Reklama

Niedziela Wrocławska

Post drogą do pokoju

Niedziela wrocławska 9/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Wielki Post

Środa Popielcowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podniosą na was ręce i będą was prześladować … i będziecie w nienawiści u wszystkich” (Łk 21, 12-19). Zapowiedź prześladowań przez Jezusa skierowana do apostołów przed dwoma tysiącami lat znajduje swoje spełnienie nie tylko w pierwszych wiekach rodzącego się Kościoła, ale przede wszystkim w ostatnim stuleciu. Wiek XX i początek XXI to czasy ogromnej nienawiść do wyznawców Chrystusa, z którą Kościół nie spotkał się nigdy w swojej historii w takich rozmiarach. Od początku chrześcijaństwa życie za wiarę w Jezusa oddało ponad 75 mln chrześcijan, z czego 45 mln tylko w XX wieku. Miniony wiek był prawdziwie – według słów bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI – wiekiem męczenników. Początek nowego wieku przynosi każdego roku blisko 170 000 nowych męczenników w ponad siedemdziesięciu krajach świata, gdzie łamane jest podstawowe prawo człowieka do wolności religijnej, zgodnie z 18 art. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Poza krajami, w których chrześcijanie przelewają krew, pozostaje wiele innych – także na kontynencie europejskim – gdzie chrześcijanie poddawani są dyskryminacji, a wartości chrześcijańskie są ośmieszane.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowa Jezusa niosą także nadzieję, że nie zostawi nas samych, ale będzie z nami do skończenia świata jako nasza moc i siła.

Reklama

To właśnie ufność w obecność Pana, wiara w płynącą od Niego siłę, staje się fundamentem inicjatywy: „Środa Popielcowa – dniem postu i modlitwy o pokój w Republice Środkowoafrykańskiej i o ustanie prześladowań na świecie”.

Ostatnie wydarzenia w krajach środkowej Afryki są wołaniem do wszystkich chrześcijan o post i modlitwę, aby na trwałe w tych krajach zagościł pokój i sprawiedliwy podział dóbr naturalnych. W krajach tych (Republika Środkowoafrykańska, Republika Sudanu Południowego, Czad, Nigeria) chęć zawładnięcia i czerpania zysków z dóbr naturalnych jest przyczyną wszczynania konfliktów między ludźmi, którzy do tej pory żyli obok siebie w zgodzie. Wywoływanym konfliktom nadaje się znamię wojny religijnej między muzułmanami a chrześcijanami, aby bezkarnie przejmować kontrolę nad wydobywaniem surowców naturalnych.

Na arenie międzynarodowej przemilcza się ten fakt, który jest bardzo krzywdzący dla miejscowych społeczności. Ponadto w wywołane konflikty wchodzą, niosąc śmierć i zniszczenie, rebelianci z zewnątrz kraju, jak to ma miejsce w Republice Środkowoafrykańskiej.

Dlatego też ofiarowanie postu ścisłego w Środę Popielcową w intencji pokoju i ustanie prześladowań jest też formą wyrażenia sprzeciwu wobec niesprawiedliwości, która dokonuje się na świecie, bardzo często za przyzwoleniem wielkich mocarstw. Jednak nade wszystko jest wyrazem miłości i solidarności z cierpiącymi braćmi. Jest to wyraz „wiary, która góry przenosi” – tak więc ufamy, że jej owocem będzie pokój.

2014-02-27 10:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasz grzech i ciężar płonącego świata – Andrea Tornielli komentuje homilię Leona XIV w Środę Popielcową

[ TEMATY ]

Wielki Post

Środa Popielcowa

Papież Leon XIV

Vatican Media

„Jak rzadko spotyka się dorosłych, którzy się nawracają, osoby, firmy i instytucje, które przyznają, że popełniły błąd!”. Słowa wypowiedziane przez papieża Leona w homilii podczas Mszy Popielcowej ukazują rzeczywistość naszych czasów: żyjemy otoczeni przez ludzi, przedsiębiorstwa i instytucje na każdym poziomie, które z trudem przyznają się do błędu. My sami z ogromnym trudem uznajemy, że zawiniliśmy, i prosimy o przebaczenie, przyznając się do naszych win.

Początek Wielkiego Postu jest dla chrześcijan wielką okazją, by uznać siebie za grzeszników potrzebujących pomocy i przebaczenia. Zwraca uwagę, że Następca Piotra chciał podkreślić wymiar wspólnotowy tego doświadczenia: „Kościół istnieje także jako proroctwo wspólnot, które uznają swoje grzechy”. Zamiast nieustannie szukać zewnętrznego wroga, zamiast patrzeć na świat, uważając siebie zawsze za mających rację i stojących po właściwej stronie, jesteśmy wezwani do postawy pod prąd oraz do „odważnego podjęcia odpowiedzialności” - osobistej, ale także zbiorowej.
CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona z fabryki

2026-03-30 21:19

Niedziela Ogólnopolska 14/2026, str. 22

[ TEMATY ]

patron tygodnia

Bł. Pierina Morosini

commons.wikimedia.org

Bł. Pierina Morosini

Bł. Pierina Morosini

Była dziewczyną, której pobożność dojrzewała w codzienności – między domem i fabryczną halą a codzienną Eucharystią.

Pierina Morosini wzrastała pośród prostych domów i górskich ścieżek Lombardii, w ubogiej, ale bardzo religijnej rodzinie. Jej życie od początku było wpisane w rytm pracy, modlitwy i odpowiedzialności za innych – wszak była najstarsza pośród dziewięciorga rodzeństwa.
CZYTAJ DALEJ

Osiem słów Zmartwychwstałego: "Niewiasto, czemu płaczesz?"

2026-04-06 20:55

[ TEMATY ]

Osiem słów Zmartwychwstałego

Karol Porwich/Niedziela

Bóg pyta o nasze łzy! Maria Magdalena stoi przy pustym grobie i płacze. Nie rozumie jeszcze, co się wydarzyło. Właśnie wtedy Jezus zadaje jej pytanie: "Czemu płaczesz?".

Maria Magdalena natomiast stała przed grobem płacząc. A kiedy [tak] płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa - jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg. I rzekli do niej: «Niewiasto, czemu płaczesz?» Odpowiedziała im: «Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono». Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus. Rzekł do niej Jezus: «Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz?». (ZOBACZ WIĘCEJ: J 20,11-15).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję