Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja Generalna

Zrodzenie dziecka nie jest pomyłką!

Z protestem przeciw cierpieniom znoszonym przez dzieci na skutek zaniedbań strukturalnych współczesnego świata wystąpił Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 8 kwietnia br. Stanowczo sprzeciwił się opiniom, jakoby zrodzenie dzieci było pomyłką. – To haniebne! Nie zrzucajmy na dzieci naszych win! Dzieci nigdy nie są pomyłką – powiedział papież Franciszek. – Cóż czynimy z uroczystych deklaracji praw człowieka i dziecka, jeśli następnie karzemy dzieci za błędy dorosłych? – pytał.

Ojciec Święty zaapelował o zmianę tej sytuacji. – Każde dziecko marginalizowane, porzucone, żyjące i żebrzące na ulicy, z wszelkimi nielegalnymi dochodami, bez szkoły, bez opieki medycznej to wołanie wznoszące się do Boga, oskarżające zbudowany przez nas system – powiedział. Dodał, że także w krajach bogatych wiele dzieci przeżywa dramaty z powodu kryzysu rodziny, pustki edukacyjnej lub czasami nieludzkich warunków życia. – Jednak żadne z tych dzieci nie jest zapomniane przez Ojca w niebie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(KAI)

Nadzwyczajny jubileusz miłosierdzia

Droga łącząca Boga z człowiekiem

Reklama

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia został oficjalnie ogłoszony przez papieża Franciszka 11 kwietnia br. bullą „Misericordiae vultus”, w której szczegółowo wyjaśnił motywy ogłoszenia tego czasu łaski oraz napisał o nadziejach, które z nim wiąże. Jubileusz rozpocznie się 8 grudnia 2015 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, jednocześnie będzie to 50. rocznica zakończenia Soboru Watykańskiego II. Zakończy się 20 listopada 2016 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

Bulla zapowiada, że w niedzielę po 8 grudnia br. będą otwarte Święte Drzwi we wszystkich katedrach świata oraz – co jest nowością – „w sanktuariach, miejscach nawiedzanych przez wielu pielgrzymów, którzy właśnie tam bardzo często doświadczają w sercu łaski i znajdują drogę do nawrócenia”. Decyzję wyboru tych szczególnych miejsc Ojciec Święty pozostawił ordynariuszom. Papież zapowiedział posłanie w świat w Wielkim Poście 2016 r. „misjonarzy miłosierdzia”. Będą to „kapłani, którym udzielę władzy przebaczenia grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej, aby podkreślić wielkość ich posłania” – napisał Ojciec Święty. Szerokim echem odbiło się również zawarte w bulli wezwanie do nawrócenia tych, którzy stoją z daleka od Boga, szczególnie członków grup przestępczych. Ojciec Święty bardzo mocno napiętnował korupcję, bo „jest uporczywym trwaniem w grzechu, który chce zastąpić Boga iluzją pieniądza jako formy władzy”. Na koniec Papież wskazał na uniwersalny, przekraczający granice Kościoła aspekt miłosierdzia pozwalający „wejść w relacje z judaizmem i z islamem, które to religie uważają miłosierdzie jako jeden z najistotniejszych atrybutów Boga”.

Reklama

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia będzie 29. oficjalnym Jubileuszem w historii Kościoła. Pierwszy został ogłoszony w 1300 r. przez papieża Bonifacego VIII. Ostatni, którym św. Jan Paweł II wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie, przeżywaliśmy w roku 2000.

(RV)

Ojciec Święty do Polaków

Radość Zmartwychwstania

Serdeczne pozdrowienie kieruję do wszystkich Polaków. Drodzy bracia i siostry, w tym wielkanocnym okresie życzę wam, aby pokój i radość zmartwychwstania naszego Pana były zawsze obecne w każdym i w każdej z was, w waszych rodzinach i wspólnotach. Dziękuję wam za życzenia, wyrazy duchowej bliskości, które napłynęły z okazji świąt Wielkiej Nocy. Zawierzam się waszym modlitwom i odwzajemniam je, prosząc Pana, aby darzył was obfitymi łaskami i błogosławieństwem. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 8 kwietnia 2015 r.

(RV)

Dla bezdomnych

Papieskie prezenty

Podobnie jak w ubiegłym roku, 300 rzymskich bezdomnych otrzymało od papieża Franciszka w Wielki Piątek prezent wielkanocny. Jak donoszą włoskie media, złożyły się na niego: list z życzeniami, papieski portret i 50 euro. W imieniu Ojca Świętego prezenty bezdomnym z okolic Watykanu i dwóch rzymskich dworców rozdawali w Wielki Piątek późnym wieczorem – w czasie, gdy papież Franciszek przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum – papieski jałmużnik abp Konrad Krajewski oraz kierownik jego biura ks. Diego Giovanni Ravelli.

(KAI)

Telefon na Antarktykę

Papież dzwoni na peryferie

W Wielką Sobotę Ojciec Święty postanowił zrobić niespodziankę argentyńskim żołnierzom stacjonującym w bazie wojskowej Marambio w Antarktyce. Papież zadzwonił do nich w południe, ale na Półwyspie Antarktycznym była 7 rano. Odebrał oficer dyżurny Gabriel Almada i, jak zwykle w takich wypadkach, nie chciał wierzyć własnym uszom. Za jego pośrednictwem Franciszek złożył świąteczne życzenia żołnierzom i ich bliskim. – Z radości nie mogłem powstrzymać łez, nigdy tego nie zapomnę – opowiadał mediom argentyński żołnierz.

(RV)

Z twittera papieża Franciszka

Panie, daj nam dar łez, abyśmy płakali nad naszymi grzechami i otrzymali Twoje przebaczenie.

2015-04-14 12:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Św. Brata Alberta

[ TEMATY ]

nowenna

św. Brat Albert

św. Brat Albert Chmielowski

Archiwum autora

Nowenna do odmawiania przed wspomnieniem św. Brata Alberta Chmielowskiego lub w dowolnym terminie.

W. Boże wejrzyj ku wspomożeniu memu.
CZYTAJ DALEJ

Rozpalił Chorzów. Następne spotkanie z o. Padre Guilherme już w sierpniu w Gdańsku

2026-06-09 20:54

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

Kilka dni temu porwał tłumy w Chorzowie, a nagrania z jego występu błyskawicznie stały się viralem, który bije rekordy popularności w mediach społecznościowych. Padre Guilherme – charyzmatyczny portugalski kapłan i DJ w jednej osobie – udowadnia, że nowoczesna muzyka elektroniczna i Ewangelia mogą iść w parze. Jeśli dreszcze emocji z Chorzowa pozostawiły w Was niedosyt, mamy świetną wiadomość: kolejna okazja do niezwykłego spotkania, wspólnej modlitwy i uwielbienia – 15 sierpnia 2026 r. Padre Guilherme będzie jedną z muzycznych gwiazd Festiwalu „Prosta Droga do Boga – Być jak św. Maksymilian” w ERGO Arenie Gdańsk–Sopot. Przekonajcie się sami, jak ten niezwykły zakonnik realizuje swoją misję: „być tam, gdzie są młodzi”.

Psalm 23 (22) Psalm Dawidowy. PAN jest moim pasterzem,nie brak mi niczego. pic.twitter.com/5oBSO3rGJJ
CZYTAJ DALEJ

Nigeria: 20 ofiar śmiertelnych w nowym ataku dżihadystów

2026-06-15 18:04

[ TEMATY ]

Nigeria

Vatican Media

Sprawcy to przypuszczalnie bojownicy organizacji islamskiej Lakurawa, działającej w regionach przygranicznych między Nigerią a Nigrem. Początkowo była to grupa samoobrony przed lokalnymi bandami. Potem zajęła się przestępczością, nakładając „podatki”, dokonując porwań i ataków na ludność cywilną, a także na siły bezpieczeństwa.

Atak przypisywany bojownikom Lakurawa pociągnął za sobą śmierć ponad 20 osób w miejscowości Fesken Rafi w stanie Kebbi w północno-zachodniej Nigerii, niedaleko granicy z Nigrem. Atak, który miał miejsce kilka dni temu, został upubliczniony w weekend, gdy do mediów dotarł tajny raport władz nigeryjskich, przygotowany dla Organizacji Narodów Zjednoczonych. Według dokumentu atak oznacza powrót organizacji Lakurawa do brutalnej przemocy po kilku miesiącach względnego spokoju. Stało się to mimo działań armii nigeryjskiej i amerykańskich nalotów w grudniu ubiegłego roku na cele powiązane z Państwem Islamskim i jego sojusznikami w północno-zachodniej części kraju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję