Reklama

Niedziela Małopolska

Z misją na Litwie

Niedziela małopolska 10/2013, str. 6

[ TEMATY ]

misjonarze

Archiwum organizatorów

Młodzi misjonarze z archidiecezji krakowskiej Wielki Tydzień spędzą na Litwie

Młodzi misjonarze z archidiecezji krakowskiej Wielki Tydzień spędzą na Litwie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ejszyszki - miasteczko na pograniczu Litwy i Białorusi. Z charakteru raczej prowincjonalne, położone jednak przy niegdysiejszym szlaku handlowym prowadzącym z Wilna do Krakowa. To m.in. tu każdego roku przyjeżdżają młodzi ludzie z Polski, głównie gimnazjaliści i licealiści, którzy chcą w Wielkim Tygodniu wcielić się w rolę misjonarzy i w ten sposób pomagać pracującym tam duszpasterzom.

Pomoc

Melania Kowal z Myślenic, jedna z młodych misjonarek, opowiada: - Po co tam jedziemy i co tak właściwie robimy? Pomagamy w każdy możliwy sposób, na jaki nas stać. Oprócz pomocy materialnej (żywność, przybory szkolne dla dzieci, itp.), dajemy wsparcie, m.in. poprzez rozmowę z każdym człowiekiem, którego dotknęła bieda i nędza. Problemem na Litwie jest nie tylko brak pieniędzy i pracy dla młodych ludzi, ale także alkoholizm, liczne rozwody. Chcemy dać ludziom zrozumienie i ciepłe słowa, a przede wszystkim - Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestnicy wyjazdów misyjnych spotykają się z wielką życzliwością ze strony odwiedzanych osób. Rozmawiają z nimi i wsłuchują się w ich problemy. W czasie Wielkiego Tygodnia to nieoceniona pomoc dla posługujących na tym obszarze księży. Są miejsca, takie jak Dajnowa, gdzie pracuje jeden kapłan, który nie jest w stanie dojechać do wszystkich potrzebujących wsparcia parafian.

Reklama

Przemieszczając się między poszczególnymi wioskami, młodzi misjonarze przyglądają się warunkom, w jakich żyje miejscowa ludność. - To był pierwszy dom, do którego zapukałam. Pustkowie okolicy i chłód zapowiadały jakąś tajemnicę. Smutek mnie ogarnął, gdy dostrzegłam ledwo trzymającą się chatkę z uszkodzonymi oknami i drzwiami frontowymi. Pomyślałam w pierwszym momencie, że przecież tak nie da się żyć. A jednak w środku zastałam czteroosobową rodzinę: małżeństwo w średnim wieku i dwójkę dzieci. W innym domu, gdy spytałam o toaletę, pani domu wyraźnie się zawstydziła i wskazała mi podwórko, na którym stała drewniana budka z dziurą w ziemi. Zastanawiałam się wielokrotnie, co mnie bardziej przerażało: warunki mieszkania tych ludzi, problemy rodzinne i społeczne czy smutek w ich oczach? - wspomina dalej Melania.

Przygotowania

Tydzień jest czasem stosunkowo krótkim, dlatego każdego roku krakowscy ojcowie Legioniści Chrystusa skrupulatnie przygotowują młodzież do wyjazdu. Miejscem spotkań formacyjnych jest specjalnie do tego celu przeznaczony lokal przy ul. Syrokomli w Krakowie. Na spotkaniach organizacyjnych o. Mariusz Kiełbasa LC przybliża tematy związane z misjami. Wspólnie z młodymi adeptami opracowuje też swego rodzaju strategię działania i rozdziela poszczególne obowiązki. Jedna osoba zajmuje się drukiem śpiewników, inna odbiera koszulki z misjonarskim logiem, kolejne są odpowiedzialne za promocję wyjazdu wśród znajomych. - Przygotowanie takiego wyjazdu to spory wysiłek. Młodzi ludzie mają szansę rozwinąć swoje umiejętności organizacyjne, pogłębiają też wiedzę na temat chrześcijaństwa. Będąc na miejscu, opowiadają o swoim doświadczeniu życia wiarą, dzięki czemu ubogacają innych, a przede wszystkim siebie nawzajem - mówi o. Mariusz.

Reklama

Wyjazd na Litwę poprzedza uroczysta Eucharystia, w trakcie której młodzi przyjmują z rąk krakowskiego biskupa misyjne krzyże. Dla wielu z nich to wyjątkowe doświadczenie. Wyjeżdżając na misje, mają świadomość, że biorą udział w czymś ważnym, podchodzą do tego bardzo odpowiedzialnie. Krzysiek Jarek, uczeń I LO w Krakowie, opowiada: - Podjęcie decyzji o wyjeździe na misje nie jest łatwe. Czy nadaję się na misjonarza? Czy odnajdę się w grupie misyjnej? Sam zadawałem sobie te pytania, gdy za pierwszym razem wybierałem się na Litwę. I tu przychodzi moment, w którym jedynym rozwiązaniem jest zaufać Bogu i swój los złożyć w Jego ręce.

Zapisy trwają!

Sam pobyt na Litwie, oprócz wątków misyjnych, zawiera także elementy rekreacyjne. W czasie wolnym młodzież ma możliwość odwiedzić Wilno i zamek w Trokach. W tym roku wyjazd odbędzie się w dniach 22-31 marca. Młodzi misjonarze są grupą otwartą na ludzi spoza Krakowa. Zapraszają każdego, kto chciałby przeżyć Wielkanoc inaczej niż zazwyczaj.

Zapisy wciąż trwają.

Kontakt: o. Mariusz Kiełbasa mkielbasa@legionaries.org
lub facebook: www.facebook.com/MisjeNaLitwie.

2013-03-11 09:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misyjne spotkanie na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

misje

Jasna Góra

misjonarze

fotolia.com

Ok. 500 osób zgromadziło się w dniach 1-2 grudnia 2018 r. na Jasnej Górze, aby pogłębić ducha misyjnego i oddać się macierzyńskiej opiece Matki Bożej. W wigilię wspomnienia św. Franciszka Ksawerego Papieska Unia Misyjna zorganizowała na Jasnej Górze sympozjum misjologiczne i czuwanie misyjne.

Spotkanie pod hasłem „Mocni w Duchu przy sercu Maryi” rozpoczęło się Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Eucharystii przewodniczył bp Mirosław Gucwa z Republiki Środkowoafrykańskiej. Biskup diecezji Bouar podziękował w homilii za wsparcie modlitewne jego drugiej Ojczyzny, zwłaszcza różom Żywego Różańca. Zawierzył Matce Bożej Częstochowskiej ofiary konfliktów zbrojnych w RŚ oraz rebeliantów łamiących prawa człowieka i prosił o nieustanną modlitwę o pokój dla tego umęczonego kraju.
CZYTAJ DALEJ

Kim jest Kacper Tomasiak? - Sylwetka mistrza

2026-02-14 21:07

[ TEMATY ]

Kacper Tomasiak

PAP/Grzegorz Momot

Kacper Tomasiak

Kacper Tomasiak

19-letni Kacper Tomasiak po raz kolejny sprawił sensację na igrzyskach we Włoszech i zdobył drugi medal w Predazzo, tym razem na dużej skoczni. Ze srebra cieszył się na normalnym obiekcie. Jest najmłodszym polskim skoczkiem narciarskim, który stanął dwa razy na podium zawodów tej rangi.

Skoczek z Bielska-Białej, który w tym sezonie debiutuje w Pucharze Świata, zapowiadał po konkursie na normalnym obiekcie: - Czekam na więcej. Będę szukał sposobu, żeby było przynajmniej tak samo dobrze. I słowa dotrzymał.
CZYTAJ DALEJ

Wydarzenie z okazji 100-lecia urodzin Benedykta XVI

2026-02-17 20:15

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Włodzimierz Rędzioch

Joseph Ratzinger przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 r. w bawarskim miasteczku Marktl am Inn - w przyszłym roku przypada więc setna rocznica jego urodzin. Pierwszym z serii wydarzeń upamiętniających tę rocznicę jest wystawa „Wspomnając Benedykta XVI. W setną rocznicę jego urodzin”, która została oficjalnie zaprezentowana we wtorek 17 lutego w Ambasadzie Niemiec przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie.

Wystawa będzie prezentowana w Diecezjalnym Muzeum Sztuki Sakralnej w Pordenone, na północy Włoch, od 21 lutego do 12 kwietnia. Jej promotorami są „Centro Studi Odoriciani” oraz Stowarzyszenie Wydarzeń w Pordenone, przy współpracy naukowej Fundacji Watykańskiej Josepha Ratzingera - Benedykta XVI, pod patronatem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji oraz Diecezji Concordia-Pordenone. Po powitaniu ambasadora dr Bruno Kahla i ks. prof. Don Stefano Vuarana, reprezentującego biskupa Pordenone, głos zabrał prof. Giovanni Maria Vian, emerytowany dyrektor L'Osservatore Romano, który przedstawił sylwetkę papieża Benedykta XVI, natomiast ks. prof. Mariusz Kuciński z Centrum Studiów Ratzingera-Benedykta XVI w Bydgoszczy mówił o eksponatach wystawy, które zostały wypożyczone z Bydgoszczy na wystawę we Włoszech (na co dzień są one prezentowane w Sali Pamięci Benedykta XVI w Muzeum Diecezjalnym w Bydgoszczy).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję