Reklama

Z Misją księdza Sopoćki

Niedziela sandomierska 41/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kończący się 65. Tydzień Miłosierdzia miał nas uwrażliwić na dramatyczną często sytuację ludzi, pośród których żyjemy: bezrobocie, ubóstwo, alkoholizm, narkomania - apelował bp Krzysztof Nitkiewicz w homilii, wygłoszonej podczas III Archidiecezjalnego Kongresu Miłosierdzia Bożego, który od 27 września odbywał się w Białymstoku, w rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. siostry Faustyny. „Chcę powiedzieć to tym, którzy nie wiedzą albo nie chcą wiedzieć, że nie ma w Polsce drugiej instytucji pozarządowej, która robiłaby tak wiele w dziedzinie czynnego świadczenia miłosierdzia, co Kościół katolicki. Można zrobić jedną, drugą imprezę charytatywną, robiąc szum i rozgłos na cały kraj i jeszcze poza jego granicami, a Kościół prowadzi systematyczną, charytatywną pracę dzień po dniu. Kościół jest obecny wszędzie tam, gdzie jest biedny, potrzebujący człowiek - przypominał Biskup Ordynariusz, zapraszając: „Otwórzmy szeroko nasze serca, bądźmy miłosierni dla naszych bliskich, bo to właśnie jest najlepszy sposób uczczenia pierwszej rocznicy beatyfikacji ks. Michała Sopoćki. On szedł taką właśnie drogą, głosząc ustami i czynami prawdę o Bożym Miłosierdziu”.
Centralnym punktem Kongresu była Msza św., sprawowana w niedzielę 27 września o godzinie 15 na placu przed sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Eucharystii przewodniczył metropolita białostocki abp Edward Ozorowski, a homilię wygłosił bp Krzysztof Nitkiewicz, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Michała Sopoćki. Kaznodzieja przypomniał trudne drogi życiowe błogosławionego ks. Sopoćki, który „został postawiony przez Pana u boku św. Faustyny, a następnie przejął od niej misję głoszenia światu prawdy o Bożym Miłosierdziu. Dlatego jest dla nas prorokiem, posłańcem Pańskim, który stał się głosem Najwyższego, ukazując kierunek i środki, zarówno przez posługę słowa pisanego i mówionego, jak i przez swoje życie. Wizerunek błogosławionego Michała musi budzić nasze sumienia, musi spędzać nam sen z oczu. Ilu ludzi nie słyszało nigdy, że tylko Boże Miłosierdzie jest ratunkiem dla człowieka i dla świata. Nie wie, że tylko ono może ocalić, że ono odpuszcza skruszonemu grzesznikowi największe winy. Ci ludzie żyją obok nas i winniśmy im mówić o Bożym Miłosierdziu. Mówienie o Bożym Miłosierdziu musi być jednak uwiarygodnione uczynkami miłosierdzia. Trzeba czynić miłosierdzie, to znaczy być dla drugiego”.
Po uroczystości na placu przed świątynią Zmartwychwstania Pańskiego dokonano poświęcenia figury Jezusa Miłosiernego ufundowanej przez abp. Stanisława Szymeckiego. Poświęcenia pomnika wraz z Metropolitą Białostockim i Arcybiskupem Seniorem dokonał również bp Nitkiewicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Hiszpanii dodatkowe wsparcie dla ofiar wykorzystania

2026-01-08 18:27

[ TEMATY ]

Hiszpania

ofiary

ofiary wykorzystywania seksualnego

Adobe Stock

Porozumienie między rządem a Kościołem dotyczące odszkodowań dla ofiar wykorzystywania seksualnego przez osoby duchowne podpisano w Hiszpanii. Będzie ono dotyczyć przypadków, w których przestępstwo się przedawniło lub sprawca zmarł. Celem jest, aby „prawda i sprawiedliwość zabłysły” dla ofiar.

Porozumienie podpisane zostało 8 stycznia pomiędzy rządem, Konferencją Episkopatu Hiszpanii oraz Konferencją Zakonów (Confer), skupiającą przełożonych wyższych Instytutów Zakonnych i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

W tradycji chrześcijańskiej łódź często staje się obrazem wspólnoty

2026-01-02 08:56

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Autor listu stawia miłość wzajemną w centrum życia Kościoła. Źródłem pozostaje miłość Boga, już pokazana w posłaniu Syna. Teraz widać jej owoc we wspólnocie. Miłość brata otwiera przestrzeń zamieszkania Boga. Jan używa czasownika (menō), „trwać”. W tej tradycji oznacza stałe przebywanie, jak w domu. W zdaniu „nikt nigdy Boga nie oglądał” słychać echo Prologu Ewangelii Jana (J 1,18). Niewidzialny Bóg pozwala się rozpoznać w miłości, która działa. Wzajemna miłość sprawia, że Jego obecność staje się realna, a miłość w człowieku dochodzi do pełni (teleioō).
CZYTAJ DALEJ

To już postanowione?! Państwa Unii zgodziły się na zawarcie umowy z Mercosurem

2026-01-09 12:47

[ TEMATY ]

umowa

Mercosur

państwa Unii

PAP

Rolnicy protestujący przeciwko umowie UE-Mercosur

Rolnicy protestujący przeciwko umowie UE-Mercosur

Państwa Unii Europejskiej zgodziły się w piątek na zawarcie umowy handlowej z blokiem państw Ameryki Południowej Mercosur - poinformowało źródło unijne. Według niego przeciwko porozumieniu głosowały: Polska, Francja, Irlandia, Węgry i Austria, a Belgia wstrzymała się od głosu.

Głosowanie odbyło się na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich UE w Brukseli. Procedura pisemna - uruchomiona, by stolice mogły formalnie potwierdzić jego wynik - zakończy się o godz. 17.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję