Wolontariat Misyjny Salvator (WMS) rozpoczyna nowy rok formacyjny pod hasłem „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie”. Pierwsze Spotkanie Ogólnopolskie w tym roku odbędzie się w dniach 24–26 października 2025 roku w Centrum Formacji Duchowej w Trzebini przy ul. Głowackiego 3.
Wspólnota, formacja i misja – przestrzeń spotkania dla młodych
Wydarzenie jest skierowane do młodych osób w wieku 17–35 lat, które pragną rozwijać swoje powołanie misyjne, odkrywać wartości wspólnoty oraz pogłębiać swoją wiarę. Spotkanie umożliwi uczestnikom poznanie działalności WMS, refleksję nad misją wolontariatu oraz wymianę doświadczeń z innymi wolontariuszami.
Program pełen inspiracji i doświadczeń misyjnych
Trzydniowy program obejmuje adoracje, konferencje, warsztaty i przegląd misyjny, podczas którego uczestnicy zapoznają się ze świadectwami z aż 17 wyjazdów misyjnych – w Europie, Azji i Afryce. Spotkania oraz wspólne rozmowy mają wzmocnić poczucie wspólnoty, inspirować do działania oraz pomóc zrozumieć rolę misji w życiu młodych ludzi.
Sługa Boża Helena Kmieć – inspiracja i wzór dla wolontariuszy
Reklama
WMS nie tylko prowadzi projekty misyjne, ale tworzy wspólnotę ludzi z pasją, dla których wiara i służba idą w parze. Sługa Boża Helena Kmieć, jedna z wolontariuszek WMS, która została zamordowana podczas misji w Boliwii, stała się symbolem pięknego życia i gotowości do działania w służbie bliźnim. Jej życie i świadectwo nieustannie inspirują kolejne pokolenia wolontariuszy do odważnego życia Ewangelią.
Ogólnopolska wspólnota – osiem regionów i jedna misja
Wolontariat Misyjny Salvator działa dziś w ośmiu regionach w Polsce, organizując regularne spotkania formacyjne i przygotowujące do wyjazdów misyjnych. Spotkanie Ogólnopolskie to moment, w którym te wszystkie wspólnoty spotykają się razem — by dzielić się doświadczeniem, modlitwą i radością wspólnej misji.
Jak wziąć udział?
Spotkanie odbędzie się w dniach 24–26 października 2025 r. w Centrum Formacji Duchowej w Trzebinii (ul. Głowackiego 3). Rejestracja uczestników trwa do 20 października 2025 r. poprzez formularz online: https://forms.gle/28NEmFVFxamR1Y9a8
Dodatkowe informacje można uzyskać mailowo: wmsalvator@gmail.com | www.wms.sds.pl.
Ponad 800 wolontariuszy, 25 krajów, 5 kontynentów
Od początku działalności WMS ponad 800 wolontariuszy wyjechało z posługą na pięć kontynentów – m.in. do Tanzanii, Boliwii, Gruzji, Filipin, Meksyku, Kenii czy Ukrainy. Ich misja to nie tylko pomoc materialna, ale przede wszystkim głoszenie Ewangelii życiem – poprzez obecność, relacje, modlitwę i dzielenie się codziennością.
Nie wolno Ci spocząć!
Udział w Spotkaniu Ogólnopolskim to okazja, by doświadczyć wspólnoty, rozwoju duchowego i odpowiedzieć na wezwanie bł. Franciszka Marii od Krzyża Jordana – założyciela salwatorianów: „Dopóki żyje na świecie choćby jeden tylko człowiek, który nie zna i nie kocha Jezusa Chrystusa, Zbawiciela Świata — nie wolno Ci spocząć”.
Wilamowice to niewielkie miasteczko leżące ponad 30 km od Wadowic,
między Kętami a Oświęcimiem. Jest to jedna z najstarszych miejscowości
w tej części Polski, o ogromnie bogatej i interesującej przeszłości.
Została założona w połowie XIII wieku przez osadników pochodzących
z pogranicza Niemiec i Flandrii, na co wskazuje zachowana do dziś
gwara wilamowicka, przypominająca stare narzecza germańskie, anglosaskie,
fryzyjskie, angielskie i niderlandzkie. Józef Edlen von Mehofer w
pracy zatytułowanej Der Wadowicer. Kreis im Koanigsreiche Galizien
napisał, że wilamowiczanie byli energicznymi kupcami, zajmowali się
m.in. handlem tkaninami, wytwarzanymi w odległym o dwie mile Andrychowie.
Mieli swoje składy w Hamburgu i Lubece.
Dzieje mieszkańców Wilamowic ściśle splotły się i trwale
powiązały z dziejami narodu polskiego i Kościoła katolickiego. Spośród
nich wyrosło wielu wybitnych rodaków, zasłużonych dla Kościoła i
Ojczyzny, na czele z najwybitniejszym synem tej ziemi - metropolitą
lwowskim abp. Józefem Bilczewskim, który w czasie czerwcowej pielgrzymki
na Ukrainę zostanie wyniesiony do godności błogosławionych przez
Papieża Jana Pawła II.
Józef Bilczewski urodził się w Wilamowicach 26 kwietnia
1860 r. w ubogiej rodzinie rolniczo-rzemieślniczej. Naukę na poziomie
podstawowym pobierał w rodzinnej miejscowości i w Kętach. W latach
1872-80 uczęszczał do 8-letniego gimnazjum w Wadowicach. W Sprawozdaniach
Dyrekcyi drukowano co roku Spisy imienne uczniów podług lokacyi,
czyli wyniki klasyfikacji w każdej klasie. Józef Bilczewski na listach
klasowych notowany był bardzo wysoko. Zawarte tam wyniki podkreślają
pilność i nieprzeciętne zdolności.
13 czerwca 1880 r., co podkreśla dr Gustaw Studnicki
na łamach wadowickiego Przebudzenia, Bilczewski zdał egzamin dojrzałości.
Obejmował on wtedy pięć przedmiotów (pisemny i ustny): język polski,
łaciński, grecki, niemiecki i matematykę. W tym samym roku wstąpił
na Wydział Teologiczny w Krakowie i rozpoczął studia. Po ich zakończeniu
otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Albina Dunajewskiego, by
tydzień później obchodzić prymicje w rodzinnych Wilamowicach. W niedługim
czasie został wysłany na dalsze studia do Wiednia, Paryża i Rzymu.
Po powrocie do kraju pracował jako wikariusz w Kętach, w kolegiacie
Świętych Piotra i Pawła i w Gimnazjum św. Anny. Habilitował się na
Uniwersytecie Jagiellońskim, następnie został mianowany profesorem
dogmatyki Uniwersytetu Lwowskiego, a w 1900 r. wybrany jego rektorem.
Żywa działalność naukowa i publiczna - jak pisze Studnicki - zwróciła
nań uwagę władz kościelnych i świeckich. Mimo silnego oporu samego
kandydata, namiestnik Leon Piński nakłonił go do przyjęcia nominacji
na urząd arcybiskupa metropolity lwowskiego. W uroczystościach uczestniczyła
delegacja z Wilamowic. Wyniesienie ks. prof. Józefa Bilczewskiego
na tak wysoki urząd kościelny było dla wilamowiczan wydarzeniem wielce
radosnym, porównywalnym z późniejszym wybraniem Karola Wojtyły z
Wadowic na papieża.
Jako metropolita Józef Bilczewski położył ogromne zasługi
w rozwoju archidiecezji lwowskiej. Troszczył się o powiększenie liczby
duchowieństwa i placówek duszpasterskich. Działał na polu społecznym
i oświatowym. Jako członek Rady Szkolnej Krajowej zabiegał o polepszenie
doli nauczycieli, o zakładanie szkół, ochronek, czytelni i bibliotek,
zwalczając w ten sposób analfabetyzm. Znane jest jego słynne wystąpienie
w Sejmie w 1907 r. W gorącym przemówieniu postulował podniesienie
płac nauczycielskich. Organizował i popierał związki i stowarzyszenia
religijne, dobroczynne i zawodowe. We Lwowie zbudował wielki dom
katolicki.
W czasie wojen 1914-20 organizował komitet arcybiskupi
do pomocy ofiarom wojny, a także wstawiał się w sprawie prześladowanych
Polaków u metropolity L. Szeptyckiego. Zmarł z przepracowania 20
marca 1923 r., został pochowany na Cmentarzu Janowskim we Lwowie.
Papież Pius XI określił abp. Józefa Bilczewskiego jako "jednego z
największych biskupów swojej doby".
Pomimo upływu czasu i jakże zmienionej sytuacji polityczno-społecznej,
pamięć o świętym Biskupie trwa do dzisiaj. Pamiętają o Słudze Bożym
nie tylko we Lwowie, ale także w Wilamowicach. W rozmowie z proboszczem
parafii wilamowickiej - ks. Michałem Bogutą dowiedziałem się, że
parafianie w każdą środę w nowennie o beatyfikację abp. Józefa Bilczewskiego
proszą Boga o łaski za jego wstawiennictwem.
"Stałem się głową tej Archidiecezji, by także być jej
sercem. Wszystko, co Was obchodzi, znajdzie oddźwięk w duszy mojej"
. Te słowa towarzyszyły abp. Bilczewskiemu od początku do końca jego
dni.
Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!
Watykan upamiętni 60. rocznicę soborowej deklaracji Nostra aetate uroczystym spotkaniem w watykańskiej Auli Pawła VI 28 października 2025 r. Wydarzenie zatytułowane „Wspólne kroczenie w nadziei” zakończy się przemówieniem papieża Leona XIV. Organizuje je Dykasteria ds. Dialogu Międzyreligijnego oraz Komisja ds. Stosunków Religijnych z Judaizmem Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Podczas wieczoru będzie świętowane sześćdziesięciolecie dialogu, przyjaźni i współpracy między wyznawcami religii świata, inspirowanych Deklaracją Nostra aetate - Deklaracją o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. Jednocześnie ma na celu odnowienie „apelu o pokój, sprawiedliwość i braterstwo międzyludzkie” w czasach wojen i konfliktów.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.