Reklama

Niedziela Lubelska

Piękno ocala człowieka - jubileusz Instytutu Muzykologii KUL

Obchodami ku czci św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, Instytut Muzykologii KUL rozpoczął świętowanie 70-lecia swojego istnienia.

2025-12-04 20:18

Agnieszka Marek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dyrektor Instytutu dr Andrzej Gładysz przypomniał, że jesienią 1955 r. Episkopat Polski zwrócił się do władz KUL z prośbą o przygotowanie programu kształcenia muzyków dla Kościoła w Polsce. Już wiosną następnego roku prośba ta została spełniona i powstała Katedra Muzykologii Kościelnej, która zapoczątkowała istnienie dzisiejszego Instytutu Nauk o Sztuce w zakresie Muzykologii.

Wykład inaugurujący święto muzyków kościelnych wygłosił ks. prof. dr hab. Antoni Reginek, absolwent Muzykologii KUL. W centrum obchodów organizatorzy umieścili uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem ks. Antoniego Reginka, aby podziękować Bogu za wszystkie talenty oraz wyprosić błogosławieństwo dla żywych, a życie wieczne dla zmarłych Pracowników i Studentów Muzykologii KUL. Śpiew w czasie liturgii prowadził Chór Studentów Muzykologii KUL przygotowany przez prof. dr. hab. Grzegorza Peckę. W homilii ks. dr hab. Grzegorz Poźniak zwrócił uwagę na rolę piękna w kształtowaniu człowieka. Podkreślił, że piękno ocala człowieka w świecie pełnym wojen, zaś wrażliwość pozwala patrzeć głębiej i dostrzec wewnętrzne piękno każdego człowieka oraz to, jaki on dokładnie jest i co daje innym ludziom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trzecim akordem obchodów ku czci św. Cecylii był koncert przygotowany przez studentów i pracowników Muzykologii KUL. Publiczność mogła wysłuchać różnorodnych wykonań, począwszy od „Arii” R. Galliano na akordeonie, poprzez utwory organowe i fortepianowe oraz arie operowe, a skończywszy na fudze „Meine Seele erhebt den Herren” J. S. Bacha. Koncert prowadzili i słowo o muzyce wygłosili studenci przygotowujący się do pełnienia roli krytyków muzycznych.

Bogactwo form świętowania podkreśla troskę o rozwój studentów KUL we wszystkich trzech wymiarach: duchowym, naukowym i muzycznym.

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież odda hołd Maryi Niepokalanej

2025-12-04 10:40

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Zgodnie z tradycją, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny pod kolumną Niepokalanej nieopodal Placu Hiszpańskiego, będzie modlił się Papież. Leon XIV przybędzie 8 grudnia o godz. 16.00, by oddać hołd Maryi.

Nie tylko Ojciec Święty, ale mieszkańcy Rzymu i różne organizacje będą przez cały dzień 8 grudnia już od rana składać hołd Maryi pod jej statuą przy placu Mignanelli, nieopodal Schodów Hiszpańskich.
CZYTAJ DALEJ

Nie wystarczy tylko modlić się do Boga. Co jeszcze?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 21. 24-27.

Czwartek, 4 grudnia. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
CZYTAJ DALEJ

Kalendarz Adwentowy: Wiara, która otwiera oczy

2025-12-04 21:00

[ TEMATY ]

Kalendarz Adwentowy 2025

adobe Stock

• Iz 29, 17-24 • Ps 27 • Mt 9, 27-31
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję