bardzo trudne i wymagające wielu poświęceń – powiedział abp Depo, przywołując wypowiedź św. Franciszka: „Uwierz w swoje osobiste powołanie nawet w obliczu odrzucenia przez najbliższych”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W kontekście przeżywanego w październiku Dnia Papieskiego Ksiądz Arcybiskup odwołał się również do postawy św. Jana Pawła II. – Już w dzieciństwie zaczynał dzień od modlitwy do Ducha Świętego. Wskazał mu ją ojciec w książeczce do nabożeństwa. Ta rodzicielska wskazówka doprowadziła małego Karola do chwały nieba. Zwracajmy się do naszych patronów, by pomogli nam podążać drogą świętości – podkreślił Metropolita Częstochowski.

Uroczystość odpustowa odbywała się w oktawie imienin Księdza Arcybiskupa, dlatego nie mogło w tym dniu zabraknąć życzeń od wspólnoty parafialnej. Wypowiedział je Ksiądz Proboszcz, życząc Metropolicie Częstochowskiemu, by Matka Boża z Jasnej Góry otaczała płaszczem opieki, a św. Wacław wypraszał u Boga potrzebne łaski. Liturgię Mszy św. uświetnił chór parafialny „Cantilena” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej. Msza św. była transmitowana przez Radio Fiat, dlatego w modlitwę wspólnoty parafialnej na Grabówce włączyła się cała archidiecezja.

Kościół św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie poddawany jest gruntownemu remontowi. Wymieniane są wszystkie okna i zakładane jest ogrzewanie podłogowe. Ksiądz Proboszcz z wdzięcznością mówi o swoich parafianach, którzy ofiarnie włączają się w podejmowane dzieła, wymagające znacznych nakładów finansowych. Raz w miesiącu przeznaczana jest na nie niedzielna taca. Dokonywane są także indywidualne wpłaty. – Na każdej Mszy św. modlimy się za ofiarodawców i chorych parafian, którzy w modlitwie polecają Bogu dzieła parafii. Dziękujemy za te dary – podkreśla ks. prał. Roman Szecówka (w jednym z najbliższych numerów „Niedzieli częstochowskiej” opublikujemy rozmowę z proboszczem parafii św. Franciszka w Częstochowie).

2015-10-08 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duchowo piękni

Niedziela przemyska 36/2017, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

Zdzisław Wójcik

Uroczystościom przewodniczył bp Stanisław Jamrozek

Uroczystościom przewodniczył bp Stanisław Jamrozek

Parafia pw. św. Wincentego á Paulo w Moszczanach liczy około tysiąca wiernych. Tworzą ją trzy miejscowości – Wietlin III, Łazy i Moszczany. 15 sierpnia w Moszczanach koło Radymna pod przewodnictwem bp. Stanisława Jamrozka parafianie dziękowali Panu Bogu za Matkę Najświętszą Wniebowziętą

We wstępie do Mszy św. proboszcz parafii ks. Ryszard Buryło powitał wszystkich bardzo serdecznie, a w szczególności bp. Stanisława. Następnie, zwracając się do przybyłych na uroczystość odpustową, podkreślił znaczenie odpustu. „Aby ta uroczystość nie ograniczała się tylko do zewnętrznych przejawów, które są ważne, ale nie najistotniejsze, przypomnę, że głównym celem uroczystości odpustowej jest bycie w stanie łaski uświęcającej i zyskanie odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami” – powiedział ks. Buryło.
CZYTAJ DALEJ

Lublin. Święcenia kapłańskie

2026-05-30 16:07

Paweł Wysoki

W sobotę, 30 maja, w archikatedrze lubelskiej 5 diakonów Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie z rąk abp. Stanisława Budzika przyjęło święcenia prezbiteratu.

– Uroczystość święceń kapłańskich jest jednym z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku liturgicznego. W tym dniu widać, ile wiary jest w ludzie Bożym, ile jest we wspólnocie Kościoła odwagi i nadziei, która młodym ludziom może dać siłę i radość z poświęcenia się Panu – powiedział metropolita. Do Andrzeja, Michała, Karola, Mateusza i Rafała skierował Chrystusowe słowa: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby owoc wasz trwał” (J 15,16).
CZYTAJ DALEJ

Polska zamyka szkoły

2026-05-31 09:40

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Prawie 300 szkół i przedszkoli z końcem roku szkolnego zamierzają zlikwidować samorządy w całej Polsce. Najwięcej w kujawsko-pomorskim.

Jak wynika z prognoz autorów raportu "Niż demograficzny w polskiej oświacie. Wyzwania dla państwa, samorządów i szkół" zrzeszenia organizacji SOS dla Edukacji w ciągu dekady może zostać zamkniętych od 1, 5 do nawet 2,5 tys. szkół. Eksperci przewidują, że najgłębszy niż demograficzny przypadnie na lata 2029–2034. To oznacza, że obecna fala likwidacji może być jedynie początkiem znacznie większych zmian. Dzisiaj zamykane są przede wszystkim małe szkoły wiejskie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję